Polityka ochrony małoletnich przed krzywdzeniem w Przedszkolu Samorządowym nr 5 w Myślenicach
Wstęp
Dobro i bezpieczeństwo dzieci w Przedszkolu Samorządowym Nr 5 w Myślenicach
są priorytetem wszelkich działań podejmowanych przez pracowników Przedszkola na rzecz dzieci. Pracownik Przedszkola traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Realizując zadania Przedszkola, działa w ramach obowiązującego prawa, obowiązujących w nim przepisów wewnętrznych oraz w ramach posiadanych kompetencji. Niedopuszczalne jest, by pracownik Przedszkola stosował wobec dziecka jakiekolwiek formy przemocy.
Niniejszy system ochrony dzieci przed krzywdzeniem określa procedury interwencji, działania profilaktyczne, edukacyjne, zasady zapobiegania krzywdzeniu dzieci, a w sytuacji gdy do krzywdzenia doszło – określa zasady zmniejszenia rozmiaru jego skutków poprzez prawidłową i efektywną pomoc dziecku oraz wskazuje odpowiedzialność osób zatrudnionych w Przedszkolu za bezpieczeństwo dzieci do niego uczęszczających.
Niniejsze Standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem zostały opublikowane na stronie internetowej Przedszkola https://przedszkole5myslenice.edupage.org/. Są szeroko promowane wśród całego personelu, rodziców i dzieci uczęszczających do Przedszkola. Poszczególne grupy małoletnich są z poniższymi Standardami aktywnie zapoznawane poprzez prowadzone działania edukacyjne i informacyjne.
Rozdział I
Obszary Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem
§ 1.
Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem tworzą bezpieczne i przyjazne środowisko Przedszkola. Obejmują cztery obszary:
- Politykę Ochrony Małoletnich, która określa:
- zasady bezpiecznej rekrutacji personelu do pracy w Przedszkolu,
- zasady bezpiecznych relacji personel – dziecko i dziecko – dziecko,
- zasady reagowania w Przedszkolu na przypadki podejrzenia, że dziecko doświadcza krzywdzenia,
- zasady ochrony wizerunku dziecka i danych osobowych dzieci,
- zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów elektronicznych,
- personel –obszar, który określa:
- zasady rekrutacji personelu pracującego z dziećmi w Przedszkolu, w tym obowiązek uzyskiwania danych z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym o każdym członku personelu oraz, gdy jest to dozwolone przepisami obowiązującego prawa, informacji z Krajowego Rejestru Karnego, a kiedy prawo na to nie zezwala, uzyskiwania oświadczenia personelu dotyczącego niekaralności lub braku toczących się postępowań karnych lub dyscyplinarnych za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności oraz przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego,
- zasady bezpiecznych relacji personelu Przedszkola z małoletnimi, wskazujące, jakie zachowania na terenie Przedszkola są niedozwolone, a jakie pożądane w kontakcie z dzieckiem,
- zasady zapewniania pracownikom podstawowej wiedzy na temat ochrony małoletnich przed krzywdzeniem oraz udzielania pomocy dzieciom w sytuacjach zagrożenia, w zakresie:
- rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci,
- procedur interwencji w przypadku podejrzeń krzywdzenia,
- odpowiedzialności prawnej pracowników Przedszkola, zobowiązanych do podejmowania interwencji,
- zasady przygotowania personelu Przedszkola (pracującego z dziećmi i ich rodzicami/opiekunami) do edukowania:
- dzieci na temat ochrony przed przemocą i wykorzystywaniem,
- rodziców/opiekunów dzieci na temat wychowania dzieci bez przemocy oraz chronienia ich przed przemocą i wykorzystywaniem,
- zasady dysponowania materiałami edukacyjnymi dla dzieci i dla rodziców oraz aktywnego ich wykorzystania,
- procedury – obszar określający działania, jakie należy podjąć w sytuacji krzywdzenia dziecka lub zagrożenia jego bezpieczeństwa ze strony personelu Przedszkola, członków rodziny, rówieśników i osób obcych:
- zasady dysponowania przez Przedszkole danymi kontaktowymi lokalnych instytucji i organizacji, które zajmują się interwencją i pomocą w sytuacjach krzywdzenia dzieci (policja, sąd rodzinny, centrum interwencji kryzysowej, ośrodek pomocy społecznej, placówki ochrony zdrowia), oraz zapewnienia do nich dostępu wszystkim pracownikom,
- zasady eksponowania informacji dla dzieci na temat możliwości uzyskania pomocy w trudnej sytuacji, w tym numerów bezpłatnych telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży,
- monitoring – obszar, który określa:
- zasady weryfikacji przyjętych Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem – przynajmniej raz w roku, ze szczególnym uwzględnieniem analizy sytuacji związanych z wystąpieniem zagrożenia bezpieczeństwa dzieci,
- zasady organizowania przez Przedszkole konsultacji z dziećmi i ich rodzicami/opiekunami.
Rozdział II
Słowniczek terminów
§ 2.
- Dziecko/małoletni– każda osoba do ukończenia 18. roku życia.
- Krzywdzenie dziecka – popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka, lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbanie.
Krzywdzeniem jest:
− przemoc fizyczna – jest to celowe uszkodzenie ciała, zadawanie bólu lub groźba uszkodzenia ciała; skutkiem przemocy fizycznej mogą być złamania, siniaki, rany cięte, poparzenia, obrażenia wewnętrzne;
̶ przemoc werbalna ̶ to wszelkiego rodzaju nadużycia słowne: wyzwiska, krzyki, ocenianie, etykietowanie, krytykowanie, agresywne wypowiedzi pod adresem dziecka;
− przemoc emocjonalna (psychiczna) – to powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie dziecka, wciąganie dziecka w konflikt dorosłych, manipulowanie nim, brak odpowiedniego wsparcia, uwagi i miłości, stawianie dziecku wymagań i oczekiwań, którym nie jest ono w stanie sprostać; jej celem jest naruszenie godności osobistej;
̶ przemoc ekonomiczna ̶ wiąże się z celowym naruszeniem własności, pozbawianiem środków lub stwarzaniem warunków, w których nie są zaspokajane niezbędne dla przeżycia potrzeby, powiązana z zaniedbywaniem;
− przemoc seksualna – naruszenie intymności, to każde zachowanie, które prowadzi do seksualnego zaspokojenia kosztem dziecka; wykorzystywanie seksualne odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym (np. dotykanie dziecka) oraz zachowania bez kontaktu fizycznego (np. pokazywanie dziecku materiałów pornograficznych, podglądanie, ekshibicjonizm);
− zaniedbywanie – naruszenie obowiązku do opieki, to niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych i emocjonalnych dziecka przez rodzica lub opiekuna prawnego, niezapewnianie mu odpowiedniego jedzenia, ubrań, schronienia, opieki medycznej, bezpieczeństwa, brak dozoru nad wypełnianiem obowiązku szkolnego.
- Personel – każdy pracownik Przedszkola bez względu na formę zatrudnienia, w tym współpracownik, stażysta, wolontariusz lub inna osoba, która z racji pełnionej funkcji lub zadań ma (nawet potencjalny) kontakt z dziećmi.
- Opiekun dziecka – osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny, a także rodzic zastępczy.
- Instytucja – każda instytucja świadcząca usługi dzieciom lub działająca na rzecz dzieci.
- Dyrekcja– osoba (lub podmiot), która w strukturze Przedszkola jest uprawniona do podejmowania decyzji.
- Zgoda rodzica dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka. W przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka konieczne jest poinformowanie rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.
- Osoba odpowiedzialna za internet to wyznaczony przez dyrektora Przedszkola pracownik, sprawujący nadzór nad korzystaniem z internetu przez dzieci na terenie Przedszkola oraz nad bezpieczeństwem dzieci w internecie.
- Osoba odpowiedzialna za Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem to wyznaczony przez dyrektora Przedszkola pracownik sprawujący nadzór nad realizacją niniejszych Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem.
- Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.
Rozdział III
Czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci – zasady rozpoznawania i reagowania
§ 3.
- Rekrutacja pracowników Przedszkola odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji personelu. Zasady Rekrutacji stanowią Załącznik nr 1 do niniejszych Standardów.
- Pracownicy znają i stosują zasady bezpiecznych relacji personel – dziecko i dziecko –dziecko ustalone w Przedszkolu. Zasady stanowią Załącznik nr 2 do niniejszych Standardów.
- Pracownicy Przedszkola posiadają wiedzę na temat czynników ryzyka i symptomów krzywdzenia dzieci i zwracają na nie uwagę w ramach wykonywanych obowiązków.
- Pracownicy Przedszkola monitorują sytuację i dobrostan dziecka.
- W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka pracownicy Przedszkola podejmują rozmowę z rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania dla siebie pomocy.
- Nauczyciele i pracownicy przedszkola uczestniczą w szkoleniu dotyczącym zapoznawania się ze Standardami w szczególności rozpoznawania niedozwolonych zachowań oraz z zasadami postępowania. Szkolenie może poprowadzić psycholog, pedagog zatrudniony w przedszkolu.
Rozdział IV
Zasady reagowania na przypadki podejrzenia, że małoletni doświadcza krzywdzenia
§ 4.
1. Składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dokonanego przez małoletniego: (proponuję taki tytuł, ponieważ przytoczone punkty traktują o czynach karalnych dokonanych przez nieletnich, np. pkt 2 nieletni dokonuje przestępstwa ściganego z urzędu lub skarbowego, pkt 3 traktuje o niemoralnym postępowaniu nieletniego i zgłaszaniu tego zachowania rodzicom oraz innym organom odpowiedzialnym za dalsze postępowanie i o tym samym traktuje Art. 4 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r.)
1) Dyrektor Przedszkola, który w związku ze swą działalnością dowiaduje się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub Policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa.
2) Dyrektor Przedszkola, który w związku ze swoją działalnością dowiedział się o dopuszczeniu się przez nieletniego czynu zabronionego wyczerpującego znamiona przestępstwa ściganego z urzędu lub przestępstwa skarbowego, jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić o tym sąd rodzinny lub Policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów popełnienia czynu zabronionego.
3) Dyrektor Przedszkola, który stwierdzi istnienie okoliczności świadczących o demoralizacji nieletniego, w szczególności dopuszczenie się czynu zabronionego, naruszanie zasad współżycia społecznego, uchylanie się od obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, używanie alkoholu, środków odurzających, substancji psychotropowych, ich prekursorów, środków zastępczych lub nowych substancji psychoaktywnych, zwanych dalej "substancją psychoaktywną", uprawianie nierządu, ma społeczny obowiązek odpowiednio przeciwdziałać temu, a przede wszystkim zawiadomić o tym rodziców lub opiekuna nieletniego, sąd rodzinny, Policję lub inny właściwy organ.
4) Pedagog, psycholog wraz z wychowawcą sporządzają zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia czynu zabronionego oraz przedstawiają zawiadomienie do podpisu Dyrektora.
2. Składanie zawiadomień do Sądu opiekuńczego:
1) Jeżeli Dyrektorowi Przedszkola znane jest zdarzenie uzasadniające wszczęcie postępowania z urzędu, obowiązany jest zawiadomić o nim sąd opiekuńczy.
2) Pedagog, psycholog wraz z wychowawcą sporządzają zawiadomienie o wgląd w sytuacje dziecka oraz przedstawiają zawiadomienie do podpisu Dyrektora.
3. Składanie wniosku o wszczęcie procedury „Niebieskiej Karty:
1) Wszczęcie procedury "Niebieskie Karty" następuje przez wypełnienie formularza "Niebieska Karta" w przypadku powzięcia w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych podejrzenia stosowania przemocy wobec osób doznających przemocy domowej lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez świadka przemocy domowej.
2) Pedagog, psycholog wraz z wychowawcą wypełniają formularz „Niebieska Karta” oraz przedstawiają wypełniony dokument do podpisu Dyrektora.
Art. 162 Kodeksu Karnego – Nieudzielenie pomocy w niebezpieczeństwie
§1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.
Art. 304 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego
§ 1. Każdy, dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję. Przepisy art. 148a oraz art. 156a stosuje się odpowiednio.
§ 2. Instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub Policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa.
Art. 4 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich
1. Każdy, kto stwierdzi istnienie okoliczności świadczących o demoralizacji nieletniego, w szczególności dopuszczenie się czynu zabronionego, naruszanie zasad współżycia społecznego, uchylanie się od obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, używanie alkoholu, środków odurzających, substancji psychotropowych, ich prekursorów, środków zastępczych lub nowych substancji psychoaktywnych, zwanych dalej "substancją psychoaktywną", uprawianie nierządu, ma społeczny obowiązek odpowiednio przeciwdziałać temu, a przede wszystkim zawiadomić o tym rodziców lub opiekuna nieletniego, szkołę, sąd rodzinny, Policję lub inny właściwy organ.
2. Każdy, dowiedziawszy się o dopuszczeniu się przez nieletniego czynu karalnego, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym sąd rodzinny lub Policję.
3. Instytucje państwowe i samorządowe oraz publiczne i niepubliczne szkoły i placówki oświatowe, które w związku ze swoją działalnością dowiedziały się o dopuszczeniu się przez nieletniego czynu zabronionego wyczerpującego znamiona przestępstwa ściganego z urzędu lub przestępstwa skarbowego, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym sąd rodzinny lub Policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów popełnienia czynu zabronionego.
4. W przypadku gdy nieletni wykazuje przejawy demoralizacji lub dopuścił się czynu karalnego na terenie szkoły lub w związku z realizacją obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, dyrektor tej szkoły może, za zgodą rodziców albo opiekuna nieletniego oraz nieletniego, zastosować, jeżeli jest to wystarczające, środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, ostrzeżenia ustnego albo ostrzeżenia na piśmie, przeproszenia pokrzywdzonego, przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonania określonych prac porządkowych na rzecz szkoły. Zastosowanie środka oddziaływania wychowawczego nie wyłącza zastosowania kary określonej w statucie szkoły. Przepisu nie stosuje się w przypadku, gdy nieletni dopuścił się czynu zabronionego wyczerpującego znamiona przestępstwa ściganego z urzędu lub przestępstwa skarbowego.
5. W przypadku gdy organ uprawniony do przeprowadzenia czynności wyjaśniających według przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2022 r. poz. 1124) stwierdzi, że nieletni dopuścił się czynu karalnego wyczerpującego znamiona wykroczenia, może zastosować, jeżeli jest to wystarczające, środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, zwrócenia uwagi, ostrzeżenia, przywrócenia stanu poprzedniego lub zawiadomienia rodziców albo opiekuna nieletniego lub szkoły, do której nieletni uczęszcza.
Art. 572 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego
§ 1. Każdy, komu znane jest zdarzenie uzasadniające wszczęcie postępowania z urzędu, obowiązany jest zawiadomić o nim sąd opiekuńczy.
§ 2. Obowiązek wymieniony w § 1 ciąży przede wszystkim na urzędach stanu cywilnego, sądach, prokuratorach, notariuszach, komornikach, organach samorządu i administracji rządowej, organach Policji, placówkach oświatowych, opiekunach społecznych oraz organizacjach i zakładach zajmujących się opieką nad dziećmi lub osobami psychicznie chorymi.
§ 3. Na wniosek osoby lub instytucji, o której mowa w § 1 lub 2, sąd opiekuńczy informuje o wszczęciu postępowania z urzędu lub braku podstaw do jego wszczęcia z urzędu.
Art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej
Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) przemocy domowej - należy przez to rozumieć jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej, w szczególności:
a) narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia,
b) naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną,
c) powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienie lub krzywdę,
d) ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej,
e) istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Art. 9b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej
1. Podejmowanie interwencji w środowisku odbywa się na podstawie procedury "Niebieskie Karty" i nie wymaga zgody osoby doznającej przemocy domowej ani osoby stosującej przemoc domową.
2. Procedura "Niebieskie Karty" obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez osoby, o których mowa w art. 9a ust. 11-11d, w związku z uzasadnionym podejrzeniem stosowania przemocy domowej.
3. Osoby, o których mowa w art. 9a ust. 11-11d, realizują procedurę "Niebieskie Karty" zgodnie z zasadą współpracy i przekazują informacje o podjętych działaniach przewodniczącemu zespołu interdyscyplinarnego.
4. Wszczęcie procedury "Niebieskie Karty" następuje przez wypełnienie formularza "Niebieska Karta" w przypadku powzięcia w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych podejrzenia stosowania przemocy wobec osób doznających przemocy domowej lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez świadka przemocy domowej.
5. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, procedurę "Niebieskie Karty" oraz wzory formularzy "Niebieska Karta" wypełnianych przez przedstawicieli podmiotów realizujących procedurę "Niebieskie Karty", mając na uwadze skuteczność działań wobec osób doznających przemocy domowej i dobro tych osób, w szczególności małoletnich.
§ 5.
W przypadku powzięcia przez pracownika Przedszkola podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji (do wyboru) dyrektorowi Przedszkola / wychowawcy / pedagogowi / psychologowi.
§ 6.
- Po uzyskaniu informacji, dyrektor Przedszkola /pedagog / psycholog (do wyboru) wzywa opiekunów dziecka, którego krzywdzenie podejrzewa, informuje ich o podejrzeniu.
- Wyznaczona przez dyrektora Przedszkola osoba (np. pedagog) sporządza opis sytuacji przedszkolnej i rodzinnej dziecka na podstawie rozmów z dzieckiem, nauczycielami, wychowawcą i rodzicami oraz opracowuje plan pomocy małoletniemu.
- Plan pomocy małoletniemu powinien zawierać wskazania dotyczące:
- podjęcia przez Przedszkole działań w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji,
- wsparcia, jakie zaoferuje dziecku Przedszkole,
- skierowania dziecka do specjalistycznej placówki pomocy dziecku, jeżeli istnieje taka potrzeba.
§ 7.
- W bardziej skomplikowanych przypadkach (dotyczących np. wykorzystywania seksualnego lub znęcania się fizycznego i psychicznego o dużym nasileniu) dyrektor Przedszkola powołuje zespół interwencyjny, w skład którego mogą wejść: pedagog, psycholog, wychowawca dziecka, dyrektor Przedszkola, inni pracownicy mający wiedzę na temat skutków krzywdzenia dziecka lub o krzywdzonym dziecku.
- Zespół interwencyjny sporządza plan pomocy małoletniemu, spełniający wymogi określone w § 5 pkt. 3 niniejszych Standardów, na podstawie opisu sporządzonego przez pedagoga / psychologa przedszkolnego oraz innych, uzyskanych przez członków zespołu, informacji.
- W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłoszą rodzice/opiekunowie dziecka, dyrektor Przedszkola jest zobowiązany powołać zespół interwencyjny.
- Zespół, o którym mowa w punkcie 3, wzywa rodziców/opiekunów dziecka na spotkanie wyjaśniające, podczas którego może zaproponować zdiagnozowanie zgłaszanego podejrzenia w zewnętrznej, bezstronnej instytucji. Ze spotkania sporządza się protokół.
§ 8.
- Sporządzony przez zespół interwencyjny plan pomocy małoletniemu wraz z zaleceniem współpracy przy jego realizacji przedstawiany jest rodzicom/opiekunom przez pedagoga / psychologa.
- Pedagog / psycholog informuje rodziców/opiekunów o obowiązku Przedszkola – jako instytucji – zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia małoletniego do odpowiedniej instytucji (prokuratura, policja lub sąd rodzinny, ośrodek pomocy społecznej bądź przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego – procedura „Niebieskiej Karty” – w zależności od zdiagnozowanego typu krzywdzenia i skorelowanej z nim interwencji).
Uwaga! Pracownicy Przedszkola uczestniczą w realizacji procedury „Niebieskiej Karty”, w tym uprawnieni są do samodzielnego jej wszczynania. Pracownicy żłobków natomiast zawiadamiają przedstawicieli innych służb o konieczności rozpoczęcia procedury, chyba że w ich szeregach pracują przedstawiciele służb uprawnionych – np. ochrony zdrowia. W przeciwnym razie służbą odpowiednią do zawiadomienia o konieczności wszczęcia procedury będzie CUS.
- Po poinformowaniu rodziców/opiekunów małoletniego przez pedagoga / psychologa – zgodnie z punktem poprzedzającym – dyrektor Przedszkola składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/policji lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich, ośrodka pomocy społecznej lub przesyła formularz „Niebieska Karta – A” do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego.
- Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w punkcie 3.
- W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili rodzice/opiekunowie małoletniego, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone – Przedszkole informuje o tym fakcie rodziców/opiekunów dziecka na piśmie.
§ 9.
- Z przebiegu interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi Załącznik nr 3 do niniejszych Standardów. Kartę tę załącza się do dokumentacji dziecka w Przedszkolu.
- Wszyscy pracownicy Przedszkola i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązani do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
- W przypadku zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia dziecka przez rodziców/opiekunów, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone w toku podjętych działań, należy o tym fakcie poinformować rodziców/opiekunów na piśmie.
Rozdział V
Czynniki ryzyka krzywdzenia małoletnich
§ 10.
1. Pracownicy Przedszkola posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków w związku z podejmowaniem interwencji w sytuacjach podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia małoletnich tj. dziecko jest często brudne, dziecko kradnie jedzenie, pieniądze itp.; dziecko nie otrzymuje potrzebnej mu opieki medycznej, okularów itp.; dziecko nie ma przyborów szkolnych, odzieży i butów dostosowanych do warunków atmosferycznych; dziecko ma widoczne obrażenia ciała (siniaki, ugryzienia, rany), których pochodzenie trudno jest wyjaśnić. Obrażenia są w różnej fazie gojenia; podawane przez dziecko wyjaśnienia dotyczące obrażeń wydają się niewiarygodne, niemożliwe, niespójne itp., dziecko często je zmienia; pojawia się niechęć do lekcji wychowania fizycznego - uczeń nadmiernie zakrywa ciało, niestosownie do sytuacji i pogody; boi się rodzica lub opiekuna, boi się przed powrotem do domu; dziecko cierpi na powtarzające się dolegliwości somatyczne: bóle brzucha, głowy, mdłości itp.; dziecko jest bierne, wycofane, uległe, przestraszone, depresyjne itp. lub zachowuje się agresywnie, buntuje się, samo okalecza się itp.; chroniczna nieobecność w przedszkolu; dziecko osiąga słabsze wyniki w nauce w stosunku do swoich możliwości; dziecko ucieka w świat wirtualny (gry komputerowe, Internet); używa środków psychoaktywnych; w pracach artystycznych, rozmowach, zachowaniu dziecka zaczynają dominować elementy/motywy seksualne; dziecko jest rozbudzone seksualnie niestosownie do sytuacji i wieku; dziecko ucieka z domu; nastąpiła nagła i wyraźna zmiana zachowania dziecka.
2. Jeżeli z czynnikami ryzyka krzywdzenia małoletnich współwystępują określone zachowania rodzica to podejrzenie, że dziecko jest krzywdzone jest szczególnie uzasadnione. Niepokojące zachowania rodziców to: rodzic podaje nieprzekonujące lub sprzeczne informacje lub odmawia wyjaśnień przyczyn obrażeń dziecka; rodzic odmawia, nie utrzymuje kontaktów z osobami zainteresowanymi losem dziecka; rodzic mówi o małoletnim w negatywny sposób, ciągle obwinia, poniża strofuje dziecko (np.: używając określeń takich jak „idiota”, „gnojek”, „gówniarz”); rodzic poddaje małoletniego surowej dyscyplinie lub jest nadopiekuńczy lub zbyt pobłażliwy lub odrzuca małoletniego; rodzic nie interesuje się losem i problemami małoletniego; rodzic często nie potrafi podać miejsca, w którym aktualnie przebywa małoletni; rodzic jest apatyczny, pogrążony w depresji; rodzic zachowuje się agresywnie; rodzic ma zaburzony kontakt z rzeczywistością np. reaguje nieadekwatnie do sytuacji; wypowiada się niespójnie; rodzic nie ma świadomości lub neguje potrzeby małoletniego; rodzic faworyzuje jedno z rodzeństwa; rodzic przekracza dopuszczalne granice w kontakcie fizycznym lub werbalnym; rodzic nadużywa alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających.
3. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka lub poinformowania przez dziecko o stosowanej wobec niego przemocy pracownik Przedszkola informuje wychowawcę oddziału.
4. Wskazana przez Dyrektora Przedszkola osoba przeprowadza z dzieckiem rozmowę wyjaśniającą sytuację i sporządza notatkę z rozmowy. Rozmowa przeprowadzana jest w warunkach gwarantujących swobodę wypowiedzi, poszanowania godności dziecka oraz zapewniających mu bezpieczeństwo.
5. Następnie Wychowawca oddziału wraz z Psychologiem i/lub pedagogiem podejmują rozmowę wyjaśniającą z rodzicami/opiekunami prawnymi, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania stosownej pomocy. Podczas rozmowy wyżej wymienione osoby informowane są również o podstawowych zadaniach Przedszkola w ramach procedury w przypadku wystąpienia i zidentyfikowania czynników ryzyka krzywdzenia małoletniego. Do zadań tych należą:
- diagnoza sytuacji i potrzeb dziecka, co do którego występuje podejrzenie, że jest dotknięte przemocą w rodzinie;
- zapewnienie i zorganizowanie niezwłocznie dostępu do pomocy medycznej, jeżeli wymaga tego stan zdrowia dziecka; udzielenie szczegółowych informacji rodzicowi/opiekunowi prawnemu o możliwościach uzyskania pomocy psychologicznej, prawnej, socjalnej i pedagogicznej przez instytucje i podmioty w zakresie specjalistycznej pomocy na rzecz osób dotkniętych przemocą w rodzinie.
6. Po odbytych rozmowach Wychowawca oddziału w dalszym ciągu monitoruje sytuację i dobrostan dziecka.
7. W przypadku kiedy podjęte działania na terenie Przedszkola okażą się niewystarczające, wdrażane są procedury, o których mowa w obowiązujących przepisach prawa (patrz Rozdział V, § 11, § 12, § 13, § 14)
§ 11.
Interwencja w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez osoby trzecie, związane z Przedszkolem tj. pracownicy Przedszkola, wolontariusze, organizacje i firmy współpracujące z Przedszkolem:
1) jeżeli pracownik, nauczyciel, wychowawca, pedagog podejrzewa, że dziecko doświadcza przemocy, wykorzystania seksualnego lub zagrożone jest jego zdrowie lub życie, zobowiązany jest do zawiadomienia wychowawcy lub pedagoga, którzy zapewniają dziecku bezpieczne miejsce i odseparowanie go od osoby stwarzającej zagrożenie. Wychowawca, pedagog lub inny pracownik wskazany przez Dyrektora zobowiązany jest do zawiadomienia policji pod nr 112 lub 997, a w przypadku podejrzenia innych przestępstw do poinformowania policji o możliwości popełnienia przestępstwa.
2) jeżeli pracownik, nauczyciel, wychowawca, pedagog podejrzewa, że dziecko doświadczyło jednorazowo przemocy fizycznej lub psychicznej (np. popychanie, klapsy, poniżanie, ośmieszanie), zobowiązany jest do zawiadomienia wychowawcy lub pedagoga, którzy zapewniają dziecku bezpieczne miejsce i odseparowania go od osoby krzywdzącej. Następnie powinien zawiadomić Wychowawcę i Dyrektora o tym fakcie;
3) jeżeli pracownik, nauczyciel, wychowawca, pedagog zauważy inne niepokojące zachowania wobec dziecka np. krzyki, niestosowne komentarze, zobowiązany jest do zawiadomienia wychowawcy lub pedagoga, którzy zapewniają dziecku bezpieczne miejsce i odseparowania go od osoby krzywdzącej. Następnie powinien zawiadomić Wychowawcę i Dyrektora o tym fakcie.
4) Dyrektor Przedszkola przeprowadza rozmowę z Pracownikiem podejrzanym o krzywdzenie dziecka, podczas której przekazuje poczynione uwagi co do zachowania i/lub słów Pracownika, poznaje wersję wydarzeń Pracownika, analizuje zebrane dane oraz wraz z podejrzanym Pracownikiem planuje dalsze działania mające na celu uchronienie dzieci przed ryzykiem powtórzenia się problemu. Jeśli podjęte działania nie przynoszą efektów, jest to przesłanka do rozwiązania umowy z Pracownikiem łamiącym Politykę Ochrony Praw Małoletnich Przedszkola Samorządowego nr 5 w Myślenicach.
5) W przypadku podejrzenia, że Pracownik podejrzany jest o znęcanie fizyczne, psychiczne, wykorzystywanie seksualne lub inne przestępstwo na szkodę Dziecka, podejmuje się ponadto poniższe działania:
- przeprowadzenie konsultacji psychologicznej dziecka w celu potwierdzenia zdarzenia;
- powiadomienie rodziców/opiekunów prawnych o krzywdzeniu dziecka, nawet jeśli nie jest to przestępstwo;
- powiadomienie prokuratury.
6) W przypadku potwierdzenia podejrzenia, że fakt krzywdzenia miał miejsce, Dyrektor składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do Prokuratury lub Policji i/lub składa wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.
7) Dyrektor zawiesza w pełnieniu obowiązków Pracownika, jeżeli wszczęte zostało postępowanie karne lub postępowania dyscyplinarne dotyczą naruszenia praw i dobra Dziecka.
8) W przypadku , gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosił opiekun dziecka, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym poinformować opiekuna dziecka.
9) Wszyscy Pracownicy Przedszkola zobowiązani są do zapewnienia profesjonalnych działań mających na celu zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa w Przedszkolu. Niedostosowanie się do przyjętych obowiązków potwierdzonych własnoręcznym podpisem skutkuje karze zgodnie z Kodeksem Pracy Dział IV Rozdział VI.
Nauczyciel podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej za uchybienia godności lub obowiązkom nauczyciela wynikających z art. 6 Karty Nauczyciela. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 maja 2016 roku w sprawie szczegółowego trybu prowadzenia postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego wobec nauczycieli oraz wznawiania postępowania dyscyplinarnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 741).
§ 12.
Interwencja w przypadku podejrzenia krzywdzenia ucznia przez osobę nieletnią:
1) jeżeli pracownik, nauczyciel, wychowawca, pedagog podejrzewa, że dziecko doświadcza przemocy, wykorzystania seksualnego lub zagrożone jest jego życie lub zdrowie, zobowiązany jest do zawiadomienia wychowawcy lub pedagoga, którzy zapewniają dziecku bezpieczne miejsce i odseparowanie go od osoby stwarzającej zagrożenie. Następnie powinien zawiadomić Wychowawcę i Dyrektora o tym fakcie. Wychowawca, psycholog, pedagog przeprowadza rozmowę z rodzicem ucznia i rodzicem osoby nieletniej podejrzanej o w/w czyn. Jednocześnie pedagog, psycholog wraz z wychowawcą sporządzają zawiadomienie o wgląd w sytuacje dziecka oraz przedstawiają zawiadomienie do podpisu Dyrektora.
2) jeżeli pracownik, nauczyciel, wychowawca, pedagog podejrzewa, że dziecko doświadczyło jednorazowo przemocy fizycznej lub psychicznej ze strony osoby nieletniej, zobowiązany jest do zawiadomienia wychowawcy lub pedagoga, którzy zapewniają dziecku bezpieczne miejsce i odseparowania go od osoby stwarzającej zagrożenie. Następnie powinien zawiadomić Wychowawcę i Dyrektora o tym fakcie. Wychowawca, psycholog, pedagog przeprowadza rozmowę z rodzicem dziecka i rodzicem osoby nieletniej podejrzanej o w/w czyn i opracowują działania naprawcze. W przypadku braku poprawy pedagog, psycholog wraz z wychowawcą sporządzają zawiadomienie o wgląd w sytuacje dziecka oraz przedstawiają zawiadomienie do podpisu Dyrektora.
§ 13.
Interwencja w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez jego rodzica/opiekuna prawnego:
1) jeżeli pracownik, nauczyciel, wychowawca, pedagog podejrzewa, że dziecko doświadczyło jednorazowo przemocy fizycznej lub psychicznej ze strony rodzica, zobowiązany jest do zadbania o bezpieczeństwo dziecka. Następnie powinien zawiadomić Wychowawcę i Dyrektora o tym fakcie. Wychowawca, psycholog, pedagog przeprowadza rozmowę z rodzicem dziecka. W przypadku braku współpracy rodzica lub powtarzającej się przemocy, pedagog, psycholog wraz z wychowawcą sporządzają pismo do ośrodka pomocy społecznej oraz przedstawiają pismo do podpisu Dyrektora. Jednocześnie pedagog, psycholog wraz z wychowawcą sporządzają zawiadomienie o wgląd w sytuacje dziecka oraz przedstawiają zawiadomienie do podpisu Dyrektora.
2) jeżeli pracownik, nauczyciel, wychowawca, pedagog podejrzewa, że uczeń jest zaniedbany lub jego rodzic jest niewydolny wychowawczo, wychowawca powinien zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Następnie powinien zawiadomić Wychowawcę i Dyrektora o tym fakcie. Wychowawca, psycholog, pedagog przeprowadza rozmowę z rodzicem dziecka i opracowują działania naprawcze. W przypadku braku poprawy pedagog, psycholog wraz z wychowawcą sporządzają zawiadomienie o wgląd w sytuacje dziecka oraz przedstawiają zawiadomienie do podpisu Dyrektora.
§ 14.
1. Osoba wszczynająca procedurę podejmuje działania interwencyjne mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobie doznającej przemocy domowej.
2. Działania, o których mowa w ust. 1, polegają w szczególności na:
1) zapobieżeniu zagrożenia dla życia lub zdrowia osoby doznającej przemocy domowej, w tym informowaniu Policji lub Żandarmerii Wojskowej o okolicznościach uzasadniających zastosowanie art. 15aa i art. 15aaa ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, a w przypadku żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową – art. 18a i art. 18aa ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych;
2) udzieleniu osobie doznającej przemocy domowej pierwszej pomocy przed medycznej lub zapewnieniu pomocy medycznej;
3) zaspokojeniu podstawowych potrzeb, w tym udzieleniu wsparcia i poradnictwa, w szczególności od przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, specjalistycznych ośrodków wsparcia dla osób doznających przemocy domowej, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń działających na rzecz osób doznających przemocy domowej na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Rozdział VI
Zasady ochrony wizerunku dziecka i danych osobowych małoletnich
§ 15.
- Przedszkole, uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka, zapewnia najwyższe standardy ochrony danych osobowych małoletnich zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
- Wytyczne dotyczące zasad ochrony wizerunku dziecka i danych osobowych dzieci stanowią Załącznik nr 4 do niniejszych Standardów.
§ 16.
- Pracownikowi Przedszkolanie nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) na jego terenie bez pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.
- W celu uzyskania zgody, o której mowa w punkcie 1, pracownik Przedszkola może skontaktować się z opiekunem dziecka, by uzyskać zgodę na nieodpłatne wykorzystanie zarejestrowanego wizerunku dziecka i określić, w jakim kontekście będzie wykorzystywany, np. że umieszczony zostanie na platformie YouTube w celach promocyjnych lub na stronie internetowej Przedszkola (niniejsza zgoda obejmuje wszelkie formy publikacji, w szczególności plakaty reklamowe, ulotki, drukowane materiały promocyjne, reklamę w gazetach i czasopismach oraz w internecie itp.), lub ustalić procedurę uzyskania zgody. Niedopuszczalne jest podanie przedstawicielowi mediów danych kontaktowych do opiekuna dziecka – bez wiedzy i zgody tego opiekuna.
§ 17.
Upublicznienie przez pracownika Przedszkola wizerunku dziecka utrwalonego w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.
Uwaga! Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.
Rozdział VII
Zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów elektronicznych w Przedszkolu
§ 18.
- Przedszkole, zapewniając dzieciom dostęp do internetu, podejmuje działania zabezpieczające małoletnich przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju. W szczególności instaluje i aktualizuje oprogramowanie zabezpieczające. Zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów elektronicznych stanowią Załącznik nr 5 do niniejszych Standardów.
- Na terenie Przedszkola dostęp dziecka do internetu możliwy jest tylko pod nadzorem pracownika Przedszkola na zajęciach komputerowych.
- W przypadku gdy dostęp do internetu w Przedszkolu realizowany jest pod nadzorem pracownika Przedszkola jest on zobowiązany informować dzieci o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu oraz czuwać nad ich bezpieczeństwem podczas korzystania z internetu w czasie zajęć.
- Osoba odpowiedzialna za dostęp do internetu w Przedszkolu przeprowadza z dziećmi cykliczne szkolenia dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu.
- Przedszkole zapewnia stały dostęp do materiałów edukacyjnych, dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu, przy komputerach.
§ 19.
- Osoba odpowiedzialna za dostęp do internetu w Przedszkolu w porozumieniu z dyrektorem Przedszkola zabezpiecza sieć przed niebezpiecznymi treściami, poprzez instalację i aktualizację odpowiedniego, nowoczesnego oprogramowania.
- Wymienione w punkcie 1 oprogramowanie jest aktualizowane w miarę potrzeb – przynajmniej raz w miesiącu.
Rozdział VIII
Monitoring stosowania Standarów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem
§ 20.
- Dyrektor Przedszkola wyznacza Panią Anetę Osińską na osobę odpowiedzialną za realizację i propagowanie Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem w Przedszkolu.
- Osoba, o której mowa w punkcie 1, jest odpowiedzialna za monitorowanie realizacji Standardów, za reagowanie na sygnały naruszenia Standardów, prowadzenie rejestru zgłoszeń oraz za proponowanie zmian w Standardach.
- Osoba odpowiedzialna za realizację i propagowanie Standardów ochrony małoletnich przeprowadza wśród pracowników Przedszkola, raz na 12 miesięcy, ankietę monitorującą poziom realizacji Standardów. Wzór ankiety stanowi Załącznik nr 6 do niniejszych Standardów. W ankiecie pracownicy mogą proponować zmiany oraz wskazywać naruszenia Standardów.
- Na podstawie przeprowadzonej ankiety osoba odpowiedzialna za realizację i propagowanie Standardów Ochrony Małoletnich sporządza raport z monitoringu, który następnie przekazuje dyrektorowi Przedszkola.
- Dyrektor Przedszkola na podstawie otrzymanego raportu wprowadza do Standardów niezbędne zmiany i ogłasza je pracownikom, dzieciom i ich rodzicom/opiekunom.
Rozdział IX
Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnimi a personelem przedszkola, w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich
§ 21.
- Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem przedszkola:
1) zapewnienie bezpiecznego i respektującego środowiska, w którym dzieci mogą rozwijać się i uczyć.
2) podejmowane czynności przez pracowników Przedszkola są działaniami skierowanymi dla dobra dziecka. Wszelkie działania i decyzje dotyczące małoletnich powinny być podejmowane z korzyścią dla ich zdrowia, bezpieczeństwa i rozwoju. Dziecko powinno być traktowane z szacunkiem, godnością i uwagą w ramach swoich indywidualnych potrzeb i praw.
3) wobec dziecka nie stosuje się przemocy w jakiejkolwiek formie.
4) zasady bezpiecznych relacji pracowników z dziećmi obowiązują wszystkich pracowników.
5) znajomość Standardów potwierdzone są podpisem pracownika
2. Pracownik Przedszkola utrzymuje prawidłowe relacje z dziećmi. Działanie pracownika wobec dziecka musi być odpowiednie do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych dzieci.
3. Pracownik Przedszkola w kontakcie z dziećmi:
-
- zachowuje się w sposób prawidłowy i odnosi się do dziecka z szacunkiem.
- otwarty na komunikację i gotowy do wysłuchania potrzeb i zmartwień dzieci, wysłuchuje dzieci i udziela im odpowiedzi dostosowanej do sytuacji i ich wieku.
- nie lekceważy dziecka, nie upokarza i nie obraża.
- nie ujawnia informacji o dziecku osobom do tego nieuprawnionym.
- podejmując decyzję dotyczącą dziecka bierze pod uwagę bezpieczeństwo pozostałych dzieci.
- w przypadku konieczności rozmowy z dzieckiem na osobności, pracownik powinien pozostawić uchylone drzwi bądź poprosić innego pracownika o uczestniczenie w rozmowie (nie dotyczy to w szczególności pedagoga szkolnego, pedagoga specjalnego, psychologa),
- nie wolno niestosownie żartować, używać wulgaryzmów, wykonywać obraźliwych gestów, wypowiadać treści o zabarwieniu seksualnym,
- nie wolno stosować gróźb oraz wykorzystywać swojej przewagi fizycznej,
- powinien równo traktować dzieci,
- realizujący zadania i obowiązki określone w ustawie Prawo oświatowe przetwarza dane osobowe w zakresie niezbędnym dla realizacji zadań i obowiązków wynikających z tych przepisów,
5. Nauczyciele oraz inne osoby pełniące funkcje lub wykonujące pracę w przedszkolu są obowiązani do zachowania w poufności informacji uzyskanych w związku z pełnioną funkcją lub wykonywaną pracą, dotyczących zdrowia, potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, możliwości psychofizycznych, seksualności, orientacji seksualnej, pochodzenia rasowego lub etnicznego, poglądów politycznych, przekonań religijnych lub światopoglądowych dzieci. W/w nie stosuje się: w przypadku zagrożenia zdrowia dziecka; jeżeli dziecko, a w przypadku dziecka niepełnoletniego jego rodzic, wyrazi zgodę na ujawnienie określonych informacji; w przypadku gdy przewidują to przepisy szczególne.
6. Pracownik nie może utrwalać wizerunków dzieci w celach prywatnych, a także zawodowych, jeżeli rodzic nie wyraził na to zgody.
7. Pracownikowi zabrania się przyjmowania prezentów od uczniów oraz ich opiekunów. Wyjątki stanowią drobne, okazjonalne podarunki.
§ 22.
1. Jakiekolwiek formy przemocy fizycznej lub psychicznej wobec małoletnich są niedozwolone i nie akceptowalne. Należy unikać upokarzania, poniżania, zastraszania czy karania dzieci.
2. Pracownikowi nie wolno dotykać dziecka w sposób, naruszający jego bezpieczną strefę. Na początku roku szkolnego wychowawca oddziału powinien poinformować rodziców o możliwości przytulenia dziecka (w razie konieczności) przez nauczyciela, chyba że rodzic takiej zgody nie wyrazi.
3. Pracownik powinien powstrzymać się od wszelkich form wykorzystywania wobec dzieci, zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego. Kategorycznie zabrania się wszelkich form molestowania seksualnego.
4. Pracownik nie powinien angażować się w zabawy typu: łaskotanie, udawane walki, brutalne zabawy fizyczne itp.
5. Pracownik, który ma świadomość, iż dziecko doznało krzywdy np. znęcania fizycznego lub wykorzystania seksualnego, zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności w kontaktach z dzieckiem, wykazując zrozumienie i wyczucie.
6. W uzasadnionych przypadkach dopuszczalny jest kontakt fizyczny pracownika z dzieckiem. Do sytuacji takich zaliczyć można:
1) pomoc dziecku niepełnosprawnemu w czynnościach higienicznych, jeśli typ niepełnosprawności tego wymaga, a uczeń i rodzic wyrazi zgodę;
2) pomoc dziecku niepełnosprawnemu w spożywaniu posiłków;
3) pomoc dziecku niepełnosprawnemu w poruszaniu się po przedszkolu.
§ 23.
1. Kontakt pracownika w szczególności nauczyciela poza godzinami pracy z dziećmi jest zabroniony z zastrzeżeniem ust. 3.
2. Spotkania z dzieckiem lub rodzicem powinny odbywać się na terenie Przedszkola.
3. Jeżeli zachodzi konieczność kontaktu pracownika z dzieckiem, rodzicem poza godzinami pracy Przedszkola, dozwolone są środki:
1) służbowy telefon;
2) służbowy e-mail;
3) służbowy komunikator;
4) dziennik elektroniczny.
Rozdział X
Przepisy końcowe
§ 24.
- Niniejsze Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.
- Ogłoszenie Standarów następuje poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń lub w innym widocznym miejscu w siedzibie Przedszkola lub poprzez przesłanie tekstu Standardów pracownikom i rodzicom dzieci drogą elektroniczną, lub zamieszczenie na stronie internetowej Przedszkola oraz wywieszenie w wersji skróconej – przeznaczonej dla dzieci.
Załącznik nr 1
do Standarów ochrony małoletnich
przed krzywdzeniem w
Przedszkolu Samorządowym Nr 5
w Myślenicach
Zasady bezpiecznej rekrutacji w
Przedszkolu Samorządowym Nr 5 w Myślenicach
- Dyrektor przed zatrudnieniem pracownika w Przedszkolu poznaje dane osobowe, kwalifikacje kandydata / kandydatki, w tym stosunek do wartości podzielanych przez Przedszkole, takich jak ochrona praw dzieci i szacunek do ich godności.
- Dyrektor dba o to, by osoby przez niego zatrudnione (w tym osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia oraz wolontariusze/stażyści) posiadały odpowiednie kwalifikacje do pracy z dziećmi oraz były dla nich bezpieczne.
- Aby sprawdzić powyższe, w tym stosunek osoby zatrudnianej do dzieci i podzielania wartości związanych z szacunkiem wobec nich oraz przestrzegania ich praw, dyrektor Przedszkola może żądać danych (w tym dokumentów) dotyczących:
- wykształcenia,
- kwalifikacji zawodowych,
- przebiegu dotychczasowego zatrudnienia kandydata/kandydatki.
- W każdym przypadku dyrektor Przedszkola musi posiadać dane pozwalające zidentyfikować osobę przez niego zatrudnioną, niezależnie od podstawy zatrudnienia. Powinien znać:
- imię (imiona) i nazwisko,
- datę urodzenia,
- dane kontaktowe osoby zatrudnianej.
- Dyrektor Przedszkola może poprosić kandydata/kandydatkę o przedstawienie referencji z poprzednich miejsc zatrudnienia lub o podanie kontaktu do osoby, która takie referencje może wystawić. Podstawą dostarczenia referencji lub kontaktu do byłych pracodawców jest zgoda kandydata/kandydatki. Niepodanie tych danych w świetle obowiązujących przepisów nie powinno rodzić dla tej osoby negatywnych konsekwencji w postaci np. odmowy zatrudnienia wyłącznie w oparciu o tę podstawę. Przedszkole nie może bowiem samodzielnie prowadzić tzw. screeningu osób ubiegających się o pracę, gdyż ograniczają ją w tym zakresie przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) oraz Kodeksu pracy.
- Dyrektor Przedszkola przed zatrudnieniem kandydata/kandydatki uzyskuje jego/jej dane osobowe, w tym dane potrzebne do sprawdzenia danych w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym– Rejestr z dostępem ograniczonym.
Uwaga! Przed dopuszczeniem osoby zatrudnianej do wykonywania obowiązków związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub opieką nad nimi Przedszkole jest zobowiązane sprawdzić osobę zatrudnianą w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym– Rejestr z dostępem ograniczonym oraz Rejestr osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze. Rejestr dostępny jest na stronie: rps.ms.gov.pl. By móc uzyskać informacje z rejestru z dostępem ograniczonym, konieczne jest uprzednie założenie profilu Przedszkola.
- Aby sprawdzić osobę w Rejestrze, dyrektor Przedszkola potrzebuje następujących danych kandydata/kandydatki:
- imię i nazwisko,
- data urodzenia,
- PESEL,
- nazwisko rodowe,
- imię ojca,
- imię matki.
- Wydruk z Rejestru przechowuje się w aktach osobowych pracownika lub analogicznej dokumentacji dotyczącej wolontariusza lub osoby zatrudnionej w oparciu o umowę cywilnoprawną.
- Dyrektor Przedszkola przed zatrudnieniem kandydata/kandydatki na nauczyciela uzyskuje od kandydata/kandydatki informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
- Jeżeli osoba posiada obywatelstwo inne niż polskie, wówczas powinna przedłożyć również informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, bądź informację z rejestru karnego, jeżeli prawo tego państwa nie przewiduje wydawania informacji dla ww. celów.
- Od kandydata/kandydatki – osoby posiadającej obywatelstwo inne niż polskie – dyrektor pobiera również oświadczenie o państwie lub państwach zamieszkiwania w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczypospolita Polska i państwo obywatelstwa, złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej.
- Jeżeli prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja o niekaralności, nie przewiduje wydawania takiej informacji lub nie prowadzi rejestru karnego, wówczas kandydat/kandydatka zobowiązani są złożyć pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie byli prawomocnie skazani w tym państwie za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, oraz nie wydano wobec nich innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuścili się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich lub z opieką nad nimi.
- Pod oświadczeniami składanymi pod rygorem odpowiedzialności karnej składa się oświadczenie o następującej treści: „Jestem świadomy/-a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Oświadczenie to zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
- Dyrektor Przedszkola jest zobowiązany do domagania się od osoby zatrudnianej na stanowisku nauczyciela zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego.
Uwaga! Zaświadczenia z KRK można domagać się wyłącznie w przypadkach, gdy przepisy prawa wprost wskazują, że pracowników w zawodach lub na danych stanowiskach obowiązuje wymóg niekaralności. Wymóg niekaralności obowiązuje m.in. pracowników samorządowych oraz nauczycieli, w tym nauczycieli zatrudnionych w placówkach publicznych oraz niepublicznych.
- W przypadku niemożliwości przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego dyrektor uzyskuje od kandydata/kandydatki oświadczenie o niekaralności oraz o toczących się postępowaniach przygotowawczych, sądowych i dyscyplinarnych.
……………………………………………………
(miejscowość i data)
Oświadczenie o niekaralności i zobowiązaniu do przestrzegania
podstawowych zasad ochrony nieletnich przed krzywdzeniem
Ja, ……………………………………………………, posiadający/-a numer PESEL ………………………………………, oświadczam, że nie byłem/-am skazany/-a za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności lub przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego i nie toczy się przeciwko mnie żadne postępowanie karne ani dyscyplinarne w tym zakresie.
Ponadto oświadczam, że zapoznałem/-am się z zasadami ochrony dzieci obowiązującymi w Przedszkolu nr ……… im. …………………………………………………… w ……………………………………… i zobowiązuję się do ich przestrzegania.
……………………………………………………
(podpis)
Załącznik nr 2
do Standarów ochrony małoletnich
przed krzywdzeniem w
Przedszkolu Samorządowym Nr 5
w Myślenicach
Ustalone w Przedszkolu Samorządowym Nr 5 w Myślenicach zasady bezpiecznych relacji personel – dziecko oraz dziecko – dziecko
Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi w Przedszkolu obowiązują wszystkich pracowników, stażystów i wolontariuszy. Znajomość i zaakceptowanie zasad pracownicy potwierdzają podpisaniem oświadczenia.
- Relacje personelu Przedszkola
Każdy pracownik Przedszkola jest zobowiązany do utrzymywania profesjonalnej relacji z dziećmi w Przedszkolu i każdorazowego rozważenia, czy jego reakcja, komunikat bądź działanie wobec dziecka są adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych dzieci. Każdy pracownik zobowiązany jest działać w sposób otwarty i przejrzysty dla innych, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji swojego zachowania.
- Komunikacja z dziećmi
- W komunikacji z dziećmi w Przedszkolu pracownik zobowiązany jest:
- zachować cierpliwość i szacunek,
- słuchać uważnie dziecka i udzielać mu odpowiedzi adekwatnych do ich wieku i danej sytuacji,
- informować dziecko o podejmowanych decyzjach jego dotyczących, biorąc pod uwagę oczekiwania dziecka,
- szanować prawo dziecka do prywatności; jeśli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności, aby chronić dziecko, należy wyjaśnić mu to najszybciej jak to możliwe; jeśli pojawi się konieczność porozmawiania z dzieckiem na osobności, należy zostawić uchylone drzwi do pomieszczenia i zadbać, aby być w zasięgu wzroku innych; można też poprosić drugiego pracownika o obecność podczas takiej rozmowy,
- zapewniać dzieci, że jeśli czują się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, wobec konkretnego zachowania czy słów, mogą o tym powiedzieć nauczycielowi/pracownikowi Przedszkola lub wskazanej osobie (w zależności od procedur interwencji, jakie przyjęto w jednostce oświatowej) i mogą oczekiwać odpowiedniej reakcji i/lub pomocy.
- Pracownikowi zabrania się:
- zawstydzania, upokarzania, lekceważenia i obrażania dziecka oraz podnoszenia głosu na dziecko w sytuacji innej niż wynikająca z bezpieczeństwa dziecka lub innych dzieci,
- ujawniania informacji wrażliwych dotyczących dziecka wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych dzieci; obejmuje to wizerunek dziecka, informacje o jego / jej sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej,
- zachowywania się w obecności dziecka w sposób niestosowny; obejmuje to używanie wulgarnych słów, gestów i żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywanie wobec dziecka relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby).
- Działania realizowane z dziećmi
- Pracownik zobowiązany jest:
- Doceniać i szanować wkład dzieci w podejmowane działania, aktywnie je angażować i traktować równo bez względu na ich płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd,
- unikać faworyzowania dzieci.
- Pracownikowi zabrania się:
- nawiązywania z dzieckiem jakichkolwiek relacji romantycznych lub seksualnych, składania mu propozycji o nieodpowiednim charakterze; obejmuje to także seksualne komentarze, żarty, gesty oraz udostępnianie nieletnim treści erotycznych i pornograficznych bez względu na ich formę,
- utrwalania wizerunku nieletniego(filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie)dla potrzeb prywatnych; dotyczy to także umożliwienia osobom trzecim utrwalenia wizerunków dzieci, jeśli dyrekcja Przedszkola nie została o tym poinformowana, nie wyraziła na to zgody i nie uzyskała zgód rodziców/opiekunów oraz samych dzieci,
- proponowania nieletniemu alkoholu, wyrobów tytoniowych, nielegalnych substancji, jak również używania ich w obecności małoletnich,
- przyjmowania pieniędzy, prezentów od nieletnich, od rodziców/opiekunów dziecka,
- wchodzenia w relacje jakiejkolwiek zależności wobec dziecka lub rodziców/opiekunów dziecka, zachowywania się w sposób mogący sugerować innym istnienie takiej zależności i prowadzący do oskarżeń o nierówne traktowanie bądź czerpanie korzyści majątkowych i innych – nie dotyczy to okazjonalnych podarków związanych ze świętami w roku szkolnym, np. kwiatów, prezentów składkowych czy drobnych upominków.
- Wszystkie ryzykowne sytuacje, które obejmują zauroczenie dzieckiem przez pracownika lub pracownikiem przez dziecko, muszą być raportowane dyrektorowi Przedszkola. Jeśli pracownik jest ich świadkiem, zobowiązany jest reagować stanowczo, ale z wyczuciem, aby zachować godność osób zainteresowanych.
- Kontakt fizyczny z dziećmi
- Jakiekolwiek przemocowe działanie wobec małoletniego jest niedopuszczalne. Istnieją jednak sytuacje, w których fizyczny kontakt z dzieckiem może być stosowny i spełnia zasady bezpiecznego kontaktu: jest odpowiedzią na potrzeby dziecka w danym momencie, uwzględnia wiek dziecka, etap rozwojowy, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny. Nie można jednak wyznaczyć uniwersalnej stosowności każdego takiego kontaktu fizycznego, ponieważ zachowanie odpowiednie wobec jednego dziecka może być nieodpowiednie wobec innego.
- Pracownik zobowiązany jest:
- Kierować się zawsze swoim profesjonalnym osądem, słuchając, obserwując i odnotowując reakcję dziecka, pytając je o zgodę na kontakt fizyczny (np. przytulenie) i zachowując świadomość, że nawet przy jego dobrych intencjach taki kontakt może być błędnie zinterpretowany przez dziecko lub osoby trzecie,
- być zawsze przygotowanym na wyjaśnienie swoich działań,
- zachować szczególną ostrożność wobec dziecka, które doświadczyło nadużycia i krzywdzenia, w tym seksualnego, fizycznego bądź zaniedbania; takie doświadczenia mogą czasem sprawić, że dziecko będzie dążyć do nawiązania niestosownych bądź nieadekwatnych fizycznych kontaktów z dorosłymi; w takich sytuacjach pracownik powinien reagować z wyczuciem, jednak stanowczo i pomóc dziecku zrozumieć znaczenie osobistych granic.
- Pracownikowi zabrania się:
- bicia, szturchania, popychania oraz naruszania integralności fizycznej dziecka w jakikolwiek inny sposób,
- dotykania dziecka w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny,
- angażowania się w takie aktywności jak łaskotanie, udawane walki z dziećmi czy brutalne zabawy fizyczne.
- W sytuacjach wymagających czynności pielęgnacyjnych i higienicznych wobec dziecka, pracownik zobowiązany jest unikać innego niż niezbędny kontakt fizyczny z dzieckiem. W każdej czynności pielęgnacyjnej i higienicznej, związanej z pomaganiem dziecku w ubieraniu się i rozbieraniu, jedzeniu, myciu, przewijaniu czy korzystaniu z toalety, pracownikowi powinna asystować druga osoba zatrudniona w Przedszkolu. Jeśli pielęgnacja i opieka higieniczna nad dziećmi należą do obowiązków pracownika – zostanie on przeszkolony w tym kierunku.
- Podczas dłuższych niż jednodniowe wyjazdów i wycieczek niedopuszczalne jest spanie z dzieckiem w jednym łóżku lub w jednym pokoju.
- Kontakt fizyczny z dzieckiem musi być jawny, nie ukrywany, nie może wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy. Jeśli pracownik będzie świadkiem jakiegokolwiek z wyżej opisanych zachowań i/lub sytuacji ze strony innych dorosłych lub dzieci, zobowiązany jest zawsze poinformować o tym osobę odpowiedzialną (np. nauczyciela, dyrektora)i/lub postępować zgodnie z obowiązującą procedurą interwencji.
- Kontakty pracownika z dzieckiem poza godzinami pracy
- Obowiązuje zasada, że kontakt z dziećmi uczęszczającymi do Przedszkola powinien odbywać się wyłącznie w godzinach pracy i dotyczyć celów edukacyjnych lub wychowawczych.
- Pracownikowi zabrania się zapraszania dzieci do swojego miejsca zamieszkania, spotykania się z nimi poza godzinami pracy; obejmuje to także kontakty z dziećmi poprzez prywatne kanały komunikacji(prywatny telefon, e-mail, komunikatory, profile w mediach społecznościowych).
- Jeśli zachodzi taka konieczność, właściwą formą komunikacji z dziećmi i ich rodzicami lub opiekunami poza godzinami pracy są kanały służbowe (e-mail, telefon służbowy).
- Jeśli zachodzi konieczność spotkania z dziećmi poza godzinami pracy, pracownik zobowiązany jest poinformować o tym dyrektora Przedszkola, a rodzice/opiekunowie dzieci muszą wyrazić zgodę na taki kontakt.
- Utrzymywanie relacji towarzyskich lub rodzinnych (jeśli dzieci i rodzice/opiekunowie dzieci są osobami bliskimi wobec pracownika) wymaga zachowania poufności wszystkich informacji dotyczących innych dzieci, ich rodziców oraz opiekunów.
- Bezpieczeństwo online
- Pracownik musi być świadomy cyfrowych zagrożeń i ryzyka wynikającego z rejestrowania swojej prywatnej aktywności w sieci przez aplikacje i algorytmy, a także własnych działań w internecie. Dotyczy to lajkowania określonych stron, korzystania z aplikacji randkowych, na których może on spotkać uczniów/uczennice, obserwowania określonych osób/stron w mediach społecznościowych i ustawień prywatności kont, z których korzysta. Jeśli profil pracownika jest publicznie dostępny, to również dzieci i ich rodzice/opiekunowie mają wgląd w cyfrową aktywność pracownika.
- Pracownik zobowiązany jest wyłączać lub wyciszać osobiste urządzenia elektroniczne w trakcie lekcji oraz wyłączyć na terenie Przedszkola funkcjonalność Bluetooth.
- Pracownikowi zabrania się nawiązywania kontaktów z dziećmi poprzez przyjmowanie bądź wysyłanie zaproszeń w mediach społecznościowych.
Załącznik nr 3
do Standarów ochrony małoletnich
przed krzywdzeniem w
Przedszkolu Samorządowym Nr 5
w Myślenicach
karta interwencji
Imię i nazwisko dziecka
Przyczyna interwencji (forma krzywdzenia)
Osoba zawiadamiająca o podejrzeniu krzywdzenia
Opis działań podjętych przez pedagoga/psychologa
Data:
Działanie:
Spotkania z opiekunami dziecka
Data:
Opis spotkania:
Forma podjętej interwencji (zakreślić właściwe)
zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa
wniosek o wgląd w sytuację dziecka/rodziny
inny rodzaj interwencji(jaki?): …………………………… …………………………………………
Dane dotyczące interwencji (nazwa organu, do którego zgłoszono interwencję) i data interwencji
Wyniki interwencji – działania organów wymiaru sprawiedliwości (jeśli placówka uzyskała informacje o wynikach działania placówki lub działania rodziców)
Data:
Działanie:
Załącznik nr 4
do Standarów ochrony małoletnich
przed krzywdzeniem w
Przedszkolu Samorządowym Nr 5
w Myślenicach
Zasady ochrony wizerunku małoletniego i danych osobowych dzieci
- Zasady powstały w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. We wszystkich działaniach Przedszkola kierujemy się odpowiedzialnością i rozwagą wobec utrwalania, przetwarzania, używania i publikowania wizerunków dzieci.
- Dzielenie się zdjęciami i filmami z naszych aktywności służy celebrowaniu sukcesów dzieci, dokumentowaniu działań i zawsze ma na uwadze bezpieczeństwo dzieci. Wykorzystujemy zdjęcia/nagrania pokazujące szeroki przekrój dzieci – chłopców i dziewczęta, dzieci w różnym wieku, o różnych uzdolnieniach, stopniu sprawności i reprezentujące różne grupy etniczne.
- Rodzice/opiekunowie dzieci decydują, czy wizerunek ich dzieci zostanie zarejestrowany i w jaki sposób zostanie przez nas użyty.
- Zgoda rodziców/opiekunów na wykorzystanie wizerunku ich dziecka jest tylko wtedy wiążąca, jeśli dzieci i rodzice/opiekunowie zostali poinformowani o sposobie wykorzystania zdjęć/nagrań i ryzyku wiążącym się z publikacją wizerunku.
- Dbamy o bezpieczeństwo wizerunków dzieci poprzez:
- prośbę o pisemną zgodę rodziców/opiekunów przed zrobieniem i publikacją zdjęcia/nagrania,
- udzielenie wyjaśnień, do czego wykorzystamy zdjęcia/nagrania i w jakim kontekście, jak będziemy przechowywać te dane i jakie potencjalne ryzyko wiąże się z publikacją zdjęć/nagrań online,
- unikanie podpisywania zdjęć/nagrań informacjami identyfikującymi dziecko z imienia i nazwiska; jeśli konieczne jest podpisanie dziecka, używamy tylko imienia,
- rezygnację z ujawniania jakichkolwiek informacji wrażliwych o dziecku, dotyczących m.in. stanu zdrowia, sytuacji materialnej, sytuacji prawnej i powiązanych z wizerunkiem dziecka(np. w przypadku zbiórek indywidualnych organizowanych przez Przedszkole).
- Zmniejszamy ryzyko kopiowania i niestosownego wykorzystania zdjęć/nagrań dzieci poprzez przyjęcie następujących zasad:
- wszystkie dzieci znajdujące się na zdjęciu/nagraniu muszą być ubrane, a sytuacja zdjęcia/nagrania nie jest dla dziecka poniżająca, ośmieszająca ani nie ukazuje go w negatywnym kontekście,
- zdjęcia/nagrania dzieci koncentrują się na czynnościach wykonywanych przez dzieci i w miarę możliwości przedstawiają dzieci w grupie, a nie pojedyncze osoby,
- rezygnujemy z publikacji zdjęć dzieci, nad którymi nie sprawujemy już opieki, jeśli one lub ich rodzice/opiekunowie nie wyrazili zgody na wykorzystanie zdjęć po odejściu z Przedszkola,
- wszystkie podejrzenia i problemy dotyczące niewłaściwego rozpowszechniania wizerunków dzieci są rejestrowane i zgłaszane dyrekcji, podobnie jak inne niepokojące sygnały dotyczące zagrożenia bezpieczeństwa dzieci.
- W sytuacjach, w których Przedszkole rejestruje wizerunki dzieci do własnego użytku, deklarujemy, że:
- dzieci i rodzice/opiekunowie zawsze będą poinformowani o tym, że dane wydarzenie będzie rejestrowane,
- zgoda rodziców/opiekunów na rejestrację wydarzenia zostaje przyjęta przez Przedszkole na piśmie,
- w przypadku rejestracji wydarzenia zleconej osobie zewnętrznej (wynajętemu fotografowi lub kamerzyście) dbamy o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży poprzez:
- zobowiązanie osoby/firmy rejestrującej wydarzenie do przestrzegania niniejszych wytycznych,
- zobowiązanie osoby/firmy rejestrującej wydarzenie do noszenia identyfikatora w czasie trwania wydarzenia,
- niedopuszczanie do sytuacji, w której osoba/firma rejestrująca będzie przebywała z dziećmi bez nadzoru pracownika Przedszkola,
- informowanie rodziców/opiekunów oraz dzieci, że osoba/firma rejestrująca wydarzenie będzie obecna podczas wydarzenia, i upewnienie się, że rodzice/opiekunowi udzielili pisemnej zgody na rejestrowanie wizerunku ich dzieci.
- Jeśli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, impreza publiczna, zgoda rodziców/opiekunów dziecka nie jest wymagana.
- W sytuacjach, w których rodzice/opiekunowie lub widzowie przedszkolnych wydarzeń i uroczystości itd. rejestrują wizerunki dzieci do prywatnego użytku, informujemy na początku każdego z tych wydarzeń o tym, że:
- wykorzystanie, przetwarzanie i publikowanie zdjęć/nagrań zawierających wizerunki dzieci i osób dorosłych wymaga udzielenia zgody przez te osoby, w przypadku dzieci – przez ich rodziców/opiekunów,
- zdjęcia lub nagrania zawierające wizerunki dzieci nie powinny być udostępniane w mediach społecznościowych ani na serwisach otwartych, chyba że rodzice lub opiekunowie dzieci wyrażą na to zgodę,
- przed publikacją zdjęcia/nagrania online zawsze sprawdzamy ustawienia prywatności, aby upewnić się, kto będzie mógł uzyskać dostęp do wizerunku dziecka.
- Przedstawiciele mediów lub dowolna inna osoba, którzy chcą zarejestrować organizowane przez nas wydarzenie i opublikować zebrany materiał, muszą zgłosić taką prośbę wcześniej i uzyskać zgodę dyrekcji.
- W powyższej sytuacji upewnimy się wcześniej, że rodzice/opiekunowie udzielili pisemnej zgody na rejestrowanie wizerunku ich dzieci. Przedstawiciele mediów lub dowolna inna osoba, którzy chcą zarejestrować organizowane przez nas wydarzenie i opublikować zebrany materiał, zobowiązani są udostępnić:
- informacje o imieniu, nazwisku i adresie osoby lub redakcji występującej o zgodę,
- uzasadnienie potrzeby rejestrowania wydarzenia oraz informacje, w jaki sposób i w jakim kontekście zostanie wykorzystany zebrany materiał,
- podpisaną deklarację o zgodności podanych informacji ze stanem faktycznym.
- Personelowi Przedszkola nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów i osobom nieupoważnionym utrwalania wizerunku dziecka na terenie instytucji bez pisemnej zgody rodzica /opiekuna dziecka oraz bez zgody dyrekcji.
- Personel Przedszkolanie kontaktuje przedstawicieli mediów z dziećmi, nie przekazuje mediom kontaktu do rodziców/opiekunów dzieci i nie wypowiada się w kontakcie z przedstawicielami mediów o sprawie dziecka lub jego rodzica/opiekuna. Zakaz ten dotyczy także sytuacji, gdy pracownik jest przekonany, że jego wypowiedź nie jest w żaden sposób utrwalana.
- W celu realizacji materiału medialnego, dyrekcja może podjąć decyzję o udostępnieniu wybranych pomieszczeń Przedszkola dla potrzeb nagrania. Podejmując taką decyzję, poleca przygotowanie pomieszczenia w taki sposób, aby uniemożliwić rejestrowanie
przebywających na terenie dzieci.
- Jeśli dzieci, rodzice lub opiekunowie nie wyrazili zgody na utrwalenie wizerunku dziecka, respektujemy ich decyzję. Z wyprzedzeniem ustalamy z rodzicami /opiekunami i dziećmi sposób, w jaki osoba rejestrująca wydarzenie będzie mogła zidentyfikować dziecko, aby nie utrwalać jego wizerunku na zdjęciach indywidualnych i grupowych.
- Rozwiązanie, jakie przyjmiemy, nie wyklucza dziecka, którego wizerunek nie powinien być rejestrowany.
- Przedszkole przechowuje materiały zawierające wizerunek dzieci w sposób zgodny z prawem i bezpieczny dla dzieci:
- nośniki analogowe zawierające zdjęcia i nagrania są przechowywane w zamkniętej naklucz szafie, a nośniki elektroniczne zawierające zdjęcia i nagrania są przechowywane w folderze chronionym z dostępem ograniczonym do osób uprawnionych przez Przedszkole,
- nośniki będą przechowywane przez okres wymagany przepisami prawa o archiwizacji,
- nie przechowujemy w Przedszkolu materiałów elektronicznych zawierających wizerunki dzieci na nośnikach nieszyfrowanych ani mobilnych, takich jak telefony komórkowe i urządzenia z pamięcią przenośną (np. pendrive),
- nie ma zgody na używanie przez pracowników osobistych urządzeń rejestrujących(tj. telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, kamery) w celu rejestrowania wizerunków dzieci,
- jedynym sprzętem, którego używamy jako instytucja, są urządzenia rejestrujące należące do Przedszkola.
Załącznik nr 5
do Standarów ochrony małoletnich
przed krzywdzeniem w
Przedszkolu Samorządowym Nr 5
w Myślenicach
Zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów elektronicznych w
Przedszkolu Samorządowym Nr 5 w Myślenicach
- Infrastruktura sieciowa Przedszkola umożliwia dostęp do internetu, zarówno personelowi, jak i dzieciom, w czasie zajęć i poza nimi.
- Sieć jest monitorowana, tak aby możliwe było zidentyfikowanie sprawców ewentualnych nadużyć.
- Rozwiązania organizacyjne na poziomie Przedszkola bazują na aktualnych standardach bezpieczeństwa.
- Osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo w sieci w Przedszkolu jest ………………………………………
- Do obowiązków tej osoby należą:
- zabezpieczenie sieci internetowej Przedszkola przed niebezpiecznymi treściami poprzez instalację i aktualizację odpowiedniego, nowoczesnego oprogramowania,
- aktualizowanie oprogramowania w miarę potrzeb, przynajmniej raz w miesiącu,
- przynajmniej raz w miesiącu sprawdzanie, czy na komputerach ze swobodnym dostępem podłączonych do internetu nie znajdują się niebezpieczne treści; w przypadku znalezienia niebezpiecznych treści, wyznaczony pracownik stara się ustalić, kto korzystał z komputera w czasie ich wprowadzenia; informację o dziecku, które korzystało z komputera w czasie wprowadzenia niebezpiecznych treści, wyznaczony pracownik przekazuje dyrektorowi Przedszkola, który aranżuje dla dziecka rozmowę z psychologiem lub pedagogiem na temat bezpieczeństwa w internecie; jeżeli w wyniku przeprowadzonej rozmowy psycholog/pedagog uzyska informacje, że dziecko jest krzywdzone, podejmuje działania opisane w procedurze interwencji.
- W Przedszkolu funkcjonuje regulamin korzystania z internetu przez dzieci oraz procedura określająca działania, które należy podjąć w sytuacji znalezienia niebezpiecznych treści na komputerze.
- W przypadku dostępu realizowanego pod nadzorem pracownika ma on obowiązek informowania dzieci o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu. Pracownik Przedszkola czuwa także nad bezpieczeństwem korzystania z internetu przez dzieci podczas zajęć.
- W miarę możliwości osoba odpowiedzialna za internet przeprowadza z dziećmi cykliczne warsztaty dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu.
- Przedszkole zapewnia stały dostęp do materiałów edukacyjnych, dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu, przy komputerach, z których możliwy jest swobodny dostęp do sieci.
Załącznik nr 6
do Standarów ochrony małoletnich
przed krzywdzeniem w
Przedszkolu Samorządowym Nr 5
w Myślenicach
Ankieta monitorująca poziom realizacji
Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem
Czy znasz standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem obowiązujące w przedszkolu, w którym pracujesz?
Czy znasz treść dokumentu „Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem”?
Czy potrafisz rozpoznawać symptomy krzywdzenia dzieci?
Czy wiesz, jak reagować na symptomy krzywdzenia dzieci?
Czy zdarzyło Ci się zaobserwować naruszenie zasad zawartych w Standardach Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem przez innego pracownika?
Jeśli tak – jakie zasady zostały naruszone?
Czy podjąłeś /-aś jakieś działania? Jeśli tak, to jakie?
Jeśli nie – dlaczego?
Czy masz jakieś uwagi/poprawki/sugestie dotyczące Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem? (odpowiedź opisowa)
Załącznik nr 7
do Standarów ochrony małoletnich
przed krzywdzeniem w
Przedszkolu Samorządowym Nr 5
w Myślenicach
Obszary ryzyka
Obszary ryzyka
Czynniki ryzyka
Znaczenie ryzyka
Jak zredukować ryzyko
Działania do wdrożenia
Personel
Partnerzy
Współpracownicy
Usługi
Zewnętrzna komunikacja
Załącznik nr 8
do Standarów ochrony małoletnich
przed krzywdzeniem w
Przedszkolu Samorządowym Nr 5
w Myślenicach
Zasady interwencji w
przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez osoby trzecie
(np. wolontariuszy, pracowników Przedszkola oraz inne osoby, które mają kontakt z dzieckiem)
Gdy podejrzewasz, że dziecko:
doświadcza przemocy z uszczerbkiem na zdrowiu, wykorzystania seksualnego lub/i zagrożone jest jego życie (Uwaga! Przemoc z uszczerbkiem na zdrowiu oznacza spowodowanie choroby lub uszkodzenia ciała, np. złamanie, zasinienie, wybicie zęba, zranienie, a także m.in. pozbawienie wzroku, słuchu, mowy, wywołanie innego ciężkiego kalectwa, trwałej choroby psychicznej, zniekształcenia ciała itp.):
- zadbaj o bezpieczeństwo dziecka i odseparuj je od osoby podejrzanej o krzywdzenie,
- zawiadom policję pod nr 112 lub 997 (Uwaga! W rozmowie z konsultantem podaj swoje dane osobowe, dane dziecka, dane osoby podejrzewanej o krzywdzenie oraz wszelkie znane Ci fakty w sprawie!).
jest pokrzywdzone innymi typami przestępstw:
- zadbaj o bezpieczeństwo dziecka i odseparuj je od osoby podejrzanej o krzywdzenie,
- poinformuj na piśmie policję lub prokuraturę, składając zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa (Uwaga! Zawiadomienie możesz zaadresować do najbliższej dla Ciebie jednostki. W zawiadomieniu podaj swoje dane osobowe, dane dziecka i dane osoby podejrzewanej o krzywdzenie oraz wszelkie znane Ci fakty w sprawie – opisz, co dokładnie się zdarzyło i kto może mieć o tym wiedzę. Zawiadomienie możesz też złożyć anonimowo, ale podanie przez Ciebie danych umożliwi organowi szybsze uzyskanie potrzebnych informacji.).
doświadcza jednorazowo innej przemocy fizycznej (np. klapsy, popychanie, szturchanie) lub przemocy psychicznej (np. poniżanie, dyskryminacja, ośmieszanie):
- zadbaj o bezpieczeństwo dziecka i odseparuj je od osoby podejrzanej o krzywdzenie,
- zakończ współpracę/rozwiąż umowę z osobą krzywdzącą dziecko.
doświadcza innych niepokojących zachowań (tj. krzyk, niestosowne komentarze):
- zadbaj o bezpieczeństwo dziecka i odseparuj je od osoby podejrzanej o krzywdzenie,
- przeprowadź rozmowę dyscyplinującą, a w przypadku braku poprawy zakończ współpracę.
Załącznik 9
do Standarów ochrony małoletnich
przed krzywdzeniem w
Przedszkolu Samorządowym Nr 5
w Myślenicach
Zasady interwencji w
przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez osobę nieletnią,
czyli taką, która nie ukończyła 18. roku życia(przemoc rówieśnicza)
Gdy podejrzewasz, że dziecko:
doświadcza ze strony innego dziecka przemocy z uszczerbkiem na zdrowiu (Uwaga! Oznacza to spowodowanie choroby lub uszkodzenia ciała, np. złamanie, zasinienie, wybicie zęba, zranienie, a także m.in. pozbawienie wzroku, słuchu, mowy, wywołanie innego ciężkiego kalectwa, trwałej choroby psychicznej, zniekształcenia ciała itp.), wykorzystania seksualnego lub/i zagrożone jest jego życie:
- zadbaj o bezpieczeństwo dziecka i odseparuj je od osoby podejrzanej o krzywdzenie,
- przeprowadź rozmowę z rodzicami/opiekunami dzieci uwikłanych w przemoc,
- równolegle powiadom najbliższy sąd rodzinny lub policję, wysyłając zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa (Uwaga! Zawiadomienie można zaadresować do najbliższej jednostki. W zawiadomieniu podaj swoje dane osobowe, dane dziecka i dane osoby podejrzewanej o krzywdzenie oraz wszelkie znane Ci fakty w sprawie – opisz, co dokładnie się zdarzyło i kto może mieć o tym wiedzę. Zawiadomienie możesz też złożyć anonimowo, ale podanie przez Ciebie danych umożliwi organowi szybsze uzyskanie potrzebnych informacji.).
doświadcza ze strony innego dziecka jednorazowo innej przemocy fizycznej (np. popychanie, szturchanie), przemocy psychicznej (np. poniżanie, dyskryminacja, ośmieszanie) lub innych niepokojących zachowań (tj. krzyk, niestosowne komentarze):
- zadbaj o bezpieczeństwo dziecka i odseparuj je od osoby podejrzanej o krzywdzenie,
- przeprowadź rozmowę osobno z rodzicami dziecka krzywdzącego i krzywdzonego oraz opracuj działania naprawcze,
- w przypadku powtarzającej się przemocy powiadom lokalny sąd rodzinny, wysyłając wniosek o wgląd w sytuację rodziny(Uwaga! Wniosek należy złożyć na piśmie do sądu rodzinnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. We wniosku podaj wszystkie znane Ci dane dziecka, tj. imię i nazwisko, adres zamieszkania, imiona i nazwiska rodziców, oraz wszystkie okoliczności, które mogą być istotne dla rozstrzygnięcia sprawy – opisz, co niepokojącego dzieje się w rodzinie, co zaobserwowałeś/-aś).
Załącznik 10
do Standarów ochrony małoletnich
przed krzywdzeniem w
Przedszkolu Samorządowym Nr 5
w Myślenicach
Zasady interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez rodzica lub opiekuna
Gdy podejrzewasz, że dziecko:
doświadcza przemocy z uszczerbkiem na zdrowiu (Uwaga! Oznacza to spowodowanie choroby lub uszkodzenia ciała, np. złamanie, zasinienie, wybicie zęba, zranienie, a także m.in. pozbawienie wzroku, słuchu, mowy, wywołanie innego ciężkiego kalectwa, trwałej choroby psychicznej, zniekształcenia ciała itp.), wykorzystania seksualnego lub/i zagrożone jest jego życie
- zadbaj o bezpieczeństwo dziecka i odseparuj je od rodzica/opiekuna podejrzanego o krzywdzenie,
- zawiadom policję pod nr 112 lub 997 (Uwaga! W rozmowie z konsultantem podaj swoje dane osobowe, dane dziecka, dane osoby podejrzewanej o krzywdzenie oraz wszelkie znane Ci fakty w sprawie).
jest pokrzywdzone innymi typami przestępstw:
- poinformuj na piśmie policję lub prokuraturę, wysyłając zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstw (Uwaga! Zawiadomienie możesz zaadresować do najbliższej jednostki. W zawiadomieniu podaj swoje dane osobowe, dane dziecka i dane osoby podejrzewanej o krzywdzenie oraz wszelkie znane Ci fakty w sprawie – opisz, co dokładnie się zdarzyło i kto może mieć o tym wiedzę. Zawiadomienie można też złożyć anonimowo, ale podanie przez Ciebie danych umożliwi organowi szybsze uzyskanie potrzebnych informacji.).
doświadcza zaniedbania lub rodzic/opiekun dziecka jest niewydolny wychowawczo (np. dziecko chodzi w nieadekwatnych do pogody ubraniach, opuszcza miejsce zamieszkania bez nadzoru osoby dorosłej):
- zadbaj o bezpieczeństwo dziecka,
- porozmawiaj z rodzicem/opiekunem,
- powiadom o możliwości wsparcia psychologicznego i/lub materialnego,
- w przypadku braku współpracy rodzica/opiekuna powiadom właściwy ośrodek pomocy społecznej.
doświadcza jednorazowo innej przemocy fizycznej (np. klapsy, popychanie, szturchanie), przemocy psychicznej (np. poniżanie, dyskryminacja, ośmieszanie) lub innych niepokojących zachowań (tj. krzyk, niestosowne komentarze):
- zadbaj o bezpieczeństwo dziecka,
- przeprowadź rozmowę z rodzicem/opiekunem podejrzanym o krzywdzenie,
- powiadom o możliwości wsparcia psychologicznego,
- w przypadku braku współpracy rodzica/opiekuna lub powtarzającej się przemocy powiadom właściwy ośrodek pomocy społecznej (Uwaga! Ośrodek należy powiadomić na piśmie lub mailowo. Pamiętać należy o podaniu wszystkich znanych danych dziecka, tj. imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, imion i nazwisk rodziców. Opisz wszystkie niepokojące okoliczności występujące w rodzinie i wszystkie znane Ci fakty.),
- równoległe złóż do sądu rodzinnego wniosek o wgląd w sytuację rodziny (Uwaga! Wniosek składa się na piśmie do sądu rodzinnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. We wniosku podaje się wszystkie znane dane dziecka, tj. imię i nazwisko, adres zamieszkania, imiona i nazwiska rodziców, oraz wszystkie okoliczności, które mogą być istotne dla rozstrzygnięcia sprawy – opis, co niepokojącego dzieje się w rodzinie, co zaobserwowano.).
Materiał opracowany został na podstawie zapisów ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1606), która wprowadza termin „standardy ochrony małoletnich”, oraz podręcznika Standardy ochrony dzieci w żłobkach i placówkach oświatowych pod redakcją Agaty Sotomskiej z Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”.
art. 68 ust. 1 pkt 1, 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (tekst jednolity Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.),
art. 22b, art. 22c ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (tekst jednolity Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 z późn. zm.).
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W
PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM NR 5 W MYŚLENICACH
Podstawa prawna:
1. Konstytucja Rzeczypospolitej art. 72;
2. Konwencja o Prawach Dziecka art. 3, art. 19, art. 33;Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. 2017 poz. 59 z późniejszymi zmianami);
3. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. 2018 poz. 1457, 1560, 1669 i 2245 oraz z 2019 roku poz. 730 i 761);
4. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku – Kodeks Pracy ( t. j. Dz. U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94 z późniejszymi zmianami);
5. Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi ( U. 2008 nr 234 poz. 1570 z późniejszymi zmianami).
6. Rozporządzenia MENiS z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 z późniejszymi zmianami);
7. Rozporządzenie MEN z dnia 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz. U. z 2018 r. poz. 1055);
8. Rozporządzenie MEN z dnia 31 października 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2018 r. poz. 2140);
9. Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego – Rozporządzenie MEN z dnia 24 lutego 2017 r. ( Dz. U. z 2017 r. poz. 356);
10. List Rzecznika Praw Dziecka z dnia 23.06.2010 r. ZEW/500/28-1/2010/MP;
11. Kodeks rodzinny i opiekuńczy ( Dz. U. z 2012 r. poz. 788 z późniejszymi zmianami);
12. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskiej Karty” i wzorów formularzy „Niebieska Karta” (Dz. U. Nr 209, poz. 1245 z późniejszymi zmianami);
13. Statut Przedszkola
Spis treści
1. Definicja przedmiotu procedury.
2. Cele procedur.
3. Zakres procedur.
4. Osoby podlegające procedurom.
Bezpieczeństwo – stan bądź proces gwarantujący istnienie dziecka oraz możliwość jego rozwoju. Odznacza się brakiem ryzyka utraty życia, zdrowia, szacunku, uczuć poprzez oddalenie zagrożenia, lęków, obaw niepokoju i niepewności. Bezpieczeństwo dziecka w przedszkolu to zespół czynników wpływających na poczucie bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego poprzez zapewnienie warunków materialnych, psychospołecznych. To także zespół zabiegów metodycznych kształtujących czynną postawę wobec zdrowia.
CELE PROCEDUR
Zwiększenie bezpieczeństwa wychowanków w przedszkolu poprzez :
- wdrażanie zasad postępowania warunkujących bezpieczeństwo dziecka,
- zapewnienie bezpośredniej i stałej opieki oraz bezpieczeństwa dzieciom podczas ich pobytu w przedszkolu
- usystematyzowanie zasad postępowania wobec wychowanków,
- wdrażanie zasad postępowania w sytuacjach trudnych, kryzysowych
- dostosowanie metod i sposobów oddziaływań do wieku dzieci, ich możliwości rozwojowych z uwzględnieniem istniejących warunków.
Zakres procedur
Procedurom podlegają zasady organizacji zajęć i zabaw dzieci na terenie przedszkola, w ogrodzie przedszkolnym oraz podczas spacerów i wycieczek.Osoby podlegające proceduromProcedury dotyczą nauczycieli, pracowników obsługi, dzieci i rodziców Przedszkola Samorządowego Nr 5 w Myślenicach.- Wszyscy pracownicy przedszkola są zobowiązani do natychmiastowego informowania o wszelkich zaistniałych zagrożeniach zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.
- Znajomość podstawowych zasad bhp, regulaminów i procedur jest warunkiem odpowiedzialnej pracy każdego nauczyciela i pracownika. Nauczyciele ponoszą pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka przebywającego w przedszkolu.
SPIS PROCEDUR BEZPIECZEŃSTWA OBOWIĄZUJĄCYCH W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM NR 5 W MYŚLENICACH
I. Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola.
II. Procedura postępowania w przypadku nieodebrania dziecka z przedszkola.
III. Procedura postępowania w przypadku występowania objawów chorobowych u dziecka.
IV. Procedura postępowania w przypadku choroby zakaźnej, wszawicy, owsicy.
V. Procedura postępowania w razie nieszczęśliwego wypadku dziecka.
VI. Procedura zabaw w sali oraz korzystania z ogrodu przedszkolnego.
VII. Procedura monitorowania osób wchodzących i opuszczających teren przedszkola.
VIII. Procedura w przypadku pożaru.
IX. Procedura postępowania w przypadku powodzi.
X. Procedura postępowania w przypadku zagrożenia terrorystycznego.
XI. Procedura postępowania w przypadku zagrożenia bądź ataku bombowego.
XII. Procedura postępowania w przypadku podejrzanego przedmiotu lub przesyłki.
XIII. Procedura postępowania nauczyciela z dzieckiem sprawiającym trudności wychowawcze.
XIV. Procedura „Niebieskiej Karty”.
XV. Procedura ewakuacji uczniów i nauczycieli z budynku przedszkola Samorządowego Nr 5 w Myślenicach.
XVI. Procedury postępowania w sytuacjach : podawania leków, gdy na terenie przedszkola zdarzy się wypadek. Pierwsza pomoc: epilepsja; oparzenia; złamania kości; omdlenia; zatrucia; ostre reakcje alergiczne; zadławienia; użądlenia; krwawienia i krwotoki z nosa; podstawowe czynności życiowe.
XVII. Procedura postępowania w przypadku występującej wśród wychowanków agresywnego zachowania.
Opis procedur poniżej:
I PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI PRZEDSZKOLA.
Nauczyciel wydaje dziecko każdemu z rodziców, jeśli zachowali prawa rodzicielskie, o ile postanowienie sądu nie stanowi inaczej. Jeżeli do przedszkola zostanie dostarczone postanowienie sądu o sposobie sprawowania przez rodziców opieki nad dzieckiem, nauczyciel postępuje zgodnie z tym postanowieniem. O sytuacji kryzysowej (rodzice rozwiedzeni lub w separacji itp.) w sytuacji np. kłótnie rodziców wyrywanie sobie dziecka, agresywne zachowanie rodziców itp. , nauczyciel lub dyrektor powiadamia policję.
1. Za bezpieczeństwo dzieci w drodze do przedszkola i z przedszkola odpowiadają rodzice/prawni opiekunowie.
2. Rodzice/prawni opiekunowie osobiście powierzają dziecko nauczycielowi, co oznacza, że zobowiązani są wprowadzić dziecko do sali.
3. Nauczyciel, pomoc nauczyciela musi widzieć i wiedzieć, kto przyprowadził dziecko do sali przedszkolnej.
4. Nauczyciel bierze pełną odpowiedzialność za dziecko od momentu jego wejścia do sali.
5. W godzinach, w których wg arkusza organizacji przedszkola dopuszcza się łączenie grup, odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka ponosi nauczyciel, który jest umieszczony w harmonogramie czasu pracy dydaktycznej.
6. Rodzice/prawni opiekunowie mają obowiązek przyprowadzać do przedszkola dziecko zdrowe. Wszelkie dolegliwości dziecka zobowiązani są zgłaszać nauczycielowi i udzielać wyczerpujących informacji na ten temat, a także pozostawać do dyspozycji nauczyciela pod wskazanym numerem telefonu w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia.
7. Dziecko należy przyprowadzić do przedszkola w godz. 6.30 - 8.30, odbieranie trwa do godziny 16.30.
8. Wydanie dziecka innym osobom, niż rodzice/prawni opiekunowie może nastąpić tylko w przypadku pisemnego upoważnienia podpisanego przez rodziców/ prawnych opiekunów. Wypełnione upoważnienie z wykazem osób odpowiedzialnych za odbiór dziecka z przedszkola rodzice/ opiekunowie składają osobiście u nauczyciela grupy na początku roku przedszkolnego. Nauczyciel ma obowiązek osobiście sprawdzić kto odbiera dziecko z przedszkola.
9. Dziecko uważa się za odebrane przez rodziców lub osoby upoważnione w momencie ustnej informacji przekazanej nauczycielowi o odbiorze dziecka i po jego wyjściu do szatni. Od tego momentu opiekę i odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka przejmują rodzice lub osoby upoważnione.
10. W salach, gdzie dzieci zbierają się rano i po południu, muszą znajdować się listy zbiorcze osób upoważnionych do odbioru dzieci z każdej grupy wiekowej.
11. Nauczyciel w razie najmniejszych wątpliwości, ma obowiązek sprawdzić zgodność danych osoby odbierającej dziecko z przedszkola z dokumentem tożsamości.
12. Jeśli okaże się, że dane nie są zgodne, nauczyciel powiadamia rodziców/ prawnych opiekunów i dyrektora placówki oraz nie wydaje dziecka do wyjaśnienia sprawy.
13. Nauczyciel może odmówić wydania dziecka rodzicowi bądź osobie upoważnionej do odbioru w przypadku, gdy stan osoby odbierającej dziecko będzie wskazywał, że nie może on zapewnić bezpieczeństwa dziecku ( jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających).
14. O każdej odmowie wydania dziecka nauczyciel niezwłocznie informuje dyrektora przedszkola. W takiej sytuacji nauczyciel zobowiązany jest do skontaktowania się z rodzicami lub opiekunami prawnymi dziecka.
15. Przy odbieraniu dziecka z ogrodu przedszkolnego wymaga się od rodziców/ prawnych opiekunów, aby podeszli razem z dzieckiem do nauczyciela i zgłosili fakt odebrania dziecka. Nauczyciel lub pomoc nauczyciela muszą widzieć i wiedzieć kto odbiera dziecko.
16. Dopuszcza się możliwość wydania dziecka innej pełnoletniej osobie, niż wymienione w upoważnieniu, jednak wyłącznie po uprzednim przekazaniu takiej informacji pisemnej przez rodziców/ prawnych opiekunów bezpośrednio nauczycielowi.
17. Przedszkole nie wydaje dziecka osobom niepełnoletnim.
18. Życzenia rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców muszą być poparte stosownymi prawomocnymi orzeczeniami sądowymi.
II PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU NIEODEBRANIA DZIECKA Z PRZEDSZKOLA
1. przypadku braku możliwości odbioru dziecka z przedszkola w godzinach pracy przedszkola do 16.30 (sytuacje losowe), rodzice/opiekunowie zobowiązani są do telefonicznego poinformowania nauczyciela przedszkola o zaistniałej sytuacji.
2. Jeżeli rodzice/opiekunowie nie przekazali takiej informacji, nauczyciel o godzinie 16.30 kontaktuje się z rodzicami/opiekunami i zobowiązuje ich do niezwłocznego odebrania dziecka z przedszkola.
3. W przypadku, gdy ani rodzice/opiekunowie ani osoby upoważnione przez nich do odbioru dziecka nie odbierają telefonów, nauczyciel powiadamia dyrektora i oczekuje z dzieckiem w placówce do 30 minut od godziny 16.30 (zamknięcia przedszkola).
4. Jeśli próba zawiadomienia rodziców/opiekunów się nie powiedzie w przeciągu 30 minut, nauczyciel zwraca się o pomoc do policji w celu ustalenia miejsca pobytu rodziców/opiekunów.
5. Po zawiadomieniu policji nauczyciel zwraca się z prośbą o podjęcie dalszych działań przewidzianych prawem. Telefonicznie informuje dyrektora o podjętych działaniach.
6. Nauczyciel sporządza ze zdarzenia notatkę służbową, którą przekazuje dyrektorowi. Po zdarzeniu dyrektor wraz z nauczycielem przeprowadza rozmowę z rodzicami/opiekunami dziecka w celu wyjaśnienia sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania procedur obowiązujących w przedszkolu.
7. W przypadku notorycznego spóźniania się lub nie odbierania dziecka z przedszkola, dyrektor przeprowadza rozmowę z rodzicami w celu poznania aktualnej sytuacji rodzinnej oraz udziela w razie potrzeby wsparcia rodziców.
8. Jeżeli nadal rodzice odbierają dziecko po godzinach pracy przedszkola, dyrektor zwraca się do najbliższej jednostki policji o rozpoznanie sytuacji rodzinnej dziecka, a w następnej kolejności powiadamia Sąd Rejonowy w Myślenicach – Wydział Rodzinny i Nieletnich.
III PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU WYSTĘPOWANIA OBJAWÓW CHOROBOWYCH U DZIECKA.
1. Rodzice przyprowadzają do przedszkola tylko dzieci zdrowe.
2. W stanach infekcji, chorób skórnych oraz po urazach (złamania, zabiegi chirurgiczne i inne) dziecko nie może uczęszczać do przedszkola do czasu całkowitego wyleczenia.
3. Rodzice mają obowiązek zgłaszania nauczycielowi lub dyrektorowi wszelkich poważnych dolegliwości.
4. Przy odbiorze dziecka z przedszkola nauczycielka podaje rodzicom informację o niepokojącym samopoczuciu lub zauważonych zmianach w zachowaniu dziecka w czasie pobytu w przedszkolu.
5. W czasie pobytu dziecka w przedszkolu, w przypadku zaobserwowania wystąpienia lub zgłoszenia przez dziecko niepokojących objawów złego samopoczucia, stanowiącego zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania samego dziecka oraz innych dzieci w przedszkolu (m.in. uporczywy kaszel, uporczywy katar, wymioty, biegunka, ból brzucha, ból ucha, wysypka niewiadomego pochodzenia, podwyższona temperatura, urazy i inne) nauczycielka ma obowiązek powiadomienia telefonicznego rodzica o stanie zdrowia dziecka.
6. Po otrzymaniu od nauczyciela informacji o stanie zdrowia dziecka rodzic jest zobowiązany do niezwłocznego odebrania dziecka z przedszkola.
7. W przedszkolu nie podaje się dzieciom żadnych leków – doustnych, wziewnych oraz w postaci zastrzyków, maści i żelu.
IV PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU CHOROBY ZAKAŹNEJ, WSZAWICY, OWSICY. CHOROBA ZAKAŹNA, WSZAWICA, OWSICA
Zgoda rodziców pisemna (każdy rodzic dziecka podpisuje zgodę na oddzielnej kartce) na objęcie dziecka opieką jest równoznaczna z wyrażeniem zgody na dokonanie w przypadku uzasadnionym przeglądu czystości skóry głowy dziecka.
1. Rodzice mają obowiązek niezwłocznie poinformować przedszkole o chorobie zakaźnej u dziecka.
2. Dyrektor ma obowiązek poinformowania rodziców o przypadku wystąpienia choroby zakaźnej w przedszkolu.
3. Personel obsługowy ma obowiązek umyć środkami antybakteryjnymi: sale, łazienkę, leżaki, meble, zabawki, uprać dywany, ręczniki, pluszaki.
4. Dalsze działania w takiej sytuacji dyrektor podejmuje zgodnie z wytycznymi Sanepidu.
5. W przypadku wystąpienia u dziecka choroby zakaźnej rodzice są zobowiązani do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zakończenie leczenia.
6. Rodzic/prawny opiekun zobowiązany jest do regularnego sprawdzania włosów i skóry głowy dziecka w celu wykrywania ewentualnej obecności wszy lub gnid oraz o zauważonych objawach owsicy jak swędzenie i drapanie okolicy pupy i niezwłocznie powiadomić o tym fakcie przedszkole jeśli fakt taki zaistnieje.
7. Dyrektor przedszkola zarządza dokonanie przez osobę upoważnioną kontroli czystości skóry głowy wszystkich dzieci oraz wszystkich pracowników przedszkola, z zachowaniem zasady intymności (kontrola indywidualna w wydzielonym pomieszczeniu).
8. W przypadku podejrzenia przez nauczyciela wszawicy lub owsicy u dziecka, powiadamia on o tym rodziców, którzy są zobowiązani do niezwłocznego odebrania dziecka z przedszkola i podjęcia leczenia. Obowiązek wykonania zabiegów w celu skutecznego usunięcia wszawicy i owsicy spoczywa na rodzicach. W razie potrzeby nauczyciel informuje o konieczności poddania się kuracji wszystkich domowników i monitoruje skuteczność działań, jednocześnie informuje Dyrektora przedszkola o wynikach kontroli i skali zjawiska.
9.Nauczyciel przedszkola niezwłocznie powiadamia innych rodziców o wystąpieniu przypadków wszawicy lub owsicy wśród dzieci (informacja indywidualna w grupie).
10. W przypadku gdy rodzice zgłoszą trudności w przyprowadzeniu kuracji ( np. brak środków na zakup preparatu), dyrektor przedszkola we współpracy z ośrodkiem pomocy społecznej, udzielają rodzicom lub opiekunom niezbędnej pomocy.
11. Osoba wyznaczona przez dyrektora po upływie 7 – 10 dni kontroluje stan czystości skóry głowy dzieci po przeprowadzonych zabiegach higienicznych przez rodziców.
12. W trakcie leczenia dziecko musi pozostać w domu, żeby zapobiec przenoszeniu się wszawicy, owsicy na inne dzieci uczęszczające do przedszkola. Dziecko wraca do przedszkola po zakończeniu leczenia.
13. W przypadku, gdy rodzice wyrażają sprzeciw wobec informacji o kontroli higienicznej lub nie podejmą niezbędnych działań higienicznych lub ich działania będą nieskuteczne dyrektor przeprowadza z rodzicami rozmowę wyjaśniającą, a gdy ona nie przyniesie rozwiązania podejmuje bardziej radykalne kroki, tzn. zawiadamia ośrodek pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców.
V. PROCEDURA POSTĘPOWANIA W RAZIE NIESZCZĘŚLIWEGO WYPADKU DZIECKA.
Nauczyciel:
1. Zapewnia opiekę pozostałym dzieciom i udziela dziecku doraźnej pierwszej pomocy przedmedycznej.
2. Powiadamia rodziców/prawnych opiekunów dziecka, dyrektora placówki o nieszczęśliwym wypadku.
3. Jeśli zachodzi konieczność, wzywa na miejsce pogotowie ratunkowe.
4. Sporządza notatkę służbową, w której opisuje przebieg zdarzenia.
5. Nauczyciel o każdym wypadku zawiadamia niezwłocznie rodziców (prawnych opiekunów) poszkodowanego.
6. Dyrektor lub osoba upoważniona zawiadamia specjalistę bhp, powiadamia organ prowadzący przedszkole i radę rodziców.
7. Dyrektor powołuje zespół powypadkowy, który ustali okoliczności i przyczyny wypadku i sporządzi protokół powypadkowy.
8. Dyrektor zatwierdza protokół podpisany przez zespół powypadkowy, dyrektor lub osoba upoważniona doręcza rodzicom i poucza ich o sposobie i trybie odwołania.
9. Dyrektor prowadzi rejestr wypadków.
10. Dyrektor omawia z pracownikami przedszkola okoliczności i przyczyny wypadku oraz ustala środki niezbędne do zapobiegania im.
W razie wypadku powodującego ciężkie uszkodzenia ciała, wypadku zbiorowego lub śmiertelnego, dyrektor lub inny pracownik przedszkola, który powziął wiadomość o wypadku podejmuje następujące działania:
1. Niezwłocznie zapewnia poszkodowanemu opiekę.
2. Wzywa pogotowie ratunkowe, policję i informuje dyrektora przedszkola.
3. W miarę możliwości udziela poszkodowanemu pierwszej pomocy.
4. Zabezpiecza miejsce wypadku w sposób wykluczający dopuszczenie osób niepowołanych.
5. Powiadamia organ prowadzący, organ nadzorujący, prokuraturę, wzywa rodziców na indywidualne spotkanie.
O wypadku, do którego doszło w wyniku zatrucia zawiadomić niezwłocznie państwowego inspektora sanitarnego.
VI PROCEDURA ZABAW W SALI ORAZ KORZYSTANIA Z OGRODU PRZEDSZKOLNEGO.
Sala zajęć
1. Przed rozpoczęciem zajęć nauczyciel ma obowiązek wejść do sali pierwszy i sprawdzić czy warunki do prowadzenia zajęć nie zagrażają bezpieczeństwu dzieci i jemu samemu.
2. Jeśli sala nie odpowiada warunkom bezpieczeństwa, nauczyciel ma obowiązek zgłosić to do Dyrektora placówki celem usunięcia usterki. Do czasu usunięcia usterki nauczyciel ma prawo odmówić prowadzenia zajęć w danej sali. Natomiast, jeżeli zagrożenie pojawi się w trakcie trwania zajęć należy natychmiast przerwać zajęcia, zaprowadzić dzieci w bezpieczne miejsce i natychmiast zawiadomić Dyrektora o usterce.
3. Przed rozpoczęciem zajęć sala powinna być wywietrzona.
4. Dzieci przez cały czas pobytu w przedszkolu powinny być pod opieką nauczyciela. Jeżeli nauczyciel musi wyjść ma obowiązek zapewnić opiekę dzieciom przez innego nauczyciela, pomoc nauczyciela lub woźną. Ta sytuacja nie zwalnia nauczyciela z odpowiedzialności za pozostawione dzieci.
5. Jeżeli dziecko chce wyjść do szatni udaje się tam pod opieką nauczyciela lub woźnej.
6. Nauczyciel obserwuje dzieci podczas zabawy, zachęca je i w miarę potrzeby inspiruje.
7. W razie konfliktów reaguje, jeżeli dzieci nie są w stanie rozwiązać ich same.
8. Uwaga nauczyciela jest skupiona na dzieciach w czasie całego ich pobytu w przedszkolu.
9. Pomoc nauczyciela/woźna dbają o ład i porządek w sali podczas trwania zajęć i po ich zakończeniu.
10.Przez cały czas pobytu w przedszkolu także personel pomocniczy jest zobowiązany do dbania o bezpieczeństwo dzieci, w tym przez sprawdzanie zabezpieczeń wejścia do przedszkola.
11.Nauczyciele zobowiązani są do zawierania z dziećmi umów dotyczących bezpiecznego pobytu i zabawy w sali, ogrodzie, na placu zabaw i w czasie wyjść poza teren placówki.
Nauczyciel powinien:
- codziennie przypominać dzieciom zasady bezpiecznego pobytu w przedszkolu;
- codziennie przed wyjściem na plac zabaw przypominać dzieciom zasady bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu, korzystania ze sprzętów terenowych;
- w czasie wychodzenia dzieci z sali polecić im ustawienie się w pary, a pomoc nauczyciela/woźną poprosić o sprawdzenie czy salę i łazienkę opuściły wszystkie dzieci;
- egzekwować od dzieci spokojnego wychodzenia parami z budynku przedszkola;
- sporządzić adnotację w dzienniku dotyczącą pobytu na świeżym powietrzu.
12.Pomoce nauczyciela oraz woźne są odpowiedzialne za wykonywanie zadań opiekuńczych wobec dzieci. Osoby te są odpowiedzialne za wietrzenie sali przed i po zajęciach oraz pomoc nauczycielowi w przygotowaniu sali do zajęć i sprzątnięciu po nich.
13.Żaden z pracowników przedszkola nie może stwarzać zagrożenia dla dzieci, innych pracowników lub osób przebywających w przedszkolu.
14.Pracownicy obsługi mają obowiązek przechowywać narzędzia oraz środki chemiczne w miejscach do tego przeznaczonych, niedostępnych dla dzieci.
15.Wszyscy pracownicy przedszkola powinni posiadać odpowiednie przeszkolenie z zakresu bhp, ochrony p/poż. oraz pierwszej pomocy.
Bezpieczeństwo w czasie zajęć dodatkowych
1.Podczas zajęć dodatkowych organizowanych przez przedszkole za bezpieczeństwo dzieci odpowiada osoba prowadząca te zajęcia wraz z nauczycielem grupy.
2. Niedopuszczalne jest, aby podczas zajęć dodatkowych dzieci pozostawały bez opieki. W trakcie zajęć z dziećmi przebywa nauczyciel i osoba prowadząca zajęcia, a jeżeli jedna z nich musi wyjść pozostaje druga.
Plac zabaw w ogrodzie przedszkolnym
1. Od pierwszych dni pobytu w przedszkolu nauczyciel uczy dzieci bezpiecznego korzystania ze sprzętów terenowych i ustala z dziećmi zasady bezpiecznej zabawy.
2. Przed wyjściem do ogrodu powinien zostać sprawdzony stan terenu i sprzętów przez dozorcę. W sytuacji, gdy stan terenu lub sprzętu zagraża bezpieczeństwu dzieci nauczyciel/ dozorca zgłasza to Dyrektorowi.
3. Do czasu usunięcia usterki dzieci nie korzystają z placu zabaw.
4. Nauczyciel jest zobowiązany do organizowania oraz kontroli zabaw dziecięcych zgodnie z przeznaczeniem sprzętu terenowego i terenu przedszkola.
5. W czasie całego pobytu na placu zabaw przedszkolnym nauczyciel ma obowiązek czuwać nad bezpieczeństwem dzieci, jego cała uwaga skupiona jest na dzieciach.
6. Podczas pobytu na placu zabaw dziecko może korzystać z toalety, która jest w budynku tylko pod opieką nauczyciela, pomocy nauczyciela lub woźnej.
7. W czasie pobytu w ogrodzie opiekę nad dziećmi sprawuje nauczyciel wraz z pomocą nauczyciela (w grupach młodszych).
8. W czasie pobytu dzieci na placu zabaw furtki oraz brama są zamknięte.
9. Podczas pobytu na placu zabaw kilku grup przedszkolnych niedopuszczalne jest gromadzenie się nauczycielek i prowadzenie prywatnych rozmów bądź rozmów telefonicznych.
10. W czasie dużego nasłonecznienia dzieci powinny być zaopatrzone przez rodziców w nakrycie głowy i w miarę możliwości przebywać w cieniu.
11. Z placu zabaw dzieci wracają kolumną prowadzoną przez nauczyciela, a jeżeli jest pomoc nauczyciela to ona zamyka kolumnę. Przed powrotem do przedszkola nauczyciel sprawdza czy są wszystkie dzieci, które są obecne w danym dniu w grupie.
12. Plac zabaw przeznaczony jest wyłącznie dla wychowanków przedszkola w wieku od 3 do 6 lat w czasie godzin otwarcia przedszkola tj. 6.30 – 16.30 pozostających pod opieką nauczyciela.
13. Rodzice po odebraniu dziecka z przedszkola zobowiązani są do opuszczenia terenu przedszkola. Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenia na przedszkolnym placu zabaw z udziałem dzieci po ich odebraniu przez rodziców lub osoby upoważnione.
14. W wyjątkowych sytuacjach na placu zabaw za zgodą dyrektora przedszkola mogą przebywać przyszli wychowankowie przedszkola oraz rodzeństwo dzieci uczęszczających do przedszkola wyłącznie pod opieką rodziców (festyn, dni adaptacyjne).
VII PROCEDURA MONITOROWANIA OSÓB WCHODZĄCYCH I OPUSZCZAJĄCYCH TEREN PRZEDSZKOLA.
1. Pracownik przedszkola punktualnie otwiera budynek o godz. 6.30
2. Od godz. 6.30 do 8.30 dyżur na holu pełni wyznaczony pracownik oraz pomoce nauczyciela.
3. Rodzice przyprowadzają dzieci do przedszkola w godz. 6.30 – 8.30
4.Rodzice zobowiązani są do wchodzenia razem z dziećmi do/z szatni podczas przyprowadzenia/odbioru dziecka z przedszkola./ obecnie obowiązują procedury związane z COVID-19/
5.O godz. 9.00 wyznaczony pracownik ma obowiązek zamknąć drzwi wejściowe do przedszkola
6.Spóźnieni rodzice dzwonią dzwonkiem znajdującym się przy drzwiach przedszkola
7. Pracownik przedszkola otwiera i zamyka drzwi po każdym spóźnionym rodzicu.
8. Podczas ubierania się dzieci w szatniach do wyjścia na dwór, pomaga pomoc nauczyciela ( pomaga dzieciom młodszym w ubieraniu się), w momencie opuszczenia szatni pomoc nauczyciela nadzoruje bezpieczne wyjście dzieci z przedszkola do ogrodu przedszkolnego.
9 .W godz. 12.00-13.00 oraz 15.00- 16.30. podczas odbierania dzieci pracownik przedszkola jest obowiązany przebywać w pobliżu drzwi i bacznie obserwować osoby wchodzące do placówki.
10.Wszyscy pracownicy przedszkola zwracają czujną uwagę na dziecko/dzieci poruszające się po korytarzach przedszkola i szatniach pytając o cel przyjścia i odpowiednio reagując.
VIII. PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU POŻARU.
1. W sytuacji wystąpienia pożaru decyzję o przeprowadzeniu ewakuacji dzieci i mienia oraz sposobie gaszenia pożaru podejmuje Dyrektor Przedszkola, a w razie jego nieobecności osoba upoważniona lub wyznaczona.
2. Za bezpieczeństwo przeprowadzenia ewakuacji dzieci odpowiedzialny jest Dyrektor Przedszkola, lub o który jednocześnie nią kieruje, a w czasie jego nieobecności osoba upoważniona do czasu przybycia straży pożarnej.
3. Ewakuację na wypadek pożaru należy prowadzić w następujących etapach:
1) ogłoszenie alarmu o pożarze przy użyciu sygnału słownego Ewakuacja, sygnał dźwiękowy: gwizdek – 3 x 3 sygnały z przerwą.
2) Zaalarmować straż pożarną, zadzwoń pod numer 112 lub zawiadom Państwową Straż Pożarną pod numerem 998.
3) Przystąpić do ewakuacji dzieci zgodnie z planem ewakuacji.
4) Obowiązkiem nauczyciela jest bezpieczne wyprowadzenie dzieci:
a) nauczyciel wyprowadza dzieci z pomieszczeń ustalonymi drogami ewakuacyjnymi;
b) nakazuje dzieciom poruszać się w szeregu trzymając się za ręce, a sam idzie na początku trzymając pierwsze dziecko za rękę, na końcu wychodzi pomoc nauczyciela, która sprawdza czy wszystkie dzieci opuściły miejsce zdarzenia;
c) nauczyciel wyprowadza dzieci w bezpieczne miejsce wyznaczone w planie ewakuacji.
d) nauczyciel zabiera dziennik grupy.
4. Dyrektor Przedszkola, a w razie jego nieobecności osoba upoważniona wyłącza lub zleca wyłączenie dopływu gazu i prądu oraz usuwa z miejsca pożaru i bezpośredniego sąsiedztwa wszelkich znajdujących się materiałów palnych, wybuchowych, toksycznych.
5. Dyrektor lub osoba upoważniona zabezpiecza cenny sprzęt i urządzenia oraz ważne dokumenty.
6. Raz w roku przeprowadzany jest próbny alarm ewakuacji przez inspektora ppoż. z udziałem straży pożarnej, za ewakuację odpowiadają nauczyciele prowadzący zajęcia w grupie. Alarm odwołujemy po przeliczeniu dzieci i zażegnaniu niebezpieczeństwa, alarm odwołuje inspektor ppoż. słownie „Alarm odwołany”.
IX. PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU POWODZI.
1. W sytuacji zagrożenia powodziowego Dyrektor Przedszkola lub osoba upoważniona przekazuje informację o zagrożeniu powodziowym Straży Pożarnej.
2. Po wstępnej ocenie sytuacji Dyrektor Przedszkola, a w razie jego nieobecności osoba upoważniona lub wyznaczona zarządza ewakuację.
3. Obowiązkiem Dyrektora Przedszkola i nauczycieli jest zapewnienie opieki i nadzoru nad podopiecznymi podczas ewakuacji i w miejscu docelowym.
4. Dyrektor Przedszkola wraz z nauczycielami w miarę możliwości jest zobowiązany do powiadomienia rodziców o miejscu przebywania dzieci.
5. Nauczyciel powinien prowadzić listę dzieci odbieranych przez rodziców.
6. Dyrektor Przedszkola, a w razie jego nieobecności osoba upoważniona wyłącza lub zleca wyłączenie dopływu gazu i prądu oraz przenosi i zabezpiecza dokumentację oraz wartościowe rzeczy w bezpieczne miejsca (np. wyższe kondygnację).
7. W miarę możliwości Dyrektor Przedszkola prowadzi dokumentację podjętych działań i informuję o nich Kuratorium Oświaty oraz Wydział Edukacji Kultury i Sportu w Myślenicach
X. PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU ATAKU TERRORYSTYCZNEGO.
I Wtargnięcie uzbrojonych napastników na teren placówki:
Dyrektor, nauczyciele oraz pozostali pracownicy jak i inne osoby wykonujące czynności zawodowe na terenie przedszkola powinny:
1. Poddać się woli napastników – ściśle wykonywać ich polecenia.
2. Zwrócić uwagę napastników na fakt, że mają do czynienia z ludźmi (personifikowanie siebie i innych – zwracać się do dzieci oraz pracowników przedszkola po imieniu – zwiększa szansę ich przetrwania).
3. Pytać zawsze o pozwolenie, np. gdy chcesz się zwrócić do dziecka oraz pracowników z jakimś poleceniem.
4. Zapamiętać szczegóły dotyczące porywaczy i otoczenia – informacje te mogą okazać się cenne dla służb ratowniczych.
5. Starać się uspokoić dzieci – zapanować w miarę możliwości nad własnymi emocjami.
6.Dopóki nie zostanie wydane polecenie wyjścia: - nie pozwolić dzieciom wychodzić z pomieszczenia oraz wyglądać przez drzwi i okna, - nakazać dzieciom położyć się na podłodze
7. W chwili podjęcia działań zmierzających do uwolnienia, wykonywać polecenia grupy antyterrorystycznej lub innych służb ratunkowych.
8. Po zakończeniu akcji:
- niezwłocznie udzielić pomocy osobą poszkodowanym oraz pozostałym potrzebującym,
- sprawdzić obecność dzieci celem upewnienia się, czy wszyscy opuścili budynek,
- o braku któregokolwiek dziecka niezwłocznie poinformować członków grupy antyterrorystycznej lub innych służb ratunkowych,
- zapewnić potrzebującym uczestnikom zdarzenia pomoc psychologiczną,
- prowadź ewidencję dzieci odbieranych przez rodziców lub inne osoby upoważnione.
II. Użycie broni palnej na terenie placówki:
Dyrektor, nauczyciele oraz pozostali pracownicy jak i inne osoby wykonujące czynności zawodowe na terenie przedszkola w sytuacji bezpośredniego kontaktu z napastnikiem powinny:
1. Nakazać dzieciom położyć się na podłodze.
2. Starać się uspokoić dzieci.
3. Dopilnować, aby dzieci nie odwracały się tyłem do napastników w przypadku polecenia przemieszczania się.
4. Jeżeli terroryści wydają polecenia, dopilnować, aby dzieci wykonywały je spokojnie – gwałtowny ruch może zwiększyć agresję napastników.
5. O ile to możliwe zadzwonić pod jeden z numerów alarmowych (112, 999, 998, 997, ) Uwaga! Nie rozłączaj się i staraj się, jeśli to możliwe, na bieżąco relacjonować sytuację.
6. Po opanowaniu sytuacji:
- upewnić się o liczbie osób poszkodowanych i sprawdzić, czy strzały z broni palnej nie spowodowały innego zagrożenia (np. pożaru),
- zadzwonić lub wyznaczyć osobę, która zadzwoni pod jeden z numerów alarmowych (112, 999, 998, 997),
- udzielić pierwszej pomocy osobom najbardziej potrzebującym,
- w przypadku, gdy ostrzał spowodował inne zagrożenie podjąć odpowiednie do sytuacji działania,
- zapewnić osobom uczestniczącym w zdarzeniu pomoc psychologiczną.
XI. PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU ZAGROŻENIA BĄDŹ ATAKU BOMBOWEGO
I. Postępowanie w sytuacji otrzymania informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego:
1. Osoba, tj.: nauczyciele oraz pozostali pracownicy jak i inne osoby wykonujące czynności zawodowe na terenie przedszkola, która przyjęła zgłoszenie lub ujawniła przedmiot niewiadomego pochodzenia, co do którego istnieje podejrzenie, że może on stanowić zagrożenie dla osób i mienia, powinna ten fakt zgłosić służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w danym miejscu, dyrekcji lub jego zastępcy. Informacji takiej nie należy przekazywać niepowołanym osobom, gdyż jej niekontrolowane rozpowszechnienie może doprowadzić do paniki i w konsekwencji utrudnić przeprowadzenie sprawnej ewakuacji osób z zagrożonego miejsca.
2. Dyrektor powiadamia odpowiednie służby - Policję, Straż Pożarną , Wydział Edukacji Kultury i Sportu w Myślenicach
3. Jednocześnie przeprowadza ewakuację budynku zgodnie z procedurami.
4. Zawiadamiając policję dyrektor podaje następujące informacje:
- rodzaj zagrożenia i źródło informacji o zagrożeniu (informacja telefoniczna, ujawniony podejrzany przedmiot),
- treść rozmowy z osobą informującą o podłożeniu ładunku wybuchowego; lub e-mail
- numer telefonu, na który przekazano informację o zagrożeniu oraz dokładny czas jej przyjęcia, adres, numer telefonu i nazwisko osoby zgłaszającej, opis miejsca i wygląd ujawnionego przedmiotu.
5Wskazane jest uzyskanie od policji potwierdzenia przyjętego zgłoszenia.
Ogłoszenie alarmu bombowego oraz procedury postępowania w czasie zagrożenia bombowego:
1.Do czasu przybycia policji akcją kieruje dyrektor przedszkola lub osoba przez niego wyznaczona (tj.: zastępca dyrektora, inna osoba pełniąca tymczasowo obowiązki dyrektora przedszkola).
2.Na miejsce zagrożenia incydentem bombowym należy wezwać służby pomocnicze takie jak: pogotowie ratunkowe, straż pożarną, pogotowie gazowe, pogotowie wodnokanalizacyjne, pogotowie energetyczne.
3. Po przybyciu policji na miejsce incydentu bombowego, przejmuje ona dalsze kierowanie akcją.
4. Należy bezwzględnie wykonywać polecenia policjantów.
5.Przy braku informacji o konkretnym miejscu podłożenia „bomby”, użytkownicy pomieszczeń służbowych powinni sprawdzić swoje miejsce pracy i jego bezpośrednie otoczenie, pod kątem obecności przedmiotów nieznanego pochodzenia.
6. Pomieszczenie ogólnodostępne (korytarz, klatki schodowe, toalety, szatnię) oraz najbliższe otoczenie zewnętrzne obiektu, sprawdzają i przeszukują służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w danej instytucji.
8. Podejrzanych przedmiotów nie wolno dotykać! O ich lokalizacji należy powiadomić dyrektora przedszkola oraz osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo .
9. Po ogłoszeniu ewakuacji, należy zachować spokój i opanowanie, pozwoli to sprawnie i bezpiecznie opuścić zagrożony rejon.9. Identyfikacją i rozpoznawaniem zlokalizowanego ładunku wybuchowego oraz jego neutralizacją zajmują się uprawnione i wyspecjalizowane jednostki i komórki organizacyjne policji.
Jak zachować się po otrzymaniu informacji o podłożeniu lub groźbie podłożenia „bomby”:
1. Podczas działań związanych neutralizacją „bomby” należy zastosować się do poleceń policji.
2. Ciekawość może być niebezpieczna- należy jak najszybciej oddalić się z miejsca zagrożonego wybuchem. Po drodze należy informować o zagrożeniu jak największe grono osób, będących w strefie zagrożonej lub kierujących się w jej stronę.
3. Po ogłoszeniu alarmu i zarządzeniu ewakuacji należy niezwłocznie udać się do wyjścia, zgodnie ze wskazaniami administratora budynku lub wskazaniami upoważnionych osób.
Informacja o podłożeniu bomby Dyrektor, nauczyciele oraz pozostali pracownicy jak i inne osoby wykonujące czynności zawodowe na terenie przedszkola powinny:
1. Jeżeli jest to informacja telefoniczna:
- słuchać uważnie oraz zapamiętać jak najwięcej informacji,
- w miarę możliwości, nagrać rozmowę lub zapisywać najistotniejsze informacje,
- zwracać uwagę na szczegóły dotyczące głosu i nawyki mówiącego oraz wszelkie dźwięki w tle,
- nigdy nie odkładać pierwszy słuchawki,
- jeżeli jest to wiadomość pisemna, zabezpieczyć ją tak, aby nikt jej nie dotykał niezwłocznie przekaż ją Policji.
2. Po zakończeniu rozmowy niezwłocznie zadzwonić pod jeden z numerów alarmowych (112, 999, 998, 997).
3. Powiadomić o zagrożeniu pozostały personel placówki oraz dzieci, w sposób nie wywołujący paniki!
4. Dyrektor zarządza ewakuację zgodnie z obowiązującą instrukcją
5. Zabezpieczyć ważne dokumenty (np.: dziennik).
6. Wyłączyć lub zlecić pracownikom ds. technicznych wyłączenie dopływu gazu i prądu.
7. W przypadku odnalezienia podejrzanego przedmiotu nie dotykać go i nie otwierać.
8. W miarę możliwości ograniczyć dostęp osobom postronnym.
9. Dokonać próby ustalenia właściciela przedmiotu.
10. Po przybyciu właściwych służb, bezwzględnie stosować się do ich zaleceń.
II. Wykrycie/ znalezienie bomby (podejrzanego przedmiotu):
1. Nie dotykać podejrzanego przedmiotu. (Uwaga! Jeśli widzisz „bombę” to oznacza, że jesteś w polu jej rażenia)
2. Zadzwonić pod jeden z numerów alarmowych: 112, 999, 998, 997
3. Zabezpieczyć, w miarę możliwości, rejon zagrożenia w sposób uniemożliwiający dostęp osobom postronnym – głównie dzieciom, nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.
4. Powiadomić o zagrożeniu pozostały personel przedszkola oraz dzieci, w sposób nie wywołujący paniki!
5. Zarządzić przeprowadzenie ewakuacji zgodnie z obowiązującą instrukcją.
6. Zabezpieczyć ważne dokumenty,
7. Wyłączyć lub zlecić pozostałym pracownikom ds. technicznych wyłączenie dopływu gazu i prądu.
8. Otworzyć okna i drzwi.
9. Usunąć z otoczenia wszystkie materiały łatwopalne.
10. Nie używać w pobliżu podejrzanego ładunku urządzeń radiowych (radiotelefonów, telefonów komórkowych).
11. Po przybyciu właściwych służb, bezwzględnie stosować się do ich zaleceń.
III. Po wybuchu bomby:
Dyrektor, nauczyciele oraz pozostali pracownicy jak i inne osoby wykonujące czynności zawodowe na terenie przedszkola powinny:
- Ocenić sytuację pod kątem ilości osób poszkodowanych i upewnić się, jakiego rodzaju zagrożenia spowodował wybuch.
Zadzwonić pod jeden z numerów alarmowych: 112, 999, 998, 997.
2.Udzielić pierwszej pomocy osobom najbardziej potrzebującym.
3.Sprawdź bezpieczeństwo dróg i rejonów ewakuacyjnych, a następnie zarządzić przeprowadzenie ewakuacji zgodnie z obowiązującą instrukcją.
4.W przypadku, gdy wybuch spowodował inne zagrożenie, podjąć działania odpowiednie do sytuacji.
5.Po przybyciu właściwych służb, bezwzględnie stosować się do ich zaleceń.
XII. PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU PODEJRZANEGO PRZEDMIOTU LUB PRZESYŁKI.
NAUCZYCIEL :
- Podejmuje działania uniemożliwiające dzieciom kontakt z niebezpiecznymi przedmiotami lub przesyłką.
2. Zachowując środki ostrożności zabezpiecza przedmioty i rzeczy przed dostępem do nich osób niepowołanych.
3.Powiadamia o zaistniałym zdarzeniu dyrektora przedszkola.
4.Ustala, kto miał kontakt z podejrzanym przedmiotem lub przesyłką.
5. Dba, aby dziecko mające styczność z podejrzaną paczką lub przedmiotami umyło ręce.
6.Jeżeli są to przedmioty przyniesione przez dziecko, przeprowadza z rodzicami rozmowę celem zobowiązania ich do dokładniejszego pilnowania i sprawdzania, co dziecko zabiera z domu do przedszkola.
7.Sporządza notatkę służbową z zaistniałego zdarzenia po zakończeniu działań interwencyjnych.
DYREKTOR :
1.Informuje służby ratunkowe o podejrzeniu podłożenia niebezpiecznego przedmiotu lub przesyłki.
- W celu wyeliminowania ponownego wystąpienia zagrożenia należy przeprowadzić wspólnie z radą pedagogiczną analizę zaistniałych zdarzeń i wprowadzić środki zapobiegawcze.
- W przypadku niemożności usunięcia zagrożenia należy wyprowadzić dzieci, i powiadomić odpowiednie służby (straż pożarną, policję). W trakcie prowadzenia akcji przez w/w służby podporządkować się kierującym akcją.
XIII. PROCEDURA POSTĘPOWANIA Z DZIECKIEM SPRAWIAJĄCYM TRUDNOŚCI WYCHOWAWCZE.
1. Nauczyciel ma obowiązek przeprowadzenia obserwacji dziecka w momencie pojawienia się trudności wychowawczych – pogłębiona obserwacja dziecka, przegląd istniejącej dokumentacji dziecka (karta zapisu do przedszkola, karta informacyjna o dziecku, opinie i orzeczenia psychologiczne i medyczne).
2. Nauczyciel podejmuje działania wychowawcze zmierzające do eliminacji trudności i rozwiązania problemów dziecka:
a. przeprowadza rozmowy z dzieckiem
b. wymienia spostrzeżenia z drugim nauczycielem pracującym w danej grupie, wspólnie z nim ustala plan działania i opracowuje go w terminie jednego miesiąca od momentu dostrzeżenia problemu
c. zgłasza problem dyrektorowi przedszkola, ewentualnie przekazuje prośbę o objęcie dziecka pomocą psychologiczno – pedagogiczną.
3. Nauczyciel informuje rodziców o trudnościach wychowawczych ich dziecka oraz zapoznaje ich z planem działań lub zakresem pomocy psychologiczno-pedagogicznej, jaka będzie dziecku udzielana.
4. Dyrektor powołuje zespół pomocy psychologiczno – pedagogicznej. Powiadamia rodziców o powstaniu zespołu pomocy psychologiczno – pedagogicznej oraz zawiadamia o terminie spotkań ww. zespołu. Rodzice pisemnie potwierdzają otrzymanie zawiadomienia o spotkaniu ww. zespołu, uczestniczą w pracach zespołu, zapoznają się z planem działań wychowawczych. Jednocześnie zobowiązują się do rzetelnej współpracy.
5. Nauczyciel wspomaga rodziców w pracy z dzieckiem poprzez:
a) wskazanie odpowiadającej problemowi literatury,
b) przekazywanie propozycji zabaw i ćwiczeń,
c) dostarczanie wiedzy o instytucjach wspomagających rodzinę.
6.Na najbliższym posiedzeniu Rady Pedagogicznej nauczyciel szczegółowo zapoznaje członków rady o zaistniałym problemie i przedstawia podjęte działania.
7.Nauczyciel pracuje z dzieckiem według opracowanego programu, włącza do współpracy specjalistów zatrudnionych w przedszkolu.
8. Adekwatnie do rozpoznanych przyczyn organizowanie pomocy dzieciom w celu przezwyciężenia trudności: dostosowanie form, metod pracy i wymagań do zaleceń psychologa lub opinii lub orzeczenia PPP
a) praca indywidualna z dzieckiem
b) indywidualizacja zadań stawianych dziecku,
c) ścisła współpraca z rodzicami.
9. W realizacji w/w. zadań współpracują:
a) nauczyciele wychowawcy,
b) psycholog
c) rodzice (prawni opiekunowie) dziecka.
10.Nauczyciel na bieżąco informuje rodziców o przebiegu pracy z dzieckiem.
11. Kierując się dobrem dziecka w przypadku pojawiających się problemów wychowawczych i braku współpracy, dyrektor przeprowadza w obecności nauczycieli grupy rozmowę z rodzicami i sporządza z tego spotkania notatkę służbowa z przebiegu spotkania.
12. W sytuacji, kiedy dziecko w dalszym ciągu stwarza problemy wychowawcze a rodzic nie wykazuje należytej współpracy z wychowawcą, dyrektor przedszkola może zawiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej w celu wglądu w sytuację rodzinną dziecka.
XIV. PROCEDURA „NIEBIESKIEJ KARTY”
1. Procedura „Niebieskie Karty” obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.
2. Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą w rodzinie odbywa się w oparciu o procedurę „Niebieskie Karty” i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie.
3. Procedurę „Niebieskie Karty” oraz wzory formularzy „Niebieska Karta” określa Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nakłada obowiązek prowadzenia procedury „Niebieskiej Karty” także na przedstawicieli oświaty.
4. Procedura wszczynana jest w sytuacji, gdy dany podmiot w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych powziął podejrzenia stosowania przemocy wobec członków rodziny lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny lub przez osobę będącą świadkiem przemocy rodzinie
5. Wszczęcie procedury następuje przez wypełnienie formularzy Niebieska Karta — „A” i „B”
6. Formularz „A” w terminie 7 dni jest przekazywany jest do przewodniczącego gminnego zespołu interdyscyplinarnego, kopia pozostaje w przedszkolu.
7. W ramach procedury w skład zespołu interdyscyplinarnego oraz grupy roboczej wchodzi przedstawiciel przedszkola.
8. Formularz „B” jest przekazywany członkowi rodziny osoby objętej przemocą, jeśli nie jest ona podejrzana o sprawstwo przemocy. Formularz „B” jest dokumentem dla osób pokrzywdzonych, zawierającym definicję przemocy, praw człowieka, informację o miejscach gdzie można uzyskać pomoc.
9. W sytuacji krzywdzenia dziecka zdarzyć się może, że to oboje rodzice stosują wobec niego przemoc, a osoba małoletnia nie będzie miała innej najbliższej rodziny, której będzie można formularz „B” przekazać. Dziecko może nie mieć pełnoletniego rodzeństwa, a dziadkowie mogą nie żyć, bądź mieszkać bardzo daleko. W takiej sytuacji należy powiadomić sąd rodzinny i nieletnich o wgląd w sytuację rodzinną dziecka, a formularz „B” pozostanie u rozpoczynającego procedurę do czasu rozstrzygnięcia sytuacji dziecka.
10. Rozmowę z osobą, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, przeprowadza się w warunkach gwarantujących swobodę wypowiedzi i poszanowanie godności tej osoby oraz zapewniających jej bezpieczeństwo.
12. Jeżeli osobą doznającą przemocy jest dziecko, to czynności w ramach procedury "Niebieskie Karty" przeprowadza się w obecności rodzica, opiekuna prawnego lub faktycznego. W sytuacji, gdy to rodzice, opiekun prawny lub faktyczny są podejrzani o stosowanie przemocy wobec dziecka, te czynności przeprowadza się w obecności pełnoletniej osoby najbliższej (w rozumieniu art. 115 § 11 kk) czyli np. dziadków, pradziadków oraz rodzeństwa (w miarę możliwości również w obecności psychologa).
13. Dyrektor przedszkola udziela osobie pokrzywdzonej (lub podejrzanej o krzywdzenie) kompleksowych informacji o:
a) możliwościach uzyskania pomocy, w szczególności psychologicznej, prawnej, socjalnej i pedagogicznej, oraz wsparcia, w tym o instytucjach i podmiotach świadczących specjalistyczną pomoc na rzecz osób dotkniętych przemocą w rodzinie,
b) możliwościach podjęcia dalszych działań mających na celu poprawę sytuacji osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie
c) organizuje niezwłocznie dostęp do pomocy medycznej, jeżeli wymaga tego stan zdrowia osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie;
d) może prowadzić rozmowy z osobami, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie, na temat konsekwencji stosowania przemocy w rodzinie oraz informuje te osoby o możliwościach podjęcia leczenia lub terapii i udziale w programach oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie;
e) diagnozuje sytuację i potrzeby osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, w tym w szczególności wobec dzieci;
f) udziela kompleksowych informacji rodzicowi, opiekunowi prawnemu, faktycznemu lub osobie najbliższej o możliwościach pomocy psychologicznej, prawnej, socjalnej i pedagogicznej oraz wsparcia rodzinie, w tym o formach pomocy dzieciom świadczonych przez instytucje i podmioty w zakresie specjalistycznej pomocy na rzecz osób dotkniętych przemocą w rodzinie.
14.Dalsze czynności są prowadzone i dokumentowane przez zespół interdyscyplinarny.
Przedszkolny Zespół Zarządzania Kryzysowego – powołuje dyrektor.
1. Dyrektor przedszkola – szef PZZK, zatwierdza procedury postępowania w sytuacjach klęsk żywiołowych, określa zadania członków PZZK, monitoruje przygotowania przedszkola do sytuacji kryzysowej, podejmuje decyzję w sytuacji zagrożenia.
2. Zastępca społeczny PZZK, odpowiada za system powiadamiania, wspomaga podczas działań w sytuacjach kryzysowych dyrektora lub w czasie jego nieobecności przejmuje jego obowiązki.
3. Społeczny Inspektor Pracy oraz inspektor BHP – odpowiada za procedurę nieszczęśliwego wypadku dziecka.
4. Nauczyciel – kontroluje stan urządzeń, informuje o zagrożeniach.
5. Konserwator – szczególny dozór całego obiektu ( budynek oraz ogród przedszkolny).
Zespół ds. interwencji kryzysowej
1. Zespół ds. interwencji kryzysowej dla przedszkola powołuje organ prowadzący.
2. Zadaniem zespołu jest stworzenie systemu udzielania pomocy w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych.
3. W skład zespołu wchodzą:
1) przedstawiciel Wydziału Edukacji Kultury i Sportu w Myślenicach koordynujący działanie zespołu,
2) psychologowie i pedagodzy wykonujący zadania interwentów i mediatorów.
Wykaz niezbędnych telefonów
PODMIOT
NUMER TELEFONU
Telefony alarmowe
Numer alarmowy (także z tel. komórkowego)
112
Pogotowie Ratunkowe
999
Straż Pożarna
998
Policja
Policyjna Izba Dziecka
997
47 8329200 - Myślenice
47 8351799 - Kraków
Straż Miejska
986
Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Myślenicach
12 272 05 89
Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych
12 272 90 21 , 12 272 90 22
Wydział Edukacji Kultury i Sportu w Myślenicach
12 6392559 , 12 6392358
Stacja SANEPID w Myślenicach: do godz. 1500
po godz. 1500:
Oddział Chorób Zakaźnych Szpitala w Myślenicach:
Wydział Ochrony Zdrowia Starostwa w Myślenicach: godz. 700 - 1500:
po godz. 1500:
12 272 06 06,
509 693 125, 510 178 338
12 273 03 03
12 372 76 60
609 734 680
XV. PROCEDURA EWAKUACJI UCZNIÓW I NAUCZYCIELI I PRACOWNIKÓW Z BUDYNKU PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO NR 5
CEL PROCEDURY:
Zapewnienie sprawnego przygotowania i przeprowadzenia bezpiecznej ewakuacji uczniów i nauczycieli Przedszkola Samorządowego Nr 5 w sytuacji wystąpienia zagrożenia.
Procedura określa tryb postępowania oraz uprawnienia i odpowiedzialności osób realizujących niezbędne działanie począwszy od stwierdzenia ( możliwości wystąpienia ) symptomów wskazujących na konieczność podjęcia czynności związanych z ewakuacją uczniów i nauczycieli z budynków.
PODSTAWY URUCHOMIENIA PROCEDURY:
1.POŻAR - gdy nieskuteczna jest likwidacja pożaru podręcznymi środkami.
2.ZAMACH TERRORYSTYCZNY– otrzymanie informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego lub innego środka niebezpiecznego.
3.ZAGROŻENIE NSCH– jeżeli czas dojścia skażonego obłoku powietrza jest większy niż 15 minut.
4.ZAGROŻENIE KATASTROFĄBUDOWLANĄ.
5.ZAGROŻENIE WYBUCHEM GAZU SPOWODOWANE AWARIĄINSTALACJI GAZOWEJ.
6.INNE.
SPOSÓB OGŁOSZENIA ALARMU – SYGNAŁY ALARMOWE
Alarmowanie o zagrożeniach w budynku przedszkola odbywa się w ramach wewnętrznego systemu alarmowania z wykorzystaniem sieci wewnętrznej urządzeń głośnomówiących oraz sygnalizacji dźwiękowej / dzwonka lub alarmu pożarowego /.
1.W każdym wypadku zagrożenia wymagającego ewakuacji kilkakrotnie powtarzamy słowny komunikat „EWAKUACJA” oraz sygnał dźwiękowy trwający 3 minuty.
2.Pracownik obsługi przedszkola przekazuje komunikat o ewakuacji - po zauważeniu zagrożenia - do sekretariatu dyrektora na tej podstawie ogłasza się alarm i przystępuje do natychmiastowej ewakuacji.
3.Ewakuację należy prowadzić w sposób zorganizowany kierując się ustaleniami procedury i aktualnie zaistniałą sytuacją.
4.Komunikat o ewakuacji powinien być słownie doprowadzony do wszystkich osób znajdujących się w rejonie przedszkola.
ŚWIADEK NIEBEZPIECZNEGO ZDARZENIA / BIORCA INFORMACJI / ZOBOWIĄZANY JEST NATYCHMIAST POWIADOMIĆ SEKRETARIAT PRZEDSZKOLA LUB NAUCZYCIELA DYŻURUJĄCEGO W PRZEDSZKOLU SYGNAŁ ALARMOWY – sposób ogłoszenia alarmu
Sygnał alarmowy obowiązujący w przedszkolu to sygnał dźwiękowy (dzwonek) przerywany 2-3 sek. dzwonek 2-3 sek. Przerwa (--- --- ---).
Sygnał dźwiękowy powinien trwać do czasu zakończenia ewakuacji lub do czasu gdy pozwolą na to warunki. Włącznik dzwonka znajduje się w budynku przy wejściu.
W przypadku awarii bądź braku energii elektrycznej alarm ogłaszany jest poprzez gońców zapowiedzią słowną:
Uwaga! Uwaga! Ogłaszam alarm ewakuacyjny przedszkola.
Sygnał alarmowy w razie pożaru może włączyć każdy, kto zauważył ogień, nie dający się ugasić podręcznymi środkami gaśniczymi lub inne niebezpieczeństwo bezpośrednio zagrażające zdrowiu i życiu uczniów i pracowników. W innych przypadkach decyzję podejmuje dyrektor szkoły lub jego zastępca.
MIEJSCA DO EWAKUACJI
Wyznacza się na miejsce zbiórki:
- I etap ewakuacji – parking kolo dzwonnicy przy ul. Niepodległości / przez wejście główne do przedszkola, wyjście z piwnicy/
- II etap ewakuacji – ogród przedszkolny – działka oddz. III w stronę ul. Bergela/ przez wejście od schodów bocznych i schodów z półpiętra budynku /
PRZYDZIAŁ OBOWIĄZKÓW I ORGANIZACJA DZIAŁANIA
1.WOŹNY , PERSONEL SPRZATAJACY, KUCHARKI
W godzinach pracy przedszkola – treść otrzymanej informacji / komunikatu o za grożeniu przekazuje do:
A. Dyrektora Przedszkola mgr Barbary Woźnicy - 502396840 / 122742218
B. Sekretariatu 12 2720352
Wstrzymuje wejście na teren Przedszkola Rozgłaszanie komunikatów alarmowych. Otwieranie wejść ewakuacyjnych Otwieranie dostępu do sprzętu gaśniczego Wskazanie kierunków ewakuacji i miejsc zbiorki Sprawdzanie czy wszystkie pomieszczenia są puste Odłączenie zasilania w energię elektryczną
Po godzinach pracy przedszkola – w pierwszej kolejności powiadamia się specjalistyczne służby ratownicze – stosowne do zagrożenia a następnie informuje o zaistniałym zdarzeniu kierownictwo Przedszkola.
2.SEKRETARIAT
Zgodnie z decyzją Dyrektora Przedszkola powiadamia:
CPR ...........................
Policję – 112
997Straż pożarną.
998Pogotowie ratunkowe.
999 inne służby w zależności od potrzeb
Ewakuacja mienia - nadzoruje zabezpieczenie / ewakuację / ważnego mienia, dokumentów, urządzeń, pieczęci itp.
3.INTENDENTKA
Alarmowanie jednostek PSP, Policji, Pogotowia Ratunkowego i innych. Nadzoruje otwarcie wyjść ewakuacyjnych Posiada przy sobie instrukcję bezpieczeństwa pożarowego obiektu
Procedura nr1
4.DYREKTOR PRZEDSZKOLA
Podejmuje decyzję o zakresie ewakuacji / pełna lub częściowa /. Nadzoruje przestrzeganie ustaleń zawartych w niniejszej procedurze. Nakazuje powiadomienie specjalistycznych służb ratowniczych.
Nakazuje uruchomienie elementów zabezpieczenia procesu ewakuacji w szczególności:
Ø transport, załadunek i ochrona dokumentacji przedszkola, zabezpieczenie instalacji gazowej, wodnej i elektrycznej, otwarcie wyjść ewakuacyjnych.
Ø Wprowadza zakaz wejścia i wjazdu na teren Przedszkola oraz przed budynek ul. Niepodległości osób postronnych.
Ø Organizuje akcję ratowniczą. Zarządza ewakuacje samochodów sprzed budynków przedszkola . Określa miejsce deponowania ewakuowanego mienia. Współdziała ze specjalistycznymi służbami ratowniczymi / PSP, Policja, Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Gazowe itp./ Projektuje ewakuację. Organizuje ewakuację próbną.
Ø Kontrola procesu ewakuacji. Odbiór meldunków o stanach osobowych ewakuowanych
Współdziała ze służbami ratowniczymi Posiada przy sobie instrukcję bezpieczeństwa
Pomoc przy ustaleniu przyczyn i okoliczności pożaru
5.WYCHOWAWCY ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH – NAUCZYCIELE
Ø Ogłaszają alarm dla dzieci / oddziałów /.
Ø Zamykanie okien i drzwi w salach przedszkolnych ( NIE na klucz)
Ø Ewakuacja wychowanków (zostawiają swoje rzeczy w klasie)
Ø Pilnowanie opuszczonych osób
Ø Przeliczenie podopiecznych w miejscu zbiórki i składanie odpowiedniego meldunku dyrektorowi przedszkola, Sprawdzają stan osobowy dzieci.
Ø Postawa i dobry przykład
Ø Reakcja na wszelkie przejawy paniki
Ø Współpraca ze służbami ratowniczymi Nakazują opuszczenie budynku.
Ø Nadzorują przebieg ewakuacji dzieci / oddziałów przedszkolnych /.
Ø Opieka nad wychowankami aż do odwołania alarmu
Ø Nadzorują zabezpieczenie / ewakuację/ ważnego mienia i dokumentów.
6. NAUCZYCIELE – nie sprawujący opieki
Ø wspomaga nauczycieli w kierowaniu uczniów do wyjść;
Ø kontroluje pomieszczenia inne, niż sale lekcyjne, w których mogą przebywać ludzie np. toalety.
Ø w miarę potrzeb i możliwości zabierają ze sobą dokumentację szkolną np. dzienniki z sal.
Ø kieruje ruchem osób opuszczających budynek, ze szczególnym uwzględnieniem, aby przebiegał bezpośrednio w kierunku wyjść ewakuacyjnych.
7.PRACOWNICY ZATRUDNIENI W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM NR 5
W każdym z przypadków wymagającym ewakuacji należy postępować zgodnie z planem ewakuacji przedszkola oraz ewakuować się drogami ewakuacyjnymi określonymi w procedurze.
W przypadku zagrożenia lub wystąpienia skażenia chemicznego /NSCH/ w zależności od zaistniałej sytuacji należy postępować zgodnie z zaleceniami / pozostać na miejscu, ewakuować się/.
OGÓLNE ZASADY EWAKUACJI
1.Ściśle stosować się do przekazywanych zaleceń.
2. Wyłączyć i zabezpieczyć wszystkie urządzenia elektryczne i gazowe.
3.Zakończyć pracę sprzętu komputerowego oraz zabezpieczyć dane informatyczne przed dostępem osób niepowołanych.
4.Przygotować do ewakuacji / zabezpieczyć/ ważne wytypowane mienie, dokumenty, pieczecie, środki finansowe itp.
5.Pozamykać okna.
6.Osoby wytypowane do działań zabezpieczających ewakuację winny przystąpić do przydzielonych im zadań.
7.Wszystkie osoby opuszczające Przedszkole powinny zabrać rzeczy osobiste i przystąpić do ewakuacji postępując zgodnie z zaleceniami i udać się na wyznaczone miejsca .
8.Nie zamykać pomieszczeń.
9.Nauczyciele/wychowawcy informują woźnego o opuszczeniu sal przez wychowanków.
10.Nauczyciele/wychowawcy na miejscu ewakuacji / parking przy dzwonnicy ul. Niepodległości, działka oddziału III przy ul. Bergela/ sprawdzają obecność przekazują informację do Dyrektora Przedszkola.
11.Na miejscu ewakuacji nauczyciel/wychowawca i dzieci przebywają do czasu otrzymania stosownej informacji, co do powrotu i kontynuacji nauki lub jej zakończenia.
W czasie ewakuacji należy kierować się zaistniałą sytuacją przy zachowaniu poniższych zasad:
ü - nie przeciskać się w przeciwległym kierunku do ruchu ludzi,
ü - izolować pomieszczenia w których powstał pożar od pozostałych przez zamknięcie drzwi,
ü - w pierwszej kolejności ewakuować osoby z tych pomieszczeń gdzie występuje realne zagrożenie dla życia i zdrowia oraz osoby niepełnosprawne,
ü - na poszczególnych odcinkach całej drogi ewakuacji nadzorować ewakuację,
ü - nie dopuszczać do powstania spiętrzeń, bezwładnego ruch względnie paniki,
ü - zachować spokój i opanowanie,
ü - łagodzić powstającą sytuację napięciowo - nerwową,
ü - nie dopuścić do powracania pracowników i uczniów w poprzednie miejsca,
ü - w przypadku zaginięcia osoby natychmiast zgłosić ten fakt pierwszemu napotkanemu strażakowi pytając go o nazwisko,
ü - udzielić w razie potrzeby pierwszej pomocy przed medycznej i lekarskiej,
ü - podporządkować się kierującemu akcją ratowniczą,
ü - w przypadku konieczności ratowania lub samo ratowania się z zadymionego pomieszczenia należy pamiętać, że najmniejsze zadymienie występuje przy
DROGI WAKUACYJNE / KIERUNKI EWAKUACJI
Oznakowania drogi ewakuacji :
1. Opuszczając budynek należy stosować się do znaków informacyjnych stanowiących o kierunku dróg ewakuacji i wyjściach ewakuacyjnych ze szkoły (strzałki na ścianach).
2.Na korytarzach plany ewakuacji (parter, piętro).
3Gaśnice rozmieszczone są w następujących miejscach:
· kuchnia
· sekretariat dyrektora
· korytarz dolny
· korytarz górny
· piwnica
4 Oznakowanie fotoluminescencyjne:
- drogi i kierunku ewakuacji
- wyjście ewakuacyjne
- hydranty
- lokalizacja gaśnic
- lokalizację wyłączników prądu i gazu
5 hydranty rozmieszczone są;
- parter budynku przy wejściu do Sali oddziału III
- piętro budynku naprzeciw wejścia do oddziału I
EWAKUACJA UCZNIÓW I PRACOWNIKÓW PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO NR 5 W MYŚLENICACH ODBYWA SIĘ:
A) Z budynku Przedszkola ul. Niepodległości 50 - przez wejście główne i wyjście z piwnicy - w kierunku do ulicy Niepodległości ,
B) Z budynku Przedszkola przez wejście – boczne - na teren ogrodu działki oddziału III do ul. Bergela.
C) Z budynku Przedszkola, wyjście ewakuacyjne na półpiętrze klatki schodowej - na teren ogrodu działki oddziału III do ul. Bergela.
OBOWIĄZKI WYCHOWAWCÓW POSZCZEGÓLNYCH ODDZIAŁÓW
/ SEKRETARIATU PRZEDSZKOLA
1.Posiadać wykaz ważnych dokumentów, urządzeń, pieczęci itp., które mają być zabezpieczone ewakuowane/.
2. Przeszkolić dzieci w zakresie organizacji i przebiegu ewakuacji.
3.Przeprowadzić próbną ewakuację oddziałów w ramach zajęć wychowawczych.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1.Wyznaczyćnauczycieli regulujących ruchem, zabezpieczających dokumenty, ważne mienie itp.
2.Na terenie Przedszkola do czasu otrzymania innych dyspozycji pozostaje woźny oraz wyznaczone osoby funkcyjne.
PODSTAWOWE POJĘCIA ZWIAZANE Z EWAKUACJĄ
Wyjścia ewakuacyjne w rozpatrywanym obiekcie to drzwi które prowadzą bezpośrednio na zewnątrz budynku,
Drogi ewakuacyjne to korytarze -łączniki między poszczególnymi segmentami oraz klatki schodowe.
Poziome drogi ewakuacyjne stanowią korytarze.
Pionowe drogi ewakuacyjne to schody - klatki schodowe wewnątrz obiektu przedszkola.
Przejście ewakuacyjne to droga, którą musi przebyć człowiek od najdalej położonego miejsca pobytu w danym pomieszczeniu do wyjścia z pomieszczenia na drogę ewakuacyjną (z reguły na korytarz)
Dojście ewakuacyjne to droga, którą przebywa człowiek od wyjścia z pomieszczenia wzdłuż osi drogi ewakuacyjnej do krawędzi najbliższego stopnia schodów, zaś w przypadku pomieszczeń położonych na parterze do drzwi ewakuacyjnych prowadzących na zewnątrz.
PODSTAWA PRAWNA
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 28 września 1993 r. w sprawie obrony cywilnej. (Dz. U. z dnia 8 października 1993 r.)
USTAWA z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1230 i Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 59, poz. 516),
USTAWA z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229, z 2003 r. Nr 52, poz. 452).
Załączniki:
1. Wykaz powiadamianych służb.
2.Wykaz numerów telefonów kadry kierowniczej i pracowników Szkoły.
3.Wykaz osób funkcyjnych odpowiedzialnych za zabezpieczenie:
4.Wykaz ważnych dokumentów do zabezpieczenia.
WYKAZ POWIADAMIANYCH SŁUŻB.
Policja - 997
Straż Pożarna - 998
Pogotowie Ratunkowe - 999
Tel. alarmowy kom. - 112
Pogotowie Energetyczne - 991
Pogotowie Gazowe - 992
Pogotowie Ciepłownicze - 993
Pogotowie Wod-Kan - 994
Wojew. Centrum Zarządzania Kryzysowego - 987
WYKAZ NUMERÓW TELEFONÓW KADRY KIEROWNICZEJ I PRACOWNIKÓW
PRZEDSZKOLA
-Dyrektora Przedszkola 502396840 lub 12 2742218
-Sekretariatu 12 27203521
Załącznik nr 2
SPIS SAL PODLEGAJĄCYCH EWAKUACJI:
I PRZEZ WYJŚCIE GŁÓWNE Z BUDYNKU UL. NIEPODLEGŁOŚCI 50
Parter
1. Sala oddziału III
2. Kuchnia
3 łazienka
II PRZEZ BOCZNE Z BUDYNKU UL. NIEPODLEGŁOŚCI 50
1.Pokój intendentki
2. Sala oddziału II
III PRZEZ WYJŚCIE EWAKUACYJNE NA PÓŁPIĘTRZE KLATKI SCHODOWEJ Z BUDYNKU UL. NIEPODLEGŁOŚCI 50
Piętro I
1.Gabinet dyrektora Przedszkola Samorządowego nr 5 w Myślenicach
2. Sala Oddziału I.
3 łazienka oddziału I
4 pomieszczenie magazynowe
IV PRZEZ WYJŚCIE Z PIWNICY Z BUDYNKU OD UL. NIEPODLEGŁOŚCI 50
1 kotłownia
2magazyn żywnościowy
Załącznik 3
WYKAZ OSÓB FUNKCYJNYCH ODPOWIEDZIALNYCH ZA ZABEZPIECZENIE:
Wyjść ewakuacyjnych – Agata Hanusiak, Małgorzata Mistarz, Ewa Książek-Chrustek
Dokumentów i pieczęci – Sylwia Silezin
Wskazanie kierunku ewakuacji – Anna Wróbel
Wyłączników prądu i gazu – Andrzej Mochel
Załącznik 4
WYKAZ WAŻNYCH DOKUMENTÓW DO ZABEZPIECZENIA.
- pieczęcie
- twardy dysk komputera
- dzienniki lekcyjne
XVI. PROCEDURY POSTĘPOWANIA W SYTUACJACH:
podawania leków, gdy na terenie przedszkola zdarzy się wypadek. Pierwsza pomoc: epilepsja; oparzenia; złamania kości; omdlenia; zatrucia; ostre reakcje alergiczne; zadławienia; użądlenia; krwawienia i krwotoki z nosa; podstawowe czynności życiowe.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie MENiS z dnia 31.12.2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003r. Nr 6, poz. 69 z późniejszymi zmianami).
· Wpadek ucznia to nagłe zdarzenie powodujące uraz, wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w czasie pozostawania pod opieką przedszkola;
· na terenie przedszkola;
· poza terenem przedszkola (wycieczki, wyjścia pod opieką nauczyciela).
Celem procedury jest:
zapewnienie profesjonalnych działań pracowników przedszkola gwarantujących poszkodowanemu uczniowi należytą opiekę i niezbędną pomoc. Procedura obejmuje i reguluje działania pracowników przedszkola w sytuacji zaistnienia wypadku ucznia lub nagłej choroby. Osoby odpowiedzialne to nauczyciele, dyrektor, pracownicy niepedagogiczni.
O każdym wypadku dyrektor przedszkola lub nauczyciel, pod opieką którego przebywał uczeń we chwili wypadku, powiadamia rodziców poszkodowanego. Fakt ten powiadamiający dokumentuje wpisem w dzienniku zajęć podając datę i godzinę powiadomienia matki/ojca ucznia o wypadku. W przypadku (brak wyraźnych obrażeń, np. widoczne tylko lekkie zaczerwienienie, zadrapanie, lekkie skaleczenie), po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanemu nauczyciel lub dyrektor powiadamia rodzica o zdarzeniu oraz ustala z prawnymi opiekunami godzinę odbioru dziecka z przedszkola.
Szczegółowy opis procedur:
A. Procedura podawania leków.
B. Procedura postępowania, gdy na terenie przedszkola zdarzy się wypadek.
C. Pierwsza pomoc:
D. epilepsja;
E. oparzenia;
F. złamania kości;
G. omdlenia;
H. zatrucia;
I. ostre reakcje alergiczne;
J. zadławienia;
K. użądlenia;
L. krwawienia i krwotoki z nosa;
M. podstawowe czynności życiowe.
A. PROCEDURA PODAWANIA LEKÓW DZIECIOM PRZEZ NAUCZYCIELI
Podstawa prawna:
Stanowisko Ministra Zdrowia z dnia 29 listopada 2010 r. w sprawie możliwości podawania leków dzieciom przez nauczycieli w placówkach oświatowych.
STANY NAGŁE
W sytuacjach nagłych, gdy stan zdrowia dziecka wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, nauczyciel dyrektor ds. pedagogicznych zobowiązani są do podjęcia działań pomocy przedmedycznej w zakresie posiadanych umiejętności oraz wezwania karetki pogotowia ratunkowego. Jednocześnie obowiązkiem tych osób jest zawiadomienie rodziców lub opiekunów prawnych.
INNE PROBLEMY ZDROWOTNE ZGŁASZANE PRZEZ DZIECKO
W innych przypadkach, gdy dziecko zgłasza wystąpienie problemu zdrowotnego (np. dolegliwości bólowych), nauczyciel po rozmowie z dzieckiem zawiadamia rodziców (prawnych opiekunów) i zaleca konieczność odbycia konsultacji lekarskiej.
PODAWANIE LEKÓW DZIECKU Z CHOROBĄ PRZEWLEKŁĄ
W odniesieniu do dziecka z chorobą przewlekłą, kiedy występuje konieczność stałego podawania mu leków w przedszkolu, rodzice dziecka przed przyjęciem do placówki zobowiązani są do przedłożenia informacji:
1. na jaką chorobę dziecko choruje,
2. jakie leki na zlecenie lekarza zażywa (nazwa leku, sposób dawkowania),
3. dołączenie zlecenia lekarskiego,
4. pisemnego upoważnienia nauczyciela do podawania leków – po uprzednim poinstruowaniu w tym zakresie.
Osoby przyjmujące zadanie muszą wyrazić na to zgodę, zaś posiadanie wykształcenia medycznego nie jest wymogiem koniecznym. Delegowanie przez rodziców uprawnień do wykonywania czynności związanych z opieką nad dzieckiem oraz zgoda pracownika przedszkola i zobowiązanie się do sprawowania opieki powinny mieć formę umowy pisemnej pomiędzy rodzicami przewlekle chorego dziecka a pracownikiem przedszkola.
Stanowisko Ministerstwa jasno precyzuje sytuacje i sposób postępowania w przypadku konieczności podania leków dzieciom i postępowanie w określonych sytuacjach.
Dokonując interpretacji tego stanowiska należy pamiętać, że: stany nagłe, np. utrata przytomności, zasłabnięcia i omdlenia, złamania, krwotoki, zranienia, zwichnięcia, urazy, ciała obce w nosie, gardle, oku, uchu, ukąszenia i użądlenia, oparzenia i odmrożenia, zatrucia – wymagają udzielenia pomocy przedmedycznej w zakresie posiadanych umiejętności.
Obowiązek udzielenia pomocy reguluje prawo. W Polsce konsekwencje prawne za zaniechanie takiej pomocy przewiduje art. 162 Kodeksu karnego:
1.Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.
3. Każdy człowiek, któremu powierza się bezpieczeństwo, zdrowie i życie drugiego człowieka, powinien nieustannie zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka spoczywa na nim w tym względzie. Odpowiedzialność jest tym większa, im młodszy jest podopieczny. Nauczyciel sprawujący opiekę nad dziećmi powinien pamiętać, że pierwsza pomoc to jedynie doraźna, czasowa pomoc, zanim dotrze fachowa i wykwalifikowana siła medyczna.
Udzielający pomocy nauczyciel powinien kierować się następującymi zasadami:
1. ocenić sytuację i zabezpieczyć teren, miejsce zdarzenia,
2. ocenić stan poszkodowanego dziecka,
3. wezwać pomoc lub wyspecjalizowaną służbę medyczną, jeśli zaistnieje taka potrzeba,
4. zabezpieczyć poszkodowanego przed możliwością dodatkowego urazu lub uszkodzenia, pamiętając o ewakuowaniu z miejsca wypadku tylko w Wyjątkowych sytuacjach, gdy istnieje bezpośrednie zagrożenie dla poszkodowanego,
5. przystąpić do akcji ratowniczej. Należy pamiętać, że dla poszkodowanego dziecka istotne jest, aby:
· zapewnić mu komfort psychiczny,
· mieć z nim ciągły kontakt słowny (mówić do poszkodowanego bez względu na jego świadomość),
· być przy nim, aż opiekę przejmie fachowa służba medyczna.
W przypadku innych problemów zdrowotnych zgłaszanych przez dziecko, np. gdy dziecko skarży się na ból głowy, ucha, ma podwyższoną temperaturę ciała, wymioty i inne objawy niezagrażające jego zdrowiu i życiu, ale stanowiące dyskomfort zdrowotny i mogące być objawem rozwijającej się choroby, należy zawiadomić rodziców (opiekunów prawnych) dziecka o zaistniałej sytuacji. Najczęściej jest to prośba do rodziców (opiekunów) o przybycie po dziecko do przedszkola i odbycia konsultacji lekarskiej.
Poza przypadkiem podawania leków dzieciom przewlekle chorym, nauczyciele nie mogą podawać leków w innych sytuacjach, np. leków przeciwbólowych, syropów, witamin, antybiotyków, o co proszą, a nawet wymuszają rodzice. Nigdy nie wiadomo, jaka będzie reakcja dziecka na dany lek, a w razie ewentualnych komplikacji należy liczyć się z konsekwencjami zdrowotnymi dla dziecka i prawnymi dla nauczyciela.
POSTĘPOWANIE NAUCZYCIELA/ PRACOWNIKA PRZEDSZKOLA:
· Każdy nauczyciel/pracownik przedszkola zobligowany jest do doskonalenia swoich umiejętności w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej.
· W przypadku zachorowania dziecka na terenie przedszkola powiadamia się o tym rodziców/opiekunów prawnych dziecka, a rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do niezwłocznego odebrania dziecka z przedszkola i zapewnienia mu opieki medycznej.
· W przypadku, gdy rodzice/opiekunowie prawni nie są w stanie odebrać dziecka osobiście z przedszkola, mogą upoważnić inną osobę – zgodnie z „Procedurą przyprowadzania i odbierania dzieci”.
· W sytuacjach nagłego pogorszenia się stanu zdrowia dziecka wzywane jest pogotowie ratunkowe, a o zaistniałym zdarzeniu informowani są rodzice/opiekunowie prawni i dyrektor przedszkola d/s. pedagogicznych.
· Dziecko do czasu przybycia pogotowia ratunkowego i przybycia rodziców/opiekunów prawnych pozostaje pod opieką nauczyciela lub dyrektora przedszkola d/s. pedagogicznych.
Każde podanie leków w przedszkolu w szczególnie uzasadnionych przypadkach (dziecko przewlekle chore) odbywa się na pisemne upoważnienie rodziców (załącznik nr 1).
Rodzice zobowiązani są do dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, które określa nazwę leku, dawkę, częstotliwość podawania i okres leczenia. Nauczyciel wyraża pisemną zgodę na podawanie leku dziecka (załącznik nr 2). Lek dostarczony do przedszkola musi być w nienaruszonym opakowaniu i otwarty dopiero w obecności nauczyciela/pracownika podającego lek.
· Nauczyciel/pracownik przedszkola, który zauważył lub dowiedział się o wypadku, jakiemu uległo dziecko, jest zobowiązany niezwłocznie udzielić pomocy przedmedycznej poszkodowanemu dziecku i wezwać karetkę pogotowia. Następnie zabezpiecza miejsce zdarzenia, powiadamia dyrektora d/s. pedagogicznych i rodziców /opiekunów prawnych dziecka o zaistniałej sytuacji.
· Poza przypadkiem podawania leków dzieciom przewlekle chorym, nauczyciele nie podają leków w innych sytuacjach, np. leków przeciwbólowych, syropów, witamin, antybiotyków itp.
Załącznik 1
UPOWAŻNIENIE RODZICÓW DO PODAWANIA LEKÓW DZIECKU
Z CHOROBĄ PRZEWLEKŁĄ
Ja, niżej podpisany........................................................................................................................
(imię, nazwisko rodzica/opiekuna prawnego)
upoważniam Panią........................................................................................................................
(imię, nazwisko pracownika przedszkola)
do podawania mojemu dziecku....................................................................................................
(imię, nazwisko dziecka)
leku...................................................................................................................................
(nazwa leku, dawka, częstotliwość podawania/godzina, okres leczenia).
Do upoważnienia dołączam aktualne zaświadczenie lekarskie o konieczności podawania leku.
…........................................................................................................................................
(imię, nazwisko rodzica/opiekuna prawnego)
Załącznik 2
ZGODA NAUCZYCIELA /PRACOWNIKA PRZEDSZKOLA NA PODAWANIE LEKÓW DZIECKU Z CHOROBĄ PRZEWLEKŁĄ
ja, niżej podpisana …...................................................................................................................
(imię, nazwisko pracownika przedszkola)
wyrażam zgodę na podawanie dziecku …....................................................................................
(imię i nazwisko dziecka)
leku...................................................................................................................................
(dawka, nazwa leku, częstotliwość podawania/godzina, okres leczenia)
…........................................................................................................................................
(imię, nazwisko pracownika przedszkola)
Oświadczam, że zostałam poinstruowana o sposobie podania leku wykonania czynności medycznej).
B. PROCEDURA DOTYCZY PRZYPADKU, GDY NA TERENIE
PRZEDSZKOLA ZDARZY SIĘ DZIECKU NIESZCZĘŚLIWY WYPADEK
Podczas lekkich obrażeń (otarcia, skaleczenia)
NAUCZYCIEL:
1. udziela dziecku doraźnej pomocy przedmedycznej, zabezpiecza grupę.
2. Powiadamia dyrektora d/s. pedagogicznych.
3. Powiadamia rodziców, opiekunów prawnych o okolicznościach powstania obrażeń.
Podczas poważnego wypadku
NAUCZYCIEL:
- udziela dziecku doraźnej pomocy przedmedycznej, zabezpiecza grupę.
- Powiadamia dyrektora d/s. pedagogicznych.
- Niezwłocznie powiadamia rodziców, opiekunów prawnych o nieszczęśliwym wypadku.
- Gdy zdarzenie nie zagraża życiu dziecka i nie wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej wspólnie z rodzicami ustala dalsze kroki postępowania.
- Jeżeli zdarzenie zagraża życiu dziecka i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej wzywa Pogotowie Ratunkowe, a potem powiadamia rodziców/opiekunów.
- Sporządza notatkę służbową, w której opisuje przebieg zdarzenia.
C. PIERWSZA POMOC
EPILEPSJA
Epilepsja jest chorobą, która w typowym przebiegu przejawia się naprzemiennymi napięciami i rozluźnieniami mięśni, tzn. drgawkami i przebiega z utratą przytomności.
Przyczyny epilepsji:
ü choroba wrodzona, np. wada rozwojowa,
ü choroba nabyta, np. powikłanie stanu zapalnego centralnego układu nerwowego, pasożyty itd.,
ü uraz głowy, np. świeże uszkodzenie tkanki mózgowej lub blizna tkanki nerwowej,
ü zatrucia, np. narkotykami, substancjami chemicznymi, tlenkiem węgla itp.
Przebieg ataku epilepsji może mieć różny charakter. Niekiedy atak objawia się prężeniem mięśni, drżeniem określonej części ciała itp., natomiast typowym atakiem epilepsji są drgawki, czyli naprzemienne prężenia i rozluźnienia mięśni.
Objawy:
ü aura - u niektórych doświadczonych chorych, aura jest subiektywnym odczuciem zwiastującym atak, np. mroczki przed oczami, szum w uszach, zawroty głowy,
ü napięcie/drgawki/wiotkość całego ciała,
ü bezdech (zatrzymanie oddechu) wywołany szczękościskiem w ataku występującym z napięciem mięśni,
ü sinica skóry wywołana bezdechem,
ü spieniona ślina w jamie ustnej na skutek oddychania przez zaciśnięte zęby w trakcie szczękościsku,
ü bezwiedne oddanie moczu i stolca,
ü utrata przytomności,
ü niepamięć wsteczna - chore dziecko może nie pamiętać ataku i/lub okresu po jego wystąpieniu.
D.PROCEDURA POSTĘPOWANIA
- Oceń sytuację. Zabezpiecz się i załóż rękawiczki.
2. Zabezpiecz głowę przed wtórnymi urazami - podczas ataku drgawek głowa dziecka może ulec urazowi. Przytrzymaj głowę, aby zabezpieczyć ją przed uszkodzeniem. Jeśli podczas ataku tułów się przemieszcza, utrzymuj głowę w osi ciała.
3. Odsuń wszystkie niebezpieczne przedmioty z otocznia chorego dziecka.
4.Po ustąpieniu ataku skontroluj czynności życiowe.
5.Wezwij zespół ratownictwa medycznego. Wbrew ogólnemu poglądowi, że chorzy na epilepsję po ataku mogą wrócić do domu bez opieki, należy wziąć pod uwagę inne czynniki, m.in. kryterium wieku jest wskazaniem do niepozostawiania dziecka po ataku epilepsji bez pomocy medycznej.
6Przygotuj się na wystąpienie kolejnych ataków lub ataków o długim przebiegu.
7'ułóż dziecko w pozycji bezpiecznej.
- Jeśli w jamie ustnej dziecka znajduje się wydzielina, krew czy ciało obce, ewakuacji treści płynnej czy stałej dokonaj w pozycji bocznej, przez skierowanie ust ku dołowi i odgięcie głowy.
- Po ewakuacji wydzielin czy ciał obcych sprawdź czynności życiowe.
- Zapewnij intymność dziecku. Atak epilepsji może być wstydliwy dla dziecka, szczególnie jeśli miał miejsce w obecności rówieśników.
- Rozmawiaj z dzieckiem, uspokajaj je. Wsparcie psychiczne jest istotnym elementem zapewnienia komfortu psychicznego.
- Nie wkładaj palców do jamy ustnej! Wystąpienie kolejnego ataku może wywołać szczękościsk!
UWAGA!
Wkładanie czegokolwiek do ust dziecka nie jest zalecane. Jeśli w twoim przekonaniu zabieg ten jest niezbędny, stosuj się do zasady, że przedmiot, który włożysz między zęby nie może się kruszyć w takcie przygryzienia i nie może niszczyć zębów. Zastosuj np. złamany wpół bandaż czy skórzany portfel itp.
E. OPARZENIA
Oparzenia są urazami, które bez względu na czynnik wywołujący powodują uszkodzenie tkanek. Do uszkodzenia takiego dochodzi, gdy czynnik wywołujący oddziałuje na tkanki wystarczająco długo lub z wystarczającą do uszkodzenia intensywnością.
Czynniki wywołujące oparzenia:
ü energia termiczna - płomień, ciało stałe, ciecz lub gaz o wysokiej temperaturze,
ü promieniowanie podczerwone,
ü energia wg rodzajów promieniowania - promieniowanie podczerwone, rentgenowskie,
ü ultrafioletowe, mikrofalowe,
ü energia elektryczna - prąd elektryczny,
ü substancje chemiczne - mocne stężone kwasy, mocne stężone ługi.
Stopnie oparzenia mówią o głębokości oparzeń:
I - uszkodzenie naskórka. Objawy: ból, obrzęk, zaczerwienienie.
II - uszkodzenie naskórka i pewnej głębokości skóry właściwej. Objawy: ból, obrzęk, zaczerwienie, pęcherze wypełnione płynem.
III - uszkodzenie pełnej grubości skóry właściwej oraz możliwe uszkodzenie tkanek położonych głębiej. Objawy: skóra blada lub szara, część martwicza jest bezbolesna, lecz ból występuje wokół rany oparzeniowej i w głębszych strukturach.
Rozległość oparzeń jest mierzona metodą dziewiątek lub dłoni.
Najbardziej użyteczna jest metoda dłoni zakładająca, iż dłoń poszkodowanego stanowi 1% powierzchni oparzenia jego skóry.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA
1. Oceń sytuację. Zabezpiecz miejsce zdarzenia. Chroń siebie - załóż rękawiczki.
2. uniwersalnym sposobem jest schładzanie oparzenia: schładzaj oparzenie bieżącą wodą do ustąpienia bólu. Zwróć uwagę, aby nie doprowadzić u dziecka do hipotermii (wychłodzenia), jeśli schładzane oparzenie dotyczy dużej powierzchni ciała. Przyjmuj, iż schładzanie dłuższe niż 10-20 min może doprowadzić do wychłodzenia organizmu.
3. Schładzanie pomaga przerwać proces wnikania w głąb tkanek ciepła i substancji chemicznych, zmniejszając stopień oparzenia. Metody niekonwencjonalne nie są skuteczne!
- Substancje chemiczne zmywaj tak, aby nie spływały na nieuszkodzoną skórę.
- Substancje chemiczne w postaci ciała stałego (proszek, granulat itp.) usuń mechanicznie, np. chusteczką, a pozostałość obficie spłukuj bieżącą wodą (jeśli jest dostępna).
- W przypadku oparzenia oka głowę dziecka przechyl, aby strumień wody spływał od spojówki (krawędź oka przy nosie) na zewnątrz. Pamiętaj, aby substancja wywołująca oparzenia nie spływała na nieuszkodzone części ciała.
- Na ranę oparzeniową załóż jałowy opatrunek osłaniający. Jeśli oparzeniu uległy palce czy ucho, zdejmij biżuterię, a jałowym opatrunkiem oddziel palce. Pamiętaj, aby nie dotykać miejsca przyłożenia opatrunku, aby pozostał jałowy.
- Oparzone oko opatrz, osłaniając oboje oczu. Pamiętaj, że ruchy zdrowego oka będą wymuszały ruchy oka oparzonego, co może pogłębić uraz.
- Niewielkie oparzenia, np. części palca w stopniu I i II, nie wymagają wzywania zespołu ratownictwa medycznego. W razie potrzeby należy skorzystać z porady lekarza rodzinnego.
10.Jeśli oparzeniu II i/lub III stopnia uległa głowa, szyja, klatka piersiowa czy inne części ciała na dużej powierzchni, należy wezwać zespół ratownictwa medycznego.
11. Szczególnym rodzajem oparzeń jest oparzenie dróg oddechowych.
Oceniając sytuację - np. ewakuacja poszkodowanego z pożaru - oraz oceniając objawy, takie jak: widoczna sadza w okolicy ust i nosa, chrapliwy, świszczący czy utrudniony oddech, należy podejrzewać oparzenie dróg oddechowych.
Jest to szczególny rodzaj oparzeń, który w warunkach pierwszej pomocy jest niezwykle trudny do opatrzenia.
W oparzeniu dróg oddechowych należy postępować tak jak w przypadku duszności. Jeśli poszkodowane dziecko straci przytomność, trzeba postępować jak z nieprzytomnym.
UWAGA!
Metody niekonwencjonalne, np. natłuszczanie, mogą wyrządzić szkody, m.in. doprowadzić do zainfekowania rany oparzeniowej i utrudnić gojenie. Nie obawiaj się, że uszkodzona skóra wyschnie i pęknie. Oparzenie uszkadza skórę, czego wynikiem jest obumarcie tkanki, a samo uszkodzenie i powikłania wymagają operowania chirurgicznego.
F. ZŁAMANIA KOŚCI
Złamanie kości to przerwanie jej ciągłości na skutek zadziałania siły przewyższającej jej elastyczność.
Podziału złamań dokonuje się z wielu względów. Najbardziej istotny z punktu widzenia pierwszej pomocy jest podział na:
1. złamania zamknięte,
2. złamania otwarte.
Złamania zamknięte to złamania, które nie uszkadzają powłok skórnych. Do tych złamań zalicza się złamania z przemieszczeniem i bez przemieszczenia
Złamania otwarte to złamania, w których odłam kostny uszkodził sąsiadujące z nim tkanki oraz wytworzył ranę.
Objawami złamania kości jest najczęściej ból, narastający obrzęk, widoczny nieprawidłowy obrys kończyny oraz zniesienie funkcji. Należy pamiętać, że u dzieci okostna jest wyjątkowo elastyczna, Złamania mogą przebiegać bezboleśnie, jeśli okostna nie zostanie uszkodzona.
Złamania tego typu noszą nazwę „złamania zielonej gałązki" i nie oznacza to, iż jest niegroźne.
W wyniku nieprawidłowego opatrzenia lub zignorowania objawów, takich jak nieprawidłowy obrys kończyny, może dojść do pogłębienia urazu.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA
- Oceń sytuację. Zabezpiecz się przed kontaktem z materiałem potencjalnie zakaźnym.
2. Zabezpiecz miejsce zdarzenia.
- Stosuj regułę Potta - unieruchomienie złamanej kości wraz ze stawami, które ta kość tworzy po obu swoich końcach
- W przypadku złamania otwartego postępuj jak z ciałem obcym w ranie. Wystający ze skóry odłam kostny zabezpiecz jałową gazą i wykonaj opatrunek osłaniający.
5.Na złamaną rękę załóż temblak z chusty trójkątnej lub w razie jej braku - z odzieży.
6. Jeśli dziecko nosi biżuterię, tasiemki, plecionki, czy zegarek, a złamanie dotyczy części
7. kończyny, gdzie ozdoby są noszone, należy zdjąć wszystko to, co przy narastającym obrzęku może wywołać ucisk na tkanki i w konsekwencji niedokrwienie.
8.Oceń, czy poszkodowane dziecko jest w stanie przejść do środka transportu.
9.Niepowikłane urazy kończyn górnych z reguły nie wymagają wezwania zespołu ratownictwa medycznego.
10. Złamana nogę można unieruchomić, przymocowując zdrową nogę do złamanej, np. za pomocą chust trójkątnych. Nie jest to metoda standardowa, natomiast ręczne unieruchomienie do chwili przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego jest niewystarczające. Ważne, aby nie przemieszczać poszkodowanego dziecka, jeśli to nie jest konieczne. Ruch może pogłębić uraz i zwiększyć dolegliwości bólowe.
UWAGA !
Unieruchamianie sprzyja nie tylko zmniejszeniu bólu. Jest stosowane w celu stabilizacji odłamów kostnych, aby nie pogłębić urazu. Schładzanie może działać przeciwbólowe Stosując lód, trzeba zadbać, aby nie miał bezpośredniego kontaktu ze skórą, ponieważ może wywołać odmrożenie. Worek z lodem trzeba owinąć płótnem, np. ręcznikiem.
G. OMDLENIE
Omdlenie jest przejściowym stanem utraty przytomności w wyniku niedotlenienia mózgu. Do stanu tego doprowadza zaistnienie czynnika zewnętrznego oraz czynnika wewnętrznego związanego ze stanem organizmu. Objawy opisywane jako zawroty głowy oraz zaburzenia równowagi powinny we wstępnej fazie być rozpoznane jako objawy zwiastujące zbliżające się omdlenie. W takich sytuacjach należy przedsięwziąć środki ostrożności.
Przyczynami omdleń mogą być uniesienia emocjonalne - zarówno emocje pozytywne, jak i emocje negatywne, czyli szok psychiczny np. na widok krwi. Czynnikiem sprzyjającym jest wysoka temperatura otoczenia wraz z dużą wilgotnością powietrza. Osoby wrażliwe na zmiany pozycji przy szybkim wstawaniu np. z krzesła czy łóżka doświadczają zawrotów głowy, czasem omdlewają. Jest to omdlenie ortostatyczne.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA
1. Oceń sytuację. Podtrzymaj dziecko, aby nie upadło.
2. Dziecko przytomne z objawami osłabienia:
posadź dziecko i poproś, aby się pochyliło ku przodowi. Cały czas obserwuj, czy nie występuje pogorszenie stanu poszkodowanego. Rozluźnij kołnierzyk i poleć dziecku rozpiąć pasek lub guzik od spodni. Uwolnienie brzucha pomoże w oddychaniu torem brzusznym.
3. Dziecko nieprzytomne:
a. ułóż dziecko delikatnie, chroniąc głowę,
b. skontroluj czynności życiowe.
c. Jeśli oddech zachowany – unieś nogi i jeśli to możliwe – ręce dziecka,
d. jeśli odzyska przytomność, rozmawiaj z dzieckiem, poleć, aby leżało przez kilka minut.
e. Następnie powoli posadź dziecko. Po kolejnych kilku minutach może wstać przy twojej asekuracji. Jeśli nie ma objawów wskazujących na możliwość ponownego omdlenia, dziecko może pozostać pod twoją opieką.
UWAGA !
Jeśli po upływie 2 minut od czasu omdlenia dziecko nie odzyskała przytomności, postępuj jak z nieprzytomnym. Skontroluj czynności życiowe i ułóż w pozycji bocznej. Wezwij zespół ratownictwa medycznego. Co 1 minutę kontroluj czynności życiowe.
H. ZATRUCIA
Zatrucie organizmu następuje przez przedostanie się do jego wnętrza substancji toksycznej.
Toksyczność substancji jest zależna od dawki i czasu oddziaływania. Należy pamiętać, że każda substancja jest toksyczna, skoro toksyczność zależy od dawki.
Substancje trujące dostają się do organizmu przez:
a. drogi oddechowe – np. pary, pyły, gazy,
b. przewód pokarmowy – np. skażona żywność, brudne dłonie, leki itd.
c. przez skórę i błony śluzowe - np. maści, leki,
d. drogą sztuczną – np. iniekcje bezpośrednio do krwioobiegu, mięśni, pod skórę
Objawy:
ü ze strony układu pokarmowego: wymioty, biegunka, ból brzucha,
ü ze strony układu nerwowego: ból i/lub zawroty głowy, zaburzenia przytomności aż do jej utraty, drgawki, zaburzenia koordynacji ruchowej,
ü ze strony układu oddechowego: zaburzenia oddychania - szybki, wolny, naprzemiennie szybki i wolny, zbyt płytkie oddechy itd., aż do zatrzymania oddechu,
ü ze strony układu krążenia: zaburzenia rytmu serca, kołatanie serca, zaburzenia aż do zatrzymania akcji serca.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA
- Oceń sytuację. Sprawdź, czy nie będziesz narażony na kontakt z substancją toksyczną.
2. Zabezpiecz miejsce zdarzenia i siebie.
3. Skontroluj czynności życiowe dziecka.
4. Wezwij zespół ratownictwa medycznego.
5.Przytomne dziecko zachęcaj do wymiotów, jeśli trucizna została spożyta i wiesz, że nie jest to substancja drażniąca.
6.Przy spożyciu kwasów i ługów - zakaz prowokowania wymiotów.
7.Jeśli wiesz, jak trucizna dostała się do organizmu poszkodowanego, przekaż informację podmiotom ratunkowym.
- Zabezpiecz i przekaż opakowanie, resztki substancji lub wskaż jej źródło.
- W przypadku utraty przytomności, ułóż chore dziecko w pozycji bocznej – szczególnie jeśli wymiotuje. Pozycja na boku pozwoli ewakuować treść żołądkową na zewnątrz i umożliwi swobodne oddychanie. Każdorazowo po wystąpieniu wymiotów skontroluj drożność dróg oddechowych i oceń oddech.
- Jeśli dziecko nie oddycha, rozpocznij resuscytację.
- Nie wykonuj oddechu zastępczego bez zabezpieczenia, np. maską foliową lub Pocket- Mask, jeśli substancja trująca może znajdować się na ustach dziecka.
UWAGA!
Nie podawaj niczego do jedzenia lub picia. Zatrucie środkami żrącymi może powodować uszkodzenie tkanek. Podanie płynów czy pokarmów może spowodować przedostanie się treści pokarmowej do jam ciała przez ubytki w tkance przewodu pokarmowego.
Nie wolno ulegać mitom! Mleko nie jest uniwersalną odtrutką, Jaja kurze nie wpływają na uszkodzenia tkanek spowodowane spożytym kwasem.
I. OSTRE REAKCJE ALERGICZNE
Odczyny alergiczne są wywoływane przez ponowny kontakt z daną substancją (antygenem). W wyniku pierwszego kontaktu dochodzi do wytworzenia nadwrażliwości, natomiast drugi kontakt skutkuje reakcją uczuleniową.
Najczęstszymi substancjami wywołującymi uczulenia są: leki - np. penicylina, aspiryna i inne niesterydowe leki przeciwzapalne; środki kontrastowe-jodowe, insulina, szczepionki i surowice odpornościowe; pokarmy - skorupiaki, białko jaja, orzechy ziemne, środki konserwujące żywność; jady owadów - np. osy, pszczoły, szerszenia, mrówki, trzmiela; a także czynniki fizyczne wywołujące nietypowe reakcje uczuleniowe, takie jak: zimno czy wysiłek fizyczny.
Organizm człowieka może uwrażliwić się na każdą substancję, jednak nie wszystkie reakcje nadwrażliwości są niebezpieczne.
Drogi wnikania antygenu do organizmu:
· drogi oddechowe - inhalacyjnie,
· przewód pokarmowy - spożycie,
· skóra i błony śluzowe - bezpośredni kontakt.
· Objawy występują po przekroczeniu pewnej dawki antygenu, zwanej dawką podprogową.
Obecność antygenu w powietrzu, pokarmie, zażytym leku lub dostarczonego na skórę może wywołać reakcję miejscową lub ogólną.
Reakcja miejscowa jest ograniczona do miejsca kontaktu, danej części ciała lub narządu.
Reakcja ogólna jest reakcją wielu narządów i może doprowadzić do zagrożenia życia,
Objawami reakcji uczuleniowych są najczęściej zmiany na skórze, takie jak: wysypka ze świądem lub bolesnością, obrzęki skóry i błon śluzowych (np. usta, powieki) lub przekrwienie
gałek ocznych, z jamy nosowej może wydobywać wydzielina przypominająca katar, możliwy także kaszel i odkrztuszanie.
W rozwijającej się reakcji uczuleniowej objawy będą postępowały. Oprócz powyższych mogą wystąpić także: obrzęk języka, obrzęki w obrębie krtani oraz skurcz oskrzeli dający słyszalny świszczący lub chrapiący oddech, chrypkę wraz z przyśpieszonym oddechem. Objawy te mogą sugerować reakcję ogólną.
PROCEDURA POSTEPOWANIA
- Oceń sytuację i skontroluj czynności życiowe.
- Jeśli występuje kontakt z substancją uczulającą, usuń ją. Usunąć ją możesz za pomocą chusteczki, opatrunku z apteczki podręcznej; następnie zmyj resztki substancji wodą z mydłem. Gdy substancja ma kontakt z okiem, wypłucz je czystą wodą, stosując zasadę przemywania od spojówki na zewnątrz.
- Pamiętaj, aby nie wcierać substancji w skórę!
- Jeśli dziecko spożyło substancję, na którą jest silnie uczulone, możesz polecić dziecku sprowokowanie wymiotów. Zmniejszenie ilości tej substancji, która wchłonie się z przewodu pokarmowego, może pozytywnie wpłynąć na nasilenie reakcji.
- Pamiętaj! Wymiotów nie wolno prowokować u nieprzytomnych! Może to doprowadzić do niedrożności dróg oddechowych.
- Wystąpienie objawów uczulenia jest wskazaniem do porady lekarskiej.
- Wystąpienie objawów ostrej reakcji uczuleniowej przebiegającej z obrzękiem w obrębie ust, języka oraz zaburzeniami oddychania powinny skutkować natychmiastowym wezwaniem zespołu ratownictwa medycznego.
- W przypadku utraty przytomności, ułóż chore dziecko w pozycji bocznej.
- Jeśli dziecko nie oddycha, rozpocznij resuscytację.
K. ZADŁAWIENIA
Zadławienie to niedrożność (zamknięcie) światła dróg oddechowych. Niedrożność może być całkowita lub niecałkowita. W przypadku dostania się ciała obcego (płyn, pokarm) do dróg oddechowych następuje naturalny odruch kaszlu. Kaszel jest automatycznym odruchem obronnym mającym na celu usunięcie ciała obcego. Nawet niewielkie podrażnienie ściany dróg oddechowych (kropla płynu, wdychany pył) powoduje kaszel.
Objawy zadławienia:
- Niedrożność niecałkowita;
- Kaszel, próby kaszlu;
- Oddech świszczący, chrapliwy itp.
Próby zaczerpnięcia oddechu poszkodowany wskazuje na przyczynę, chwyta się za szyję
Może wystąpić zasinienie skóry; przytomność zachowana, może ulegać zmianom
Szybkie narastanie zaburzeń aż do utraty przytomności.
Leczenie zadławienia:
· Ciężka niedrożność dróg oddechowych:
nieprzytomny – (nieefektywny kaszel ) - rozpocznij RKO
przytomny - 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową, 6 uciśnięć nadbrzusza
· Nieznaczna niedrożność dróg oddechowych – (efektywny kaszel) – zachęcaj do kaszlu
Kontynuuj ocenę do momentu pogorszenia się stanu poszkodowanego i wystąpienia nieefektywnego kaszlu lub do momentu usunięcia ciała obcego.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA
1. Jeśli dziecko jest przytomne i reaguje na polecenia, zachęcaj do kaszlu. Zabezpieczaj je przed upadkiem - brak wydolnego oddechu jest zagrożeniem utraty przytomności.
2. W przypadku wysokich dzieci ustaw się za plecami dławiącego się dziecka. Wykroczną nogę postaw pomiędzy nogami dziecka, obejmij je w pasie. Wykrok wraz z chwytem tworzą zabezpieczenie przed upadkiem do przodu, Wykonaj 5 energicznych uderzeń między łopatki, sprawdzając po każdym skuteczność wykonanego uderzenia.
3. Po uderzeniach przejdź do uciśnięć nadbrzusza - wykonaj 5 uciśnięć nadbrzusza, chwytając swoją pięść ułożoną uprzednio między mostkiem a pępkiem dziecka. Energicznym ruchem do siebie i ku górze wytworzysz ciśnienie w drogach oddechowych, a tym samym pomożesz wyrzucić ciało obce z dróg oddechowych.
4. W przypadku dzieci o rozmiarach umożliwiających przeprowadzenie opisanych zabiegów za pomocą przełożenia przez udo wykonaj poniższe czynności, siedząc. Przełóż dziecko przez udo (tzw. przez kolano), aby usta znajdowały się nisko. Wspomożesz swoje działania siłą grawitacji. Uderzaj między łopatki, jak to opisano wyżej. Następnie ujmij dziecko, układając pięść na nadbrzuszu, i uciskaj opisanym wyżej sposobem.
5. Gdy po pierwszym cyklu 5 uderzeń i 5 uciśnięć nadbrzusza dziecko nadal się dławi, wezwij zespół ratownictwa medycznego (pogotowie ratunkowe). Kontynuuj naprzemienne uderzenia między łopatki i uciśnięcia nadbrzusza do przyjazdu ambulansu lub zmiany stanu dziecka.
UWAGA!
Nie jest zalecane stosowanie uciskania nadbrzusza u dzieci poniżej 1 roku życia. Niektórzy autorzy nie zalecają stosowania tego manewru nawet do 3 roku życia, wskazując w zastępstwie na wykonanie tłoczni brzusznej za pomocą uciskania łuków żebrowych całą powierzchnią dłoni.
Jeśli dziecko straci przytomność - skontroluj czynności życiowe.
Jeśli nie oddycha, postępuj jak z nieprzytomnym bez oddechu -rozpocznij resuscytację.
L. UŻĄDLENIE
PROCEDURA POSTEPOWANIA
1. Jeśli owad pozostawił żądło, priorytetem jest jego natychmiastowe usunięcie. Usuwanie żądła polega na delikatnym podważeniu i uniesieniu żądła wraz z gruczołem jadowym.
2. Niezwlekanie jest istotne, ponieważ gruczoł jadowy co pewien czas wykonuje skurcz, wtłaczając swoją zawartość.
3. najlepiej usunąć żądło pęsetą o wąskim zakończeniu, igłą do iniekcji lub innym czystym narzędziem o małym zakończeniu, w taki sposób, aby nie ścisnąć gruczołu jadowego.
4. Zbierz wywiad. Zapytaj, czy dziecko jest uczulone na jady owadów. Zadawaj proste pytania, tak aby dziecko będące pod wpływem emocji było w stanie cię zrozumieć.
5. Ranę po użądleniu możesz przemyć wodą, - a jeśli to możliwe – skórę oczyścić przez umycie mydłem.
6. Zaopatrz ranę przylepcem z opatrunkiem. Osłonięcie ran działa na dzieci uspokajająco. Jest to moment psychicznego wsparcia.
Jeśli dziecko jest uczulone, postępowanie jest odmienne.
1. Jeśli jest widoczne żądło, usuń je natychmiast!
2. Bezzwłocznie wezwij zespół ratownictwa medycznego.
3. Schładzaj miejsce użądlenia wodą lub wodą z lodem umieszczonymi w plastikowym worku (owinięty w płótno) – gdy środki te są dostępne.
4. Zastosuj opatrunek uciskowy (jak w krwotokach).
5. Zadbaj, aby dziecko nie wykonywało wysiłku ani biernych ruchów. Wysiłek, ruchy bierne czy rozcieranie miejsca użądlenia mogą przyspieszyć rozprzestrzenianie się antygenu.
6. W przypadku użądleń wewnątrz jamy ustnej schładzanie metodą ssania kostki lodu jest niedozwolone! Obrzęk może zaburzyć połykanie, a zaaspirowany lód (gdy wpadnie do krtani) wywołać niedrożność dróg oddechowych.
7. Obserwuj poszkodowanego, zwracając uwagę na wystąpienie na powierzchni skóry użądlonego dziecka pokrzywki czy rumienią (tzw. zmiany rozsiane) oraz wycieku z nosa, łzawienia, zaburzenia słuchu (ograniczenie słuchu, dzwonienie w uszach), odczuwanie lęku, bólu głowy. Kontroluj, czy występują zmiany w stanie przytomności.
8. Narastanie wymienionych objawów sugeruje wystąpienie nasilonej reakcji nadwrażliwości (anafilaktycznej).
9. Obserwuj dziecko, zwracając szczególną uwagę na:
a. zaburzenia lub utratę przytomności,
b. duszność i/lub nieobecna wcześniej chrypka,
c. obrzęk języka,
d. obrzęki ust, policzków, powiek.
Objawy te mogą zagrażać życiu. Jeśli chore dziecko ma przepisany przez lekarza lek, który należy podać w takiej sytuacji - pomóż go zażyć. Lekiem takim jest ampułkostrzykawka z adrenaliną.
Postępuj zgodnie z załączoną instrukcją obrazkową lub pisemną.
Jeśli w stanie użądlonego dziecka nastąpi zmiana stanu przytomności lub brak oddechu, wdróż odpowiednie postępowanie.
Ł. KRWAWIENIE I KRWOTOKI Z NOSA
Istnieje wiele przyczyn krwawień z nosa, można wśród nich wymienić:
1. urazy nosa, u dzieci często także w wyniku manipulacji w jamie nosowej,
2. zaburzenia w krzepliwości krwi,
3. nieprawidłowości w budowie naczyń krwionośnych,
4. wysuszenie błony śluzowej nosa,
5. stany zapalne błony śluzowej nosa,
6. alergie - odczyny w jamie nosowej,
7. niedobory witaminowe np. witaminy K, C,
8. nadużywanie leków, np. aspiryny,
9. nadmierny wysiłek fizyczny,
10. permanentne przemęczenie.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA
1. Ogólną zasadą jest nietamowanie wypływających wydzielin z naturalnych otworów ciała.
2. Oceń sytuacją w miejscu zdarzenia. Zabezpiecz się przed kontaktem z krwią.
3. Oceń stan poszkodowanego: czynności życiowe.
4. Jeśli czynności życiowe są zachowane, przejdź do dalszej pomocy.
5. Jeśli dziecko stoi, poproś, aby usiadło. Tym sposobem zabezpieczysz je przed upadkiem w razie omdlenia.
6. Rozmawiaj z dzieckiem. Rozmowa odwodząca myśli od zaistniałej sytuacji rozładuje napięcie i uspokoi dziecko.
7. Zastosuj opatrunek chłonący. Nie tamując krwawienia, zapobiega rozlewaniu się krwi, a tym samym rozprzestrzenianiu się czynnika zakaźnego. Działa także uspokajająco, ograniczając niepokojący widok, jaki powoduje krew. Opatrunek może nie być jałowy, ponieważ nie ma bezpośredniego kontaktu z raną - użyj np. chusteczek higienicznych lub papierowych ręczników.
8. Skieruj głowę poszkodowanego ku przodowi, aby krew spływała do opatrunku
9. Stosuj chłodne okłady na kark i nos. Mogą to być okłady wysychające (mokry ręcznik) lub lód. Pamiętaj! Stosując lód, nie doprowadź do jego bezpośredniego kontaktu ze skórą worek z wodą i lodem owiń płótnem, np. ręcznikiem.
10. Jeśli krwawienie trwa dłużej niż 8 minut, może być niebezpieczne. Udaj się z dzieckiem do szpitalnego oddziału ratunkowego, a jeśli to niemożliwe lub czas podróży może być długi, wezwij zespół ratownictwa medycznego.
11. Jeśli dziecko ma zawroty głowy i nie jest w stanie siedzieć, ułóż go w pozycji bocznej, tak aby krew mogła wypływać. Podobnie postępuj w przypadku omdlenia i utraty przytomności. Pozycja na plecach może spowodować gromadzenie się krwi w gardle, co uniemożliwi oddychanie.
12. Jeśli wcześniej nie wezwałeś pomocy, zrób to teraz.
13. Kontroluj czynności życiowe co 1 minutę.
UWAGA !
Nie należy stosować odchylania głowy ku tyłowi. Jest to zabieg nieskuteczny.
Powoduje spływanie krwi do gardła i jej połykanie, niemożność oceny ilości
ubytku krwi jak i skuteczności wykonanych zabiegów. Połknięta krew może być
przyczyną dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. wymiotów.
M. PODSTAWOWE CZYNNOŚCI ŻYCIOWE
Przytomność - stan, w którym organizm posiada zdolność do odpowiedzi na bodźce zewnętrzne.
Ocenę przytomności ułatwia stosowanie schematu AVPU, co można przedstawić za pomocą pytań:
A - Czy poszkodowany sam alarmuje o zdarzeniu, np. wzywa pomocy itp.?
V - Czy poszkodowany odpowiada na zadawane polecenia?
P - Czy poszkodowany reaguje bólowo?
U - Czy poszkodowany nie reaguje na żaden bodziec?
A = Jeśli dziecko samodzielnie woła o pomoc, jest przytomne.
V = Sprawdź reakcję na bodziec dźwiękowy. Zapytaj głośno lub wydaj głośne polecenie: „Co się stało?" i/lub „Otwórz oczy!" i/lub „Co boli?".
Odpowiedź na polecenie i/lub wykonanie polecenia jest potwierdzeniem, że dziecko jest przytomne.
P1 = Jeśli brak odpowiedzi na bodziec słowny, sprawdź reakcję na dotyk. Delikatnie dotknij ramienia, powtarzając poprzednie pytania. Jeśli brak reakcji, delikatnie potrząśnij ramię, powtarzając poprzednio zadane pytania.
U = Nie reaguje. Brak zaobserwowanej reakcji na powyższe bodźce. Dziecko jest nieprzytomne. Cztery poziomy pytań pomagają w ocenie przytomności. Jeśli odpowiedź na pytanie w pozycji.
U = tak, poszkodowany jest nieprzytomny.
Utrata przytomności - brak reakcji na bodźce zewnętrzne. Jest to stan zagrożenia życia.
Organizm nie może zapewnić odpowiedniej kontroli nad niektórymi reakcjami, tutaj niebezpieczeństwem jest utrzymanie drożności dróg oddechowych
Należy sprawdzić oddychanie i krążenie, tzw. ABC:
Airway - drożność dróg oddechowych, Breathing – obecność oddechu, Circulation - obecność krążenia.
A = Drożność dróg oddechowych sprawdzana jest wzrokiem. Sprawdź, czy w jamie ustnej i gardle nie znajduje się przeszkoda w postaci treści pokarmowej, płynu czy krwi. Jeśli dziecko nie doznało urazu, użyj rękoczynu „czoło-żuchwa", odginając głowę ku tyłowi. W przypadku urazu wysuń żuchwę ku górze.
B = Oceń oddech, pochylając się nad ustami dziecka. Sprawdzaj przez ok. 10 sekund. Weź pod uwagę kryteria w ocenie oddechu:
· wysłuchaj szmer wydobywający się ust i nosa dziecka,
· wyczuj policzkiem strumień powietrza wydobywający się z ust i nosa dziecka,
· obserwuj ruchy klatki piersiowej dziecka podczas oddychania.
C = Oceń obecność krążenia. Jeśli jest zachowana przytomność, zachowane jest krążenie. Jeśli brak przytomności, lecz jest zachowany oddech lub powrócił po udrożnieniu dróg oddechowych i/lub jest zachowane napięcie mięśniowe, i/lub skóra ma prawidłowe zabarwienie - krążenie jest zachowane.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA
1. Oceń sytuację: oceń przyczynę zaistniałego zdarzenia pod kątem zagrożeń dla siebie i dziecka. Zabezpiecz się przed kontaktem z wydzielinami - załóż rękawiczki.
2. Oceń czynności życiowe: sprawdź przytomność, kontrolując reakcje na głos i dotyk lub według schematu AVPU. Jeśli brak reakcji (U = tak) - dziecko jest nieprzytomne: wezwij zespół ratownictwa medycznego!
Skontroluj oddech ok, 10 sekund.
3. Jeśli oddech jest zachowany:
- Jeśli nie doszło do urazu, ułóż dziecko w pozycji bocznej: rękę bliżej siebie ułóż w pozycji machania (jakby dziecko chciało pomachać), nogę po drugiej stornie zegnij w kolanie (ku górze), dalszą rękę połóż na barku ręki bliższej, trzymając za kolano i łokieć lub bark - delikatnie obróć dziecko ku sobie, cofając się na kolanach.
- Gdy dziecko leży na boku, popraw nogę tak, aby staw biodrowy i kolanowy zgięte były pod kątem prostym, zabezpieczy to pozycję, w jakiej jest dziecko.
- Dłoń ręki, której bark jest skierowany ku górze, podłóż pod policzek dziecka. Odegnij głowę ku tyłowi.
- Skontroluj oddech. Być może konieczne będzie poprawienie głowy, aby oddech był swobodny.
4. Brak oddechu:
- Oceń czynności życiowe: przytomność i obecność oddechu.
- Jeśli brak przytomności, dziecko nie reaguje na głos i dotyk, brak oddechu po udrożnieniu dróg oddechowych lub oddech jest nieprawidłowy oraz występują objawy niewydolnego krążenia, np. skóra blada - rozpocznij resuscytację
- Wykonaj 5 wstępnych oddechów, Jeśli jest dostępna, użyj foliowej maseczki do resuscytacji.
Odegnij głowę ku tyłowi za pomocą rękoczynu „czoło-żuchwa", jednocześnie zaciskając nos dziecka. Obejmij usta dziecka swoimi ustami i wprowadź taką ilość powietrza, aby uniosła się klatka piersiowa. Wdmuchnięcie powinno trwać ok. 1 sekundę. Kolejny oddech wprowadź, gdy klatka piersiowa dziecka opadnie.
- Oceń, czy oddechy ratownicze przyniosły skutek. Jeśli nie, przystąp do uciśnięć mostka.
Ułóż swoje dłonie na środku klatki piersiowej dziecka, tak aby nadgarstek pierwszej dłoni położony był wzdłuż mostka. Jeśli klatka piersiowa dziecka jest zbyt mała, aby użyć obu dłoni, przyłóż jedną.
-Wykonaj 30 uciśnięć mostka na głębokość 1/3 głębokości klatki piersiowej dziecka – ok.
5cm. Częstość uciśnięć powinna zawierać się w przedziale 100-120 uciśnięć w ciągu minuty.
-Następnie wykonaj dwa oddechy i kontynuuj resuscytację w stosunku:30 uciśnięć i 2 oddechy.
- Po około 1 minucie resuscytacji wezwij zespół ratownictwa medycznego !
-Ponownie przystąp do resuscytacji, prowadząc uciśnięcia mostka i oddech zastępczy, aż do:
a. powrotu spontanicznego oddechu dziecka,
b. przybycia i przejęcia resuscytacji przez zespół ratownictwa medycznego,
c. wyczerpania twoich sił,
d. wystąpienia zagrożenia, które uniemożliwia prowadzenie resuscytacji.
- Gdy dziecko odzyska oddech, ostrożnie ułóż je w pozycji bezpiecznej. Co 1 minutę kontroluj czynności życiowe.
UWAGA !
Nie przerywaj resuscytacji. Każda zbędna przerwa zmniejsza skuteczność prowadzonych działań. Jeśli słyszysz sygnał nadjeżdżającego ambulansu, kontynuuj resuscytację do chwili, gdy ratownicy cię zastąpią. Jeśli masz opór przed bezpośrednim kontaktem z ustami dziecka i nie możesz przebrnąć przez ten opór-nie musisz wykonywać oddechu usta-usta. Wykonuj uciśnięcia mostka. Rozważ wyposażenie swojej apteczki w foliową maseczkę z filtrem do prowadzenia oddechu zastępczego. Być może taka ochrona pomoże w przełamaniu oporu.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU WYSTĘPUJĄCEJ WŚRÓD WYCHOWANKÓW AGRESYWNEGO ZACHOWANIA
Podstawa prawna:
· ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2021 r.)
· Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i sportu z dnia 31 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem
· Ustawa z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.
1. Procedura postępowania z dzieckiem agresywnym dotyczy szczegółowych warunków i sposobu postępowania wobec dziecka Przedszkola Samorządowego Nr 5 w Myślenicach.
2. Procedura ma zastosowanie w stosunku do dziecka, które:
1) zagraża życiu lub zdrowiu własnemu lub innej osoby,
2) w sposób gwałtowny niszczy lub uszkadza przedmioty znajdujące się w jego otoczeniu,
3) poważnie zakłóca lub uniemożliwia prowadzenie zajęć lub funkcjonowanie przedszkola.
3. W przypadku wystąpienia zachowania agresywnego osoba dorosła (nauczyciel, pomoc nauczyciela lub inny poinstruowany pracownik przedszkola) powinna zastosować strategie ustalone podczas prac zespołu ds. pomocy psychologiczno - pedagogicznej indywidualnie dla dziecka np. komunikat słowny lub w alternatywnym systemie komunikacji, przekierowanie uwagi lub koszt reakcji w systemie motywacyjnym lub inne.
4. W razie dalszej eskalacji zachowania agresywnego osoba opiekująca się dzieckiem stara się odizolować je w obrębie sali od pozostałym uczniów i przedmiotów, które mogłyby ulec zniszczeniu.
5. W przypadku agresji skierowanej na inne dziecko lub osobę dorosłą, wychowawca ma prawo podjąć próbę powstrzymania ciosu agresywnego dziecka przez zatrzymanie lub zablokowanie części ciała, która użyta jest w akcie agresji (ramię, nogę, głowę itp.)
6. Jeśli zastosowane wymienione powyżej działania nie spowodują wygaszenia agresji, sprawujący opiekę nad dzieckiem wyprowadza go do pokoju wyciszeń lub innego miejsca, w którym dziecko może się uspokoić i wyciszyć.
1) W czasie odosobnienia dziecko przebywa pod nadzorem wyznaczonej przez nauczyciela prowadzącego zajęcia osoby dorosłej. W procedurze wyprowadzenia ucznia do miejsca wyciszenia, opiekun może być wspomagany przez innego pracownika przedszkola.
2) Jeżeli, w ocenie nauczyciela, wyprowadzenie dziecka do pokoju wyciszeń mogłoby zagrażać bezpieczeństwu dziecka lub pozostałych osób, wygaszanie agresji może odbywać się nadal w danym miejscu.
7. W sytuacji uszkodzenia ciała lub przedmiotów, dziecko – sprawca agresji, powinien być natychmiast odizolowane do czasu całkowitego uspokojenia.
8. Rodzice dziecka powinni być niezwłocznie powiadomieni o przebiegu zajścia.
9. Przy wyborze środka zapobiegawczego przed agresją należy wybrać działania adekwatne do stopnia zagrożenia jakie stwarza dziecko i jednocześnie zachować szczególną ostrożność i dbałość o godność dziecka.
10. W przypadku długotrwałego pobudzenia zagrażającego bezpieczeństwu innych osób lub mienia, lub o gwałtownym i nasilonym przebiegu, który uniemożliwia powrót dziecka do zajęć, osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem informuje rodziców o konieczności natychmiastowego odbioru dziecka. W razie odmowy lub przy braku kontaktu z rodzicami może skorzystać z pomocy specjalistycznych zewnętrznych jednostek pomocy medycznej.
11. Każdy przypadek wystąpienia zachowania agresywnego oraz zastosowane środki zaradcze odnotowuje się w dokumentacji pedagogiczno – psychologicznej ucznia przez sporządzenie odpowiedniej notatki z zajścia.
12. Rodzice ucznia poszkodowanego zostaną poinformowani o zajściu.
13. W przypadku braku poprawy i zauważenia potrzeby dyrektor zleca rodzicom udział w warsztatach edukacyjnych dla rodziców. Przeprowadzenie poważnej rozmowy z rodzicami dziecka przez wychowawcę/psychologa/pedagoga w celu dobrania odpowiednich form pomocy dla dziecka. Wychowawca, we współpracy z pedagogiem, pomaga rodzicom w doborze metod wychowawczych. Dobrze, by rodzic/opiekun prawny podpisał zgodę na przytrzymywanie dziecka w sytuacjach, kiedy jego zachowanie zagraża bezpieczeństwu i/lub zdrowiu jego i innych uczniów (brak takiej zgody jest podstawą do wezwania Policji/Pogotowia Ratunkowego w przypadku pojawienia się zachowań agresywnych). Zał. Nr 1
Dyrektor może podjąć decyzję o urlopowaniu dziecka (to jest zakaz uczęszczania dziecka do Przedszkola przez określony czas ). Urlopowanie może być stosowane wielokrotnie.
14. W sytuacji, kiedy dziecko w dalszym ciągu stwarza zagrożenie dla innych dzieci, pedagog przedszkolny w porozumieniu z dyrektorem przedszkola i wychowawcą dziecka kieruje wniosek do pracownika socjalnego (CUS), Sądu Rejonowego, Wydziału Rodzinnego i Nieletnich o zastosowanie środka wychowawczego zapobiegającego demoralizacji dziecka.
Zał. Nr. 1 do procedury
POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU WYSTĘPUJĄCEJ
WŚRÓD WYCHOWANKÓW AGRESYWNEGO ZACHOWANIA
Przedszkola Samorządowego Nr 5 w Myślenicach
Zgoda
Wyrażam zgodę na przytrzymywanie mojego syna/ córki.............................................
w sytuacjach, kiedy jego/jej zachowanie zagraża bezpieczeństwu i/lub zdrowiu jego/jej lub innych uczniów.Data i podpis rodzica/prawnego opiekuna
Postanowienia Końcowe:
1. Procedury bezpieczeństwa obowiązują wszystkich pracowników Przedszkola Samorządowego nr 5 w Myślenicach od dnia 31 sierpnia 2022r.
2. Procedury bezpieczeństwa wprowadza się zarządzeniem dyrektora.
3. Procedura postępowania w przypadku występującej wśród wychowanków agresywnego zachowania została wprowadzona od dnia 24.10.2022r