ODDZIAŁ II BIEDRONKI
Rozwój 5-latka
Podstawowe informacje na temat rozwoju 5- latka
Chociaż dzieci rozwijają się w różnym tempie, istnieją pewne wytyczne dotyczące tego, co powinien umieć 5-latek. Obejmują one m.in. aspekt językowy, manualny, a także psychospołeczny. O rozwój umiejętności 5-latka muszą zadbać przede wszystkim jego rodzice.
Do tego, co powinien umieć 5-latek, zalicza się m.in. samodzielne ubieranie, posługiwanie się łyżką i widelcem, formułowanie pewnych zdań oraz wycinanie z papieru. Co jeszcze powinno umieć dziecko w wieku 5 lat?
Co potrafi 5-latek? Umiejętności psychospołeczne
Trudno wymagać od pięcioletniego dziecka większej dojrzałości. Jednak maluchy w tym wieku są zazwyczaj przedszkolakami, dlatego muszą rozwinąć w sobie przede wszystkim umiejętność nawiązywania kontaktów z rówieśnikami. Pięciolatek powinien już umieć bawić się zgodnie w grupie i spędzać więcej czasu z innymi maluchami niż samotnie. Jeśli koledzy zapraszają go do zabawy, oznacza to, że nie ma on problemów w kontaktach z innymi przedszkolakami.
W wieku 5 lat dziecko powinno już umieć opisywać swoje podstawowe emocje, rozwijać empatię, co widać m.in. wtedy, gdy pociesza kolegów. Takie zachowanie jednocześnie pomaga maluchowi w nawiązywaniu relacji. Dziecko nie wykazuje też dużego lęku separacyjnego po rozstaniu z rodzicami, np. gdy jest w przedszkolu. Silny płacz u 5-latka nie jest odpowiednią reakcją. Dziecko na tym etapie rozwoju znacznie lepiej panuje nad emocjami, dlatego mniej płacze, złości się czy obraża niż młodsze dzieci. Potrafi również przewidywać skutki swoich działań i lubi być chwalony.
Zdolności manualne i ruchowe;
Dziecko w wieku 5 lat powinno już sprawnie biegać i łapać lub rzucać piłkę, a także ją kopać. Potrafi również samodzielnie się ubrać i rozebrać – oczywiście chodzi o proste stroje, niekoniecznie zapinane np. na małe guziczki czy haftki. Pięcioletni maluch bez trudu pije z kubka bez rozlewania, je za pomocą łyżki i widelca, a także może posprzątać ze stołu po skończonym posiłku.
Do umiejętności dziecka w wieku 5 lat należą również te z zakresu podstawowej higieny. Malec potrafi już umyć buzię i ręce, wytrzeć je, a także umyć sobie zęby. Istotny jest rozwój zdolności manualnych. Dla pięciolatka normalne są umiejętności takie jak lepienie z plasteliny prostych kształtów, rysowanie z większą liczbą detali, opierając przedramię jednej ręki na stole, a drugą przytrzymując kartkę, cięcie papieru nożyczkami po linii prostej, wydzieranie kawałków papieru i tworzenie z nich prostych prac plastycznych, kolorowanie obrazków (choć dziecko może jeszcze wychodzić poza kontur) oraz odwzorowywanie prostych figur geometrycznych lub rysowanie na zadany temat. Dziecko powinno też umieć narysować proste linie poziomo, pionowo i po skosie, a także nawlec korale na nitkę.
Intelektualne umiejętności 5-latka;
Dzieci w wieku 5 lat powinny już wypowiadać się pełnymi zdaniami, nawet wielokrotnie złożonymi, choć pod względem leksykalnym ich wypowiedzi prawdopodobnie w dalszym ciągu będą dość proste. W tym wieku dziecko najczęściej wymawia już wszystkie głoski, chociaż może mieć problem z literką „r”. Rozumie podstawowe pojęcia z życia codziennego, np. dotyczące domu i przedszkola. Potrafi również opowiedzieć o tym, co wydarzyło się wcześniej danego dnia. W kwestii nowych słów i pojęć pięciolatek powinien wykazywać zainteresowanie i dopytywać się o znaczenie nieznanych sformułowań.
W wieku 5 lat dzieci muszą już umieć zinterpretować czytany tekst ze zrozumieniem. Potrafią myśleć skojarzeniowo, definiować przedmioty poprzez ich funkcje, a także porównywać rzeczy pod względem zarówno różnic, jak i podobieństw. Powinny umieć dzielić obiekty na grupy według 2–3 kryteriów.
Pięciolatki umieją też budować proste konstrukcje z klocków według podanego wzoru. A także poprawnie nazywają podstawowe kolory, a przy tym rozróżniać ich odcienie. Pięciolatek powinien również, przynajmniej do pewnego stopnia, opanować rysowanie szlaczków literopodobnych. Nie muszą one wyglądać perfekcyjnie, ważne, aby malec znał ich kształt, gdyż stanowi to dobrą podstawę do późniejszej nauki pisania. Dzieci w tym wieku powinny też rozumieć koncepcję liczb oraz rozwiązywać proste równania z zakresu dodawania i odejmowania.
Należy pamiętać, że wskazówki dotyczące tego, co powinien umieć 5-latek, są dość ogólne. Jeżeli dziecko w dalszym ciągu ma trudności np. z rysowaniem czy sznurowaniem butów, nie stanowi to dużego problemu. Warto z dzieckiem nad tym popracować, jednak w żadnym wypadku nie powinno się na niego naciskać. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, pewne umiejętności może opanować nieco wcześniej lub później niż jego rówieśnicy. Należy jedynie obserwować, czy nie odstaje za bardzo od innych pięcioletnich kolegów. W razie zauważenia nieprawidłowości warto skonsultować swoje obawy ze specjalistą.